Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Cemil Tugay’dan Mehmet Cengiz açıklaması: “Kemal Kılıçdaroğlu’na gerekli bilgi verilmiş ve durum detaylarıyla açıklanmıştır”

Cemil Tugay’dan Mehmet Cengiz açıklaması: “Kemal Kılıçdaroğlu’na gerekli bilgi verilmiş ve durum detaylarıyla açıklanmıştır”

admin admin - - 7 dk okuma süresi
8 0

CHP PM tarafından İzmir Büyükşehir Belediye Lider adayı ilan edilen Karşıyaka Belediye Lideri Cemil Tugay “5’li çete” olarak anılan Mehmet Cengiz ile bağlarına ilişkin argümanları yalanladı.

İzmir Büyükşehir Belediye Lider adayı olarak gösterilmesinin akabinde “art niyetli” çevreler karalama kampanyaları yapıldığını tabir eden Cemil Tugay, “Öncelikle belirteyim ki, hayatım boyunca ne Mehmet Cengiz’le ne Cengiz İnşaat’la ne de “5’li Çete” olarak tabir edilen öteki firmalarla ve sahipleriyle hiçbir alakam olmamıştır. Karşıyaka Belediyesi’ni yönettiğim 5 yıllık mühlet içerisinde; ranta, talana, hukuksuzluğa geçit vermediğim üzere hiçbir kişi ya da kurumla çıkar alakam de olmamıştır. Karşıyaka Belediyesini yönettiğim mühlet boyunca Cengiz İnşaat Mavişehir’de hiçbir inşaat yapmamıştır. Belediyenin Cengiz inşaatla hiçbir özel bağlantısı, yakınlığı, verdiği bir ruhsat, yaptığı bir plan değişikliği vesaire hiçbir şey yoktur” diye konuştu.

“TOKİ’DEN FARKLI POZİSYONLARDA ÇOK SAYIDA ARSA SATIN ALMIŞ”

Cengiz İnşaat’a belediye tarafından ceza da kesildiğini aktaran Tugay, “Belediye bahsi geçen şirkete, Mavişehir’de öbür bir alanın yetkisiz kullanımı ile ilgili olarak ceza kesmiş ve ödetmiştir. Yani kamu çıkarları gözetilerek, hukuksuzluklara ve usulsüzlüklere göz yumulmadan muhatabı kim olursa olsun üzerine gidilmiştir. Tezlere husus edilen yaklaşık 4,5 yıl evvel gerçekleşen lakin bugüne kadar gündem edilmeyip bugün gayeli halde çarpıtılmak istenilen olay ise şu formda gelişmiştir: Cengiz İnşaat, benim vazife süremden çok evvel, 2010-2013 yılları ortasında Karşıyaka Mavişehir’de TOKİ’den farklı pozisyonlarda çok sayıda arsa satın almış, bunlardan birbirine komşu 3 parsele tekrar geçmiş periyotlarda Tevhid (birleştirme) süreci yapılmış ve bu süreç sonucu tek modüle dönüşen 27 dönümlük bir parsel içinde Belediyemizin 2 dönümlük payı kalmıştır. Argümanlara bahis alan, 27 dönümlük büyük bir yerin içinde yüzde 8’lik orandaki bir paydır. Belediyecilikle ilgili herkesin bileceği üzere, vatandaşlara ilişkin yerlerin içinde sık olarak, değişik nedenlerle oluşmuş farklı büyüklüklerde kamuya ilişkin paylar kalmaktadır. Bu paylar çoklukla büyük pay sahibi vatandaşa belirlenen bir bedel karşılığı devredilir. Belediyemizin, öbür 25 dönümle ilgili tasarrufta bulunabilecek maddi imkânı olmadığı üzere vazifeye geldiğimizde ödenmesi gereken borçlardan kaynaklı olarak maddi imkânsızlık içerisinde olduğundan, bu payın de er ya da geç devredilmesi kaçınılmazdı. Gerçekten buna dair satış kararı da benim misyon süremden evvel Belediye Meclisi tarafından alınmıştır” tabirlerini kullandı.

“ALGI OPERASYONU”

Cemil Tugay, hem partinin hem de kendisinin yıpratılmak istendiğini aktararak, “Benzer pay satışları Türkiye’nin ve İzmir’in çabucak her köşesinde yapılmasına karşın, ismi geçen firmadan kaynaklı olarak ve hem beni hem de partimizi yıpratma gayesiyle algı operasyonu kurgulanmıştır. Lakin bu süreç, öbür hissedarı Cengiz İnşaat olduğu için yapılmadığı üzere, diğer bir firma olsa idi yeniden yapılacak bir süreçtir. Bu satış, hala o bölgede yapılmış en yüksek bedelli satış olup elde edilen gelir bütçeyi rahatlatıcı kıymetli bir kaynak elde edilmesini sağlamıştır. Pay satışı sonrası itirazlar olmuş, bir vatandaşın müracaatıyla dava konusu olmuştur. Fakat mahkeme hiçbir kamu ziyanının oluşmadığına hükmetmiş ve itiraz başvurusunu reddetmiş, satışı onaylamıştır” dedi.

“KEMAL KILIÇDAROĞLU’NA BİLGİ VERDİM”

Dönemin CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na bilgi verdiğini aktaran Tugay, “Asıl sıkıntı, Cengiz İnşaat’ın bölgede TOKİ’den arsa toplayıp belediye toprağını eritecek halde taşınmaz edinmesidir. Hakikaten, vazife müddetim boyunca emsal bir durumun yaşanmaması ismine gayret ettiğim kamuoyunca da bilinmektedir. 9 Temmuz 2020 günü Ankara’da TOKİ tarafından gerçekleştirilen benzeri satışın olmaması ismine hem öncesinde hem de satış anına kadar hukuksal ve fiili çabayı sürdürdüğüm ve bu taşınmazların da toplanmasını engellemeye çalıştığıma dair haberler açık kaynaklarda yer almaktadır. Ayrıyeten gerek bu pay satışı gerekse ranta karşı verdiğimiz öteki çabalarla ilgili olarak o dönemki genel liderimiz sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na gerekli bilgi verilmiş ve durum ayrıntılarıyla açıklanmıştır” formunda konuştu.

“BELEDİYEMİZDEN DEĞİL TOKİ’DEN ALDI”

Cemil Tugay kelamlarını şöyle noktaladı: Sonuç itibariyle; bu bir pay satışıdır. Öteki malik Cengiz İnşaat olduğu için yapılan bir satış değildir, öteki hissedar öbür bir şirket de olsa mecburen yeniden yapılacak olan ve benzerleri çabucak her gün tüm belediyelerde yapılan bir bölüm sürecidir. Cengiz İnşaat 25 dönümlük payını belediyemizden değil, TOKİ’den toplamıştır. Bizim idaremizden evvelki yıllarda meclis kararıyla satış kararı alınmıştır. Satış encümen kararlarıyla yapılmıştır. Liderin şahsî tasarrufu katiyen kelam konusu değildir. Yapılan satış düşük rayiçle değil bugüne kadarki en yüksek bedelle yapılmıştır. Kamu ziyanı mutlaka oluşmamıştır, kamuya kaynak sağlayan ve kamu faydası yaratan bir süreç olmuştur. Misal halde pay toplama olayları yaşanmasın diye tarafımca her türlü hukuksal ve fiili gayret verilmiştir. bundan sonra da birebir hassas yaklaşımım devam edecektir.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın