Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Çocukları hedef alan 6 dolandırıcılık türü

Çocukları hedef alan 6 dolandırıcılık türü

admin admin - - 6 dk okuma süresi
1 0

Çocuklar interneti, arkadaşlarıyla konuşmak, temasta kalmak, konut ödevlerini yapmak, oyun oynamak ve öbür eğlenceli etkinlikler için kullanıyorlar. Ne yazık ki dolandırıcılar, ferdî bilgilerini ele geçirmek, para çalmak ve hatta fidye talep etmek için çocukları maksat alıyorlar. Dijital güvenlik şirketi Eset, çocukları amaç alan en yaygın dolandırıcılık cinslerini listeledi ve bu risklerden korunmaya yönelik tekliflerde bulundu.

EN YAYGIN DOLANDIRICILIK TİPLERİ

Sahte müsabakalar. Bu bir çeşit kimlik avı dolandırıcılığıdır ve çocuklarla toplumsal medya üzerinden bağlantıya geçen dolandırıcı, onları fiyatlı bir müsabakaya katılmaya davet eder. Bir müsabaka kazandıklarını söyleyerek mükafatı almak için ferdî bilgilerini paylaşmasını ister fakat ödül hiçbir vakit gelmez.

Online sınavlar. Online imtihanlar, bilhassa kendini keşfetmeye çalışan çocuklar için çevrimiçi vakit geçirmenin farklı bir yoludur. Lakin test sırasında çocuktan nerede yaşadığı, evcil hayvanının ismi, en düzgün arkadaşının ismi yahut en sevdiği TV programı üzere şahsî bilgileri paylaşması istenirse durum tehlikeli hale gelebilir. Bu bilgiler bilhassa çocuklar tarafından sıklıkla parola olarak kullanılır ve saldırganın çocuğun profiline erişim sağlamasına yol açabilir. Daha sonra dolandırıcılar fidye isteyebilir yahut öbür şantaj taktiklerini kullanabilir.

Online oyunlar. İnternet ortamında beşerler, söyledikleri şahıslar olmayabilir ve bu durum çevrimiçi oyunlardaki oyuncular için de geçerlidir. Makûs emelli bireyler bir çocukla arkadaş olmaya çalışabilir ve daha sonra çocuktan isim, parola ve adres üzere şahsî bilgilerini isteyebilirler. Karşılığında çocuğa kimi oyun “paraları” ya da yeni “görünümler” vaat edebilirler ki bunlar elbette hiçbir vakit çocuğun hesabına geçmez.

Açılır pencere dolandırıcılığı. Açılır pencereler, makus hedefli bir web sitesine yönlendiren yahut aygıtınıza istenmeyen bir şeyi indiren bir ilişkiye tıklamayı sağlamanın kolay bir yoludur. Bir çocuk bir şeye tıklamanın potansiyel ziyana neden olabileceğini bilmeyebilir.

Ücretsiz hizmet taramaları. Çocuğunuz en sevdiği sinema yahut müzik kümesinin yeni akıllı telefon duvar kağıtlarını sunan fiyatsız bir hizmete kaydolabilir. Bunlar çoklukla fiyatlıdır ve daha sonra ödeme gerektirebilir yahut aygıta ziyan veren makûs emelli kod indirebilir.

Cinsel içerikli şantaj. Bu dolandırıcılık tekniğinde, makus hedefli bir aktör çocuğa müstehcen fotoğraf ve görüntülerini paylaşması için baskı yapabilir. Bu çocuklar daha sonra bu kişi tarafından uzun bir müddet boyunca takip edilir ve daha sonra istediğini yapmazsa koz olarak kullanıp çocuk üzerinde denetim sağlayacağı birçok bilgi elde edebilir.

ÇOCUKLARI NASIL KORUYABİLİRSİNİZ?

Çocuklarınıza çevrimiçi ortamda bu cins davranışlarla karşılaştıklarında nasıl reaksiyon vereceklerini ve yapmamaları gereken şeyleri öğretmek kıymetlidir.

Çocuğunuzla uygun bir münasebet kurmanız; sizinle konuşmasına, çevrimiçi ve çevrimdışı her türlü tasasını sizinle paylaşmasına imkan tanımanız çok değerli. Ebeveyn, çocuğun dijital seyahatinde onu yalnız bırakmak yerine ona liderlik etmelidir. Onların yanında olduğunuzu hissettirin. Toplumsal medya hesaplarını onlarla birlikte denetim edebilir ve onlarla internetin olumlu ve olumsuz yanları hakkında konuşabilirsiniz. Bu sayede bir dolandırıcılıkla karşılaştıklarında bunu nasıl fark edeceklerini, bununla nasıl başa çıkacaklarını ve saldırganın kurbanı olmaktan nasıl kurtulacaklarını bilirler.

Çocuğunuzu dijital dünyada sahipsiz bırakmayın. Hangi toplumsal medya sitelerini kullandığını bilmelisiniz. Ebeveyn olarak bu sitelerde çocuğunuzun arkadaşı ve takipçisi olarak kendinizi ekleyin. Bu sayede bu çeşit sitelerde çocuklarınızın kiminle arkadaş olduğunu, neler paylaştığını yakından takip edebiliyor olacaksınız. Çocuklarınıza çevrimiçi ortamda karşılaşabilecekleri tehditlerden bahsedin. Bilmedikleri irtibatlara, açılır pencerelere yahut e-postalara tıklamamalarını hatırlatın. Kişisel bilgileri (isim, doğum günü, okul, adres vb.) asla çevrimiçi kimseyle paylaşmamaları gerektiğini vurgulayın. Tarayıcıda bir açılır pencere engelleyici kullanın. Çocuğunuzun aygıtını bir çocuk tarafından kullanılıyormuş üzere ayarlayın. Bu biçimde, kullandıkları uygulamaları tanımlayabilir, bilginiz ve müsaadeniz olmadan ödeme yapılmadığından emin olabilirsiniz. Çevrimdışı yahut çevrimiçi olarak, yabancılarla konuşmamaları konusunda çocuklarınızı uyarın.Güncel bir güvenlik yazılımı ve ebeveyn denetimi yazılımları kullanın.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın