Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Bunu Yapan Öğrenciler Hapse Girebilir! YÖK ve MASAK’tan Öğrencilere Kritik Uyarı

Bunu Yapan Öğrenciler Hapse Girebilir! YÖK ve MASAK’tan Öğrencilere Kritik Uyarı

admin admin - - 3 dk okuma süresi
26 0

Yükseköğretim Heyeti, banka hesaplarının yasa dışı emellerle kullanılması halinde karşılaşabilecekleri tehlikeler konusunda öğrencileri bilgilendirmek maksadıyla MASAK’la iş birliği yaptı.

MASAK’ın hazırladığı, YÖK’ün de üniversitelere gönderdiği afişlerde; öğrencilere yönelik “Gelecek hesaplarınızı yakmayın. Kara para aklama, terör örgütlerinin finansmanı ve dolandırıcılık üzere kabahatlerin para transferlerinde banka hesaplarınızın kullanılması durumunda ağır mahpus cezasıyla karşılaşabilirsiniz. Banka hesaplarınızı diğerlerine kullandırmayın” uyarısı yapıldı.

‘HESABINI KULLLANDIRAN İSİMLİ SÜREÇ GÖRÜR’

Öte yandan YÖK, öğrencileri bilgilendirmek hedefiyle Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Cürümlerle Çaba Ünitesi ve ODTÜ Enformatik Enstitüsü Siber Güvenlik Anabilim Kısmı uzmanlarından görüş alarak, görüntü hazırladı. YÖK’ün toplumsal medya hesaplarından paylaşılmak üzere hazırlanan görüntüde, siber atak yoluyla öğrencilerin banka hesaplarına erişilebileceğini, para karşılığında öğrencilerin hesaplarını kısa müddetliğine kullanmanın teklif edilebileceğini yahut dolandırıcıların e-mail, SMS yoluyla link gönderip, hesap bilgilerini ele geçirilebileceğini anlatan Doç. Dr. Tezcan, “Özellikle vurguladığımız şey, gelen e-mailin gerçekten beklediğiniz yerden geldiğine eminseniz bile oraya basmak yerine bu ilişkiyi kendi tarayıcınıza da yazabilirsiniz. Öğrencilerin banka hesaplarını hiçbir vakit tanımadığı insanların kullanmasına müsaade vermemesi gerekiyor, ayrıyeten tertipli olarak denetim etmesi gerekiyor. Aslında çift faktörlü uygulamayı açarlarsa oburlarının hesaplarına erişimlerini büyük ölçüde engellemiş olurlar” dedi.

YENİ AMAÇ ÖĞRENCİLER

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Kabahatlerle Gayret Daire Başkanlığı Soruşturma Şube Müdürü Erden Şahin de şuurlu internet kullanmadıkları için öğrencilerin maksat haline gelebildiğini belirtti.

Şahin, öğrencilerin kredi kartı bilgilerini paylaşmalarının, ‘oltalama’ tabir edilen linklere girmeleri nedeniyle yahut arkadaş kurbanı oldukları için hesaplarının kullanıldığı kaydetti. Öğrencilerin dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Şahin, “Hesaplarını muhakkak ve katiyen kendi kullanımları haricinde yakın dahi olsa arkadaşlarına vermemesi lazım ki dolandırıcılığın yahut öteki bir kabahatin para transferine aracılık etmesin. Kendisinden IBAN isteyen, hesap açmasını isteyen birileri varsa kesinlikle bunu emniyete, savcılığa bildirsin. Hesabını kullandırmasın. Kim hesabını kullandırırsa ne yazık ki bunun sonucunda isimli süreç görür. Biz kolluk olarak şunu söylüyoruz; hesabını verirsen, hesabı verirsin. Hesaplarını kimseye vermesinler, yalnızca kendi kullanımlarında olsun. Bu akrabası da olsa üçüncü bir şahıs da olsa kendi kullanımlarında olan hiçbir şeyi kimseye vermesinler” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın