Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Çocukları dijital tehlikelerden korumak için “Noktaları Birleştir” projesi başlatıldı

Çocukları dijital tehlikelerden korumak için “Noktaları Birleştir” projesi başlatıldı

admin admin - - 4 dk okuma süresi
23 0

Türkiye Bayan Dernekleri Federasyonu (TKDF) Lideri Canan Güllü, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonunun (UNICEF) işbirliğinde başlatılan “Noktaları Birleştir” projesiyle çocukların dijital istismarına karşı toplumsal farkındalık oluşturmayı ve önleyici siyaset teklifleri geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Güllü, çocuk istismarıyla çaba kapsamında bir mühlet evvel hayata geçirilen “Dijitalde Çocuk İstismarı-Noktaları Birleştir” projesine ait açıklamalarda bulundu.

UNICEF’in işbirliğinde yürütülen projeye, Türkiye’nin dört bir yanından baroların da takviye verdiğini anlatan Güllü, federasyonun ihbar sınırına bilhassa son periyotta yalnızca bayana yönelik şiddet değil, çocuklara yönelik siber zorbalık ve istismar şikayetlerinin de geldiğine işaret etti.

Güllü, dijital dünyada hiçbir bilginin silinmediğine, çocuklarla ilgili paylaşılan fotoğrafların, içeriklerin uzun yıllar burada kaldığına ve berbat niyetli bireylerin eline geçebildiğine vurgu yaparak, projeye ait şu bilgileri paylaştı:

“Projemizle çocukların bilgilerinin, fotoğraf ve görüntülerinin dijital mecralarda paylaşılmasının oluşturduğu riskler konusunda hem toplumsal farkındalık oluşturmayı hem de önleyici siyaset teklifleri geliştirip yasal altyapının sağlamlaştırılmasını amaçlıyoruz. Çocuklarla ilgili dijital ortamlarda senelerce kalabilen içeriklere ait UNICEF işbirliğinde Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz.”

“TİKTOK’LA İÇERİK PROSEDÜRÜNÜN DEĞİŞTİRİLMESİNE YÖNELİK GÖRÜŞÜYORUZ”

Proje kapsamında İzmir ve Hakkari barolarının çocuk hakları ofisleri ile çalışmaların başlatıldığını, uygulamanın İstanbul, Edirne, Gaziantep barolarıyla devam edeceğini aktaran Güllü, “Her yaştan kişinin ulaşabildiği Tiktok ve gibisi uygulamalarda çocukları mağdur haline getiren içerikler dolanımda. Bu içerikler berbat niyetli bireylerin eline geçebileceği üzere bir çocuğun ömrü boyunca karşısına çıkma tarafıyla de bir istismar konusu. Bu nedenle Tiktok’la bu tip paylaşımlarda içerik prosedürünün değiştirilmesine yönelik de görüşmeler yapıyoruz. Onlar da bu çalışmalarımıza dayanak vermek istiyor.” dedi.

GÖZ MERCEĞİNDEN YAŞI SAPTAYACAK YAPAY ZEKA ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR

Çocuk istismarına ait bir manzara yahut paylaşımın tespit edilmesi durumunda bu içeriğin süratle kaldırılmasına yönelik de toplumsal medya platformlarına müracaatta bulunduklarını lisana getiren Güllü, şunları kaydetti:

“Projeyle ayrıyeten toplumsal medyada yetişkinlerin çocuklarla manzaralı görüşme üzere temaslarının önüne geçecek yapay zeka temelli bir sistemi hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Bireylerin göz merceğinden yaşını saptayacak bir sistem üzerinde çalışılıyor. Bu sayede şayet yabancı bir yetişkin küçük bir çocukla internette manzaralı temas kurmaya çalışırsa sistem otomatik olarak o kişinin görüşmesine pürüz koyacak”

Güllü, proje çerçevesinde toplanan bilgileri Adalet Bakanlığına da sunacaklarını tabir etti.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın