Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Bu Dava Emsal Olabilir! Trabzonlu İş İnsanı Evliliğin İptalini İstedi

Bu Dava Emsal Olabilir! Trabzonlu İş İnsanı Evliliğin İptalini İstedi

admin admin - - 4 dk okuma süresi
35 0

İş insanı Fatih Ç. ve Reyhan Ç. 24 yıllık evliydi. Çift karşılıklı boşanma davası açtı. Mal varlığına önlem konulan Fatih Ç.’ye yıllar evvel köy yerinde muhtar tarafından kıyılan resmi nikahın gerçek olmadığını belirterek, “Evlenmenin yokluğunun tespit” edilmesi talebiyle yeni bir dava daha açtı. Fatih Ç.’nin açtığı davada verilecek karar emsal niteliğinde olacak.

Fatih Çebi ile Reyhan Çebi 1995 yılında görücü metodu ile tanıştılar. 7 aylık bir nişanlılık periyodu sonrası Trabzon’un Sürmene İlçesi’nin Üzümlü Köyünde imam nikahıyla evlendiler. Kelam konusu nişanlılık periyodu boyunca Reyhan Çebi ailesiyle birlikte Trabzon’da yaşarken Fatih Çebi İstanbul’da yaşamaktaydı. Düğün yapılır yapılmaz çift İstanbul’a taşındı. Çift ortasında resmi nikah ise kıyılmadı. 1997 yılında tarafların birinci çocuğu Melda’nın doğmasının akabinde işler değişti. Kelam konusu doğumla Melda’nın nüfus cüzdanının alınması üzere münasebetlerle resmi nikah kıymak gerekti. Aile büyükleri çiftin Trabzon’a gelmesi nikahın köyde kıyılması gerektiği belirtti.

Fatih Ç.’nin savına nazaran resmi nikah kendilerinden onay alınmadan, bilgisi dışında babası tarafından kıyıldı. Köy yerinde muhtar tarafından bu iş halledilmişti. Reyhan Ç.’nin tezine nazaran ise nikah kıyılmış fakat kimse kendisinden imza istememişti.. Köy yerinde muhtar tarafından bu iş sessiz sedasız halledilmişti. Nikahtan sonra çiftin 3 çocuğu daha dünyaya geldi.

24 YIL SONRA BOŞANMA DAVASI AÇTILAR

Yıllar geçti Mart 2021’de Fatih Ç. evlilik birliğinin temelden sarsıldığını belirterek boşanma davası açtı. Eşinden maddi manevi tazminat talep etti. Reyhan Ç. ise mal rejiminin tasfiyesine ait dava açtı. Fatih Ç.’nin mal varlığına önlem konuldu. Süreç bu türlü devam ederken Fatih Ç. Eylül 2022’de evlenmenin yokluğunun tespitine ait Beykoz 2. Aile Mahkemesi’nde yeni bir dava daha açtı. Fatih Ç.’nin tezine nazaran Reyhan Ç. ile kendisi ortasında onayı alınarak kıyılan bir nikah yoktu. O nedenden ortada resmi bir evlilik bulunmuyordu.

‘NİKAHI EŞİM HALLETTİ’

Dava kapsamında şahit olarak dinlenen Fatih Ç.’nin annesi, “Fatih benim oğlum olur. Oğlum askerden döndüğünde babası ‘sana bir kız buldum, evlendireceğim’ dedi, oğlum ‘evlenmek istemediğini, hazır olmadığını’ söyledi. Ancak babası çok donimant bir karakterdi, tarafların imam nikahını yapıp İstanbul’a gönderdi. Yaz aylarında eşim ve ben köyde olurduk. Fatih ile Reyhan gelmezlerdi aslında peşpeşe çocukları doğdu. Çocukların evlilik dışı görünmesi eşimi çok rahatsız ediyordu. Yazın Trabzon’a döndüğümüzde bir gün eşim geldi, ‘ben çocukların resmi nikahını hallettim’ dedi, muhtar ile konuşmuş, onlar nasıl yaptılarsa resmi nikahı işlemişler. Fatih ile Reyhan o tarihte katiyen köyde ve Trabzon’da değildiler” dedi.

EMSAL OLABİLİR

Çift ortasındaki karşılıklı davalar devam ediyor. Bu davadan çıkacak bir karar ise evvelce muhtarlar tarafından hukuka ters kıyılan nikahlar için açılacak davalara emsal olma özelliği taşıyacak.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın