Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Bunu Yapmayanların Aracı Yarından İtibaren Bağlanacak!

Bunu Yapmayanların Aracı Yarından İtibaren Bağlanacak!

admin admin - - 4 dk okuma süresi
26 0

1 Ocak tarihinde başlayan ödemelerin 31 Ocak tarihine kadar yapılması gerekiyor. Ödemeler için son haftaya girilen MTV’de bu tarihten sonra gecikme faizi uygulanacak. İkinci taksit ödemeleri ise Temmuz devrinde başlayacak. MTV nedir? Kimler MTV ödemek zorunda? MTV nasıl ödenir? Yılda kaç kere ödenir? Kimler MTV’den muaf?

MTV ÖDEMELERİ NASIL YAPILIYOR?

MTV, vergi daireleri, PTT ve banka şubelerinden gerçekleştirilebilecek. Ayrıyeten, dijital vergi dairesi, bankaların internet siteleri ya da taşınabilir uygulamalardan da ödeme yapılabilecek. Ödemesini 31 Ocak’a kadar yapmayanlar için gecikme faizi uygulanacak. İşte, herkes tarafından araştırılan motorlu taşıt vergisine dair ayrıntılar…

MTV MÜKELLEFLERİ KİMLERDİR?

Motorlu Taşıtlar Vergisinin mükellefi; trafik sicili ile Ulaştırma Bakanlığınca tutulan sivil hava vasıtaları sicilinde isimlerine motorlu taşıt kayıt ve tescil edilmiş olan gerçek ve hukuksal şahıslardır.

MTV’YE TABİ OLAN ARAÇLAR HANGİLERİ?

Karayolları Trafik Kanununa nazaran trafik şube yahut ofislerine kayıt ve tescil edilmiş bulunan motorlu kara taşıtları, Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne kayıt ve tescil edilmiş olan uçak ve helikopterler motorlu taşıt vergisine tabidir.

KİMLER MTV’DEN MUAF?

Genel ve özel bütçeli yönetimler, toplumsal güvenlik kurumları ile vilayet özel yönetimleri, belediyeler, köy hukuksal kişilikleri ile bunların üyesi oldukları mahalli yönetim birlikleri ve Türkiye Kızılay Derneği ismine kayıt ve tescil edilen taşıtlar (bu yönetimlere bağlı olup, farklı hükmî kişiliği olan işletmeler ile özel kanunlarında malları Devlet malı sayılmış olan kuruluşların taşıtları hariç), Engellilik oranı % 90 ve daha fazla olan malûl ve engellilerin isimlerine kayıtlı taşıtlar ile öteki malûl ve engellilerin, bu durumlarına uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtlar,

18.6.1999 tarihli ve 4389 sayılı Bankalar Kanunu kararlarına nazaran temettü hariç iştirak hakları ile idare ve kontrolleri yahut payları kısmen yahut büsbütün Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna intikal eden bankalara, tasfiyeleri Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu eliyle yürütülen müflis bankaların iflâs yönetimlerine ilişkin taşıtlar, motorlu taşıtlar vergiden müstesnadır.

MTV YILDA KAÇ KERE ÖDENİR?

MTV, yılda iki defa ödeniyor. Ocak ve temmuz ayları olmak üzere 2 eşit taksite bölünüyor. Bu yıla ilişkin MTV’nin birinci taksit ödeme devri için son haftaya girildi.

Karşılıklı olmak kuralıyla, yabancı devletlerin Türkiye’de bulunan elçilik ve konsolosluklarıyla, elçi, maslahatgüzar ve konsoloslarına (Fahri konsoloslar hariç) ve o devletin uyruğunda bulunan elçilik ve konsolosluk memurlarına ve merkezi Türkiye’de bulunan milletlerarası şuralar ile bu heyetlerin yabancı asıllı memurlarına ve resmi bir vazife için yurda gelen delege ve heyetlere ve bu heyetlere mensup yabancı asıllı şahıslara ilişkin taşıtlar,

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın