Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. CHP’den Mecliste Alkışlı Protesto!

CHP’den Mecliste Alkışlı Protesto!

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

CHP Küme Başkanvekili Ali Becerikli Başarır; çalışma hayatıyla ilgili düzenlemelerin yer aldığı, SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına 2024 yılının birinci altı ayı için yüzde 49,25 artırım yapılmasını da içeren 12 unsurluk kanun teklifi görüşmeleri sırasında kanun teklifini CHP Kümesiyle birlikte protesto etti.

Başarır’ın konuşmasının sonunda kürsüye gelen CHP Kümesi, Meclis’te görüşülen kanun teklifini alkışlarla protesto etti. Başarır’ın Meclis kürsüsünden yaptığı konuşma şöyle:

KİME KİMİN PARASINI VERİYORSUNUZ?

“Ocak ayının başından bugüne kadar emekliye, memura, personele yapılacak artırımı konuşuyoruz ve şunu söyleyeyim ki taksit taksit, ıstırap çektire çektire emekliye, emekçiye artırım yaptınız. TÜİK, 3 Ocak’ta enflasyon sayılarını açıkladı; büsbütün düzmece, gerçekleri ortaya koymayan bir sayısı sarayın talimatıyla açıklamak zorunda kaldı ve birinci artırım 37,57 yapıldı ve 7 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşını 10 bin lira yaptınız. Daha sonra, beyefendi vicdana geldi ’42 yapıyorum’ dedi. Daha sonra, yüzde 49’a çıktı büyük bir lütuf üzere ve birinci artırımda, yüzde 42’ye çıktığı vakit Cumhurbaşkanı dedi ki: ‘Bunun bize maliyeti 45 milyar.’ Demirören kümesinin Ziraat Bankası ve Vakıfbank’tan çekip beş yıldır ödemediği kredinin devlete, halka maliyeti 55 milyar. Bir adama vermiş olduğunuz adapsız kredi 55 milyar, 4,1 milyon emekliye vermiş olduğunuz artırımın maliyeti devlete 45 milyar; utanç verici bir tablo bu. Kimin parasını veriyorsunuz?

“BEYEFENDİNİN LÜTUF OLARAK VERDİĞİ ARTIRIM ERİDİ”

En büyük çekincemiz neydi bu maddeyle ilgili? En düşük emekli maaşını en azından taban fiyat düzeyine getirin. İktidara geldiğinizde 2002’de emeklinin bir aylık maaşı 1,5 taban fiyata denk geliyordu. Artık, çabucak hemen yarısı. Açıklayabilir misiniz bunu? Her şeyi geçiyorum, şu yirmi beş günlük müddette beyefendi taksit taksit lütuf olarak cebinden sadaka üzere bu artırımı verdi ya. Bu yirmi beş günde zerzevata yüzde 28, kuzu etine yüzde 14, yumurtaya yüzde 10, una yüzde 5, otoyollara yüzde 76 artırım gelmiş. Zati beyefendinin lütuf olarak vermiş olduğu bu artırım eridi zira günden güne her şeye artırım geliyor. Bugün ‘sahibinden.com’ kira artışlarını aralık-ocak açıkladı; yüzde 100 ve Cumhuriyet tarihinden bugüne kadar emekli birinci sefer maaşının yarısıyla lakin on gün, on beş gün oturabiliyor. Bir aylık maaşıyla bir kirayı veremeyecek durumda. Beyefendi lütuf veriyor.

“SİZİ PROTESTO EDİYORUZ MİLYONLARCA EMEKLİ ADINA”

Parlamentonun birinci misyonu emeklinin, emekçinin ve memurun hakkını savunmaktır. Şayet ki siz 10 bin lira maaşla bu ülkede emeklinin geçinebileceğini söylüyorsanız ben hiçbir şey söylemiyorum. Ben 10 bin lira maaşla geçinmek zorunda kalan milyonlarca emekli için grubumu buraya çağırıyorum ve protesto ediyoruz, haksız buluyoruz, hukuksuz buluyoruz, adaletsiz buluyoruz ve ‘Vicdan’ diyoruz ‘Vicdan. Bir ülkenin gelişmişliği sarayıyla değil, uçaklarıyla değil, beyefendinin konvoyuyla değil, emeklisinin, personelinin, memurunun aldığı artırımla ölçülür diyorum. Ve sizi protesto ediyoruz milyonlarca emekli ismine.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın