Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. CHP’li Karabat’tan Deprem Bölgesi Raporu: İnşaatı Bitmiş Konut Yok

CHP’li Karabat’tan Deprem Bölgesi Raporu: İnşaatı Bitmiş Konut Yok

admin admin - - 5 dk okuma süresi
39 0

CHP Genel Lider Yardımcısı Özgür Karabat, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezi olan ve 11 ili yıkıcı halde etkileyen sarsıntının birinci yılında bölgedeki sıkıntılara ait açıklama yaptı. Karabat, “Depremin üzerinden 1 yıl geçmesine karşın kitlesel bitirilmiş konut projeleri yok. Şubat ayı içinde, lokal seçim gereci olarak 20-30 bin civarında konut teslim edilecek. 872 bin bağımsız kısım olduğu düşünüldüğünde, yüzde beşi bile bir yıl içinde yapılmadı. Çiftçi korunmadı. Gençler tutunamadı. Kentler, köyler boşaldı. Barınma ve eğitim sorunu büyüdü. Vatandaşlar 250-300 bin TL’ye konut almayı beklerken artık bu konutların fiyatı 4 milyon liraya kadar çıktı. Üstelik, inşaatı bitmiş konut dahi yok” dedi.

Türkiye’de, 6 Şubat 2023 tarihinde, saat 04.17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki zelzeleyle sarsıldı. Akabinde saat 13.24’te merkez üssü Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesi olan 7,6 büyüklüğünde ikinci bir zelzele daha meydana geldi. Sarsıntılar, 11 vilayette yıkıma neden oldu.

CHP Genel Lider Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, X hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

6 ŞUBAT’TA MEYDANA GELEN KAHRAMANMARAŞ MERKEZLİ SARSINTILARIN BİRİNCİ YILINDA. PEKALA, GEÇEN 1 YILDA AKP NELER SÖYLEDİ, NELER YAPTI?’

“6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların birinci yılında, yaralar hala kanıyor. Pekala, geçen 1 yılda AKP neler söyledi, neler yaptı? Cumhurbaşkanı ve Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından zelzeleden sonra kalıcı konutların bir yıl içinde tamamlanacağı; TOKİ eliyle 200 bin konutun kentlerde, 70 bin konutun ise kırsal alanlarda inşa edileceği açıklandı.

Genel seçimlere 1 ay kala Cumhurbaşkanı Erdoğan el artırdı ve şu vaatlerde bulundu: ‘Amacımız 319 binini bir yıl içinde teslim edecek formda 650 bin yeni konut ve köy meskeni yaparak kentlerimizi olağan hayatlarına döndürmek’.

DEPREMİN ÜZERİNDEN 1 YIL GEÇMESİNE KARŞIN KİTLESEL BİTİRİLMİŞ KONUT PROJELERİ YOK’

Daha sonra 872 bin bağımsız kısmın yıkık, acil yıkılacak, ağır ve orta hasarlı olduğu açıklandı. Zelzelenin üzerinden 1 yıl geçmesine karşın kitlesel bitirilmiş konut projeleri yok. Şubat ayı içinde, mahallî seçim gereci olarak 20-30 bin civarında konut teslim edilecek. 872 bin bağımsız kısım olduğu düşünüldüğünde, yüzde beşi bile bir yıl içinde yapılmadı. Erdoğan, genel seçim öncesinde bize yönelik ‘Asla yapmadıkları, hiçbir vakit da yapamayacakları afaki vaatlerle depremzede kardeşlerimizin umutlarıyla oynuyorlar’ demişti. Kimin depremzedelerin umutlarıyla oynadığı ortaya çıktı!

ÇİFTÇİ KORUNMADI. GENÇLER TUTUNAMADI. KENTLER, KÖYLER BOŞALDI’

Deprem bölgesinde geçen 1 yıl içinde: Çiftçi korunmadı. Gençler tutunamadı. Kentler, köyler boşaldı. Barınma ve eğitim sorunu büyüdü. Sarsıntı sonrası yapılacak işler yalnızca konut ve altyapı ile hudutlu değildir. Siz toplumsal bağları bir ortaya getirecek uygulamalar da devreye sokmalısınız. Fakat hem AKP hem de onun medyası, toplumsal kutuplaşmayı artırmak için elinden geleni yapmaya devam ediyor.

VATANDAŞLAR 250-300 BİN TL’YE KONUT ALMAYI BEKLERKEN ARTIK BU KONUTLARIN FİYATI 4 MİLYON LİRAYA KADAR ÇIKTI’

Üstelik bu konutlar depremzedelere ücretsiz verilmeyecek. Parası alınacak. Bunların bedelleri ne kadar olacak, TOKİ konutlarına bakmakta yarar var. AKP’nin İstanbul adayı Murat Kurum, Etraf ve Şehircilik Bakanı iken 100 bin konut projesi kelamı vermişti. Bu proje kapsamında İstanbul’da TOKİ 5.000 konutun çekilişini yaptı. Vatandaşlar 250-300 bin TL’ye konut almayı beklerken artık bu konutların fiyatı 4 milyon liraya kadar çıktı. Üstelik, inşaatı bitmiş konut dahi yok! Benzeri tabloyu maalesef sarsıntı bölgesinde göreceğiz. Depremzedelere satılacak olan sarsıntı konutlarının fiyatları, ödeme planları şimdi aşikâr değil. İstanbul’da yaratılan mağduriyetin bir gibisi zelzele bölgesinde de yaşanacak. Başta Tayyip Erdoğan olmak üzere AKP idaresi, depremzedelerin umutlarıyla oynamış, onları yardıma muhtaç bırakmışlardır.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın