Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Halka hizmet Hakk’a hizmettir

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Halka hizmet Hakk’a hizmettir

admin admin - - 9 dk okuma süresi
25 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Kongre Merkezi’nde “ Beyannamesi Tanıtım Toplantısı”nda konuştu.

Konuşmasında kıymetli açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sahneye, küçük bir kız davet etti.

Küçük kızın davetiyle sahneye gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kürsüde değerli açıklamalar yaptı.

“Halka hizmet Hakk’a hizmettir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, devam eden kelamlarında şu tabirlere yer verdi;

“Her seçim yeni bir tarihin, yeni bir devrin başlangıç noktasıdır”

Bugün burada, AK Partimizin 31 Mart 2024 mahalli yönetimler seçim beyannamesini milletimizin takdirine sunmak üzere bir ortadayız.

Demokrasilerde her seçim, vatandaşın ülkesini yöneten hükümetten yahut kentlerini yöneten mahallî yönetimlerden hesap sorduğu, muhasebe ve murakabe görevini yerine getirdiği kritik eşiklerdir.

Gerçekten her seçim yeni bir tarihin, yeni bir devrin, yeni bir sürecin başlangıç noktasıdır. Seçim, demokrasiyle yönetilen ülkelerde, halk ismine ülkenin yönetimi sorumluluğunu üstlenen iktidarın en kıymetli meşruiyet kaynağıdır. Şayet bir ülkede halk ister hükümet, ister kent seviyesinde olsun, kendini yönetecek isimleri ve takımları özgürce belirleyemiyorsa, orada demokrasiden kelam edilemez.

Geçmişte ülkemizde, “açık oy saklı sayım” formülüyle, demokrasiyle uyuşmayan seçimler elbette yapılmıştır. Fakat bu seçimleri, ne milletimiz, ne de tarih, ulusal iradenin tecelli vesilesi olarak görmemiştir, kaydetmemiştir. Demokrat Parti’nin, merhum Başbakan Menderes’in liderliğinde hükümete geldiği 1950 tarihi, ülkemizde gerçek manada demokrasinin işlemeye başladığı tarihtir.

“21 yıl boyunca vesayetin türlü baskılarına, terör örgütü taarruzlarına, darbe teşebbüslerine, emperyalistlerin sinsi oyunlarına karşın ulusal irade bayrağını daima üstte tuttuk”

TBMM’mizin 20 periyodu çok partili hayata geçildikten sonra seçimlerle oluşmuştur. Ya darbe anayasalarıyla ya Meclis tarafından.. Seçilen Cumhurbaşkanı birinci kez 2014 yılında halkın oyuyla belirlenmiştir. 2018 ve 2023 yılında yapılan Cumhurbaşkanı ve Meclis seçimi ülke tarihimizin değerli dönüm noktalarındandır. Lokal seçimlerin de misal seyir izlediğini görüyoruz.

Çok partili hayatta 1950 yılında yapılan mahalli yönetimler seçimleri bugüne kadar 14 sefer tekrarlanmıştır. 15’inci belediye başkanlığı seçimini yeniden demokrasi şöleni halinde gerçekleştireceğiz.

AK Parti’nin iktidara gelmesi, 28 Şubat post-modern darbesinin akabinde bu türlü bir ulusal irade şahlanışı olarak vuku bulmuştur. 21 yıl boyunca vesayetin türlü baskılarına, terör örgütü hücumlarına, darbe teşebbüslerine, emperyalistlerin sinsi oyunlarına karşın ulusal irade bayrağını daima üstte tuttuk.

“Türkiye Yüzyılı vizyonumuzla ülkenin geleceğini inşa ettik”

Türkiye Yüzyılı’nın birinci seçiminde sıkıntı en çok belediye başkanlığını kazanmak değil. 31 Mart’ta elde edeceğimiz sonuç, ülkemizi dünyada hak ettiği yere yükseltme gayesinde bize güç, takviye, kuvvet verecektir. Biz ülkeye ve millete hizmet seyahatimize 30 yıl evvel belediyelerde başlamış bir takımız.

2023 gayeleriyle, Türkiye Yüzyılı vizyonumuzla ülkenin geleceğini inşa ettik. Evlatlarımıza büyük, güçlü, müreffeh bir Türkiye amaçlarımıza çelme takması için kimseye gereç vermemeliyiz.

İçeride ve dışarıda Türkiye’nin tökezlemesini; siyasi ve ekonomik olarak zayıf günlerine dönmesini bekleyen bir güruh var. Asıl maksat Türkiye’dir.

Şehirlerimizi Türkiye Yüzyılı’na hazırlayacak adımları atmakla, bu sinsi niyetleri de boşa çıkarmış olacağız. Kelamımızı rakiplerimize, yarıştığımız parti ve adaylara değil direkt milletimize söylüyoruz.

Bugün burada size 14 Mayıs seçim beyannamemizi paylaşırken, çalışma stilimizi hatırlatmak istiyorum.

Seçim talimatı

Şehirlerimizi algı belediyeciliğinden kurtarıp, gerçek belediyecilikle tanıştırmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bugün burada size, 14 Mayıs seçim beyannamemizi kamuoyuyla paylaşırken işaret ettiğim çalışma stilini tekrar hatırlatmak istiyorum. Seçim günü olan 31 Mart’a kadar; Gelmeyene gideceğiz. Küskünü barıştıracağız. Sevmeyeni sevdireceğiz. Her meskene, her işyerine gireceğiz. Kalbini kazanmadık kimse bırakmayacağız. Kararsızları ikna edeceğiz. Zati gönlünde olduklarımızı ihmal etmeyeceğiz. Hiç kimseyi atlamadan teker teker herkese dokunacağız. Siyasetin sokakta yapıldığını unutmayacağız. Seçimin sandıkta kazanıldığını bileceğiz. Her seçimin kıymetli olduğunu, Türkiye Yüzyılının birinci seçimi 31 Mart’ın da çok değerli olduğunu aklımızdan asla çıkarmayacağız.

Sizlerden, seçim gününe kadar geçecek her anı değerlendirmenizi, seçim günü sandığı da namusumuz olarak görerek sahiplenmenizi istiyorum. Artık buradan o denli bir ses verin ki, ülkemizin her köşesinde, 7’sinden 77’sine duymayan kalmasın: Hazır mıyız? 31 Mart’ta Türkiye Yüzyılı Kentleri için hazır mıyız? 31 Mart’ta Türkiye Yüzyılı Kentleri için kararlı mıyız? 31 Mart’ta Türkiye Yüzyılı kentlerimizi gerçek belediyecilikle taçlandırıyor muyuz?

Bunun için; Şeçim gününe kadar kapı kapı dolaşmaya var mıyız? Seçim akşamı Türkiye haritasını Cumhur İttifakı’nın renkleriyle boyamaya var mıyız? Seçimi inanç ve istikrar iklimini tesis ve tahkimin vesilesi haline getirmeye var mıyız? Kendimiz ve evlatlarımız için huzurlu, keyifli, müreffeh bir geleceğin kapılarını beraberce açmaya var mıyız? Büyük ve güçlü Türkiye vizyonumuza sıkı sıkıya sahip çıkmaya var mıyız? Rabbim hepinizden razı olsun. Sizlerin bu sevgisi, coşkusu, vefası bizimle olduğu surece, Allah’ın müsaadesiyle kimse amaçlarımıza ulaşmamızı engelleyemez.

31 Mart için seçim sloganı muhakkak oldu: ‘Gerçek belediyecilik hazırız, kararlıyız’

AK Parti olarak mahalli seçimlerdeki birinci imtihanımızı, “AK Eller AK Vilayetler, Lokal Kalkınma Başlıyor” diyerek 2004’te vermiştik. Akabinde 2009’da “Her Şey Türkiye İçin, İşimiz Hizmet Gücümüz Millet” sloganıyla tekrar kentlerimizin hizmetine talip olmuştuk. Siyasi ve toplumsal kaos denemelerinin doruğa ulaştığı 2014 yılında, “Daima Millet Ebediyen Hizmet, Millet Eğilmez Türkiye Yenilmez” iletisiyle vatandaşlarımızın huzuruna çıkmıştık. Son mahalli seçimlerin yapıldığı 2019 yılında “Memleket İşi Gönül İşi” heyecanıyla sandığa koşmuştuk. Ülkemiz için tekrar kıymetli bir periyotta gerçekleştireceğimiz 31 Mart 2024 seçimlerine ise “Gerçek Belediyecilik; Hazırız Kararlıyız” diyerek gidiyoruz.

Biliyorsunuz, 29 Ekim 2023 tarihi itibariyle Cumhuriyetimizin birinci asrını bitirip, Türkiye Yüzyılı dediğimiz ikinci asrına girdik. Türkiye Yüzyılı, siyasetten iktisada, diplomasiden güvenliğe hayatımızın her alanı üzere kentlerimizi de kapsıyor. Bunun için “Türkiye Kentleri İçin Hazırız, Kararlıyız” diyoruz, “Her Anında, Daima Yanında” diyoruz.

Bunun için seçim beyannamemizin başlığını, “Türkiye Yüzyılı Kentleri İçin Gerçek Belediyecilik” olarak belirledik. Beyannamemiz, 8 kısımdan oluşuyor. Birinci kısım, “AK Parti’nin mahallî idare vizyonu”… İkinci kısım, “katılımcılık, şeffaflık ve hesap verebilirlik”… Üçüncü kısım, “dirençli şehirler”… Dördüncü kısım, “Türkiye Yüzyılında kent ve çevre”… Beşinci kısım, “toplumsal refah öncelikli kent ekonomileri”… Altıncı kısım, “duyarlı ve kapsayıcı toplumsal belediyecilik”… Yedinci kısım, “kültür üreten şehirler”… Sekizinci kısım de, “hizmet ve eser belediyeciliği” başlıklarını taşıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın