Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Beylikdüzü Belediyesi Afet Yönetim Modelini Tanıttı

Beylikdüzü Belediyesi Afet Yönetim Modelini Tanıttı

admin admin - - 8 dk okuma süresi
20 0

Beylikdüzü’nü her türlü afete ve olumsuz tabiat olaylarına karşı dirençli hale getirmek için değerli adımlar atan Beylikdüzü Belediyesi, örnek teşkil edecek Afet İdare Modeli’ni hayata geçirdi. Bu kapsamda Teknoloji Tabanlı Afet Müdahale Ve Uyum Sistemi’ni devreye alan Belediye, bu sisteme entegre olan ve afet vakitlerinde anlık enkaz ve yıkım tespiti yapabilecek iki Kırlangıç Hava Aracını kente kazandırıyor ve Beylikdüzü’nü Ka Band Uydu Bağlantı Teknolojisi ile kesintisiz bir bağlantıyla buluşturuyor.

Aynı vakitte kentin 10 mahallesine yerleştirilen “Afet ve Acil Durum Müdahale İstasyonu” ile afet sonrasında bölgeye gelen arama kurtarma gruplarına hem konaklayabilecekleri hem de gereksinim duyduğu tüm materyallere ulaşabilecekleri imkânı sunulacak.

Afet İdaresi doğrultusunda Beylikdüzü Belediyesi bir prensip daha imza atıyor ve bilhassa afet periyotlarında afet uyum ve takviye çalışmalarında eş belediye olmayı sağlayacak Afet Anı Nefes Birliği’ni kuruyor.

Beylikdüzü Afet İdare Modeli

Afet ile ilgili yapılan çalışmaları Afet Öncesi – Afet Anı ve Afet Sonrası olmak üzere 3 ana başlıkta ele alan Beylikdüzü Belediyesi Beylikdüzü Afet İdare Modeli’ni oluşturarak ilçeye 4 yeni merkez kazandırdı. Bu merkezlerden birincisi olan Afet ve Acil Durum İdaresi Merkezi’nde her türlü afetle gayretin ilgili öbür kurumlarla koordineli bir formda yürütülmesi sağlanıyor. Tesiste ayrıyeten afetlere hazırlık eğitimleri de veriliyor. Afet anındaki tüm operasyonel gereksinimlerin karşılandığı Afet Anı Uyum ve Lojistik Merkezi ile tıpkı noktada bulunan bin metrekarelik alana sahip Beylikdüzü Mutfak ise afet anında 7 gün 24 saat, 200 bin şahsa çorba ve ekmek ile günlük 10 bin şahsa 2 öğün yemek dağıtma kapasitesine sahip. 23 bin m²’lik inşaat alanına sahip 3 kattan oluşan mümkün afet durumlarında vilayetten ve kent dışından gelecek lojistik materyallerin depolanacağı ve dağıtımının yapılacağı Afet Sonrası Lojistik Dayanak Merkezi ve Kapalı Barınma Alanı ise barınma ve beslenme üzere temel gereksinimlerin karşılanacağı bir tesis olarak tasarlandı. Belediye tarafından ayrıyeten ilçedeki tabiat olaylarının bir afete dönüşmemesi için risk ve kriz süreçlerinde uyumu ve üniteler ortası eşgüdümü sağlamak hedefiyle Afet İşleri Müdürlüğü kuruldu. Mümkün afetlerle çaba kapsamında ayrıyeten gerekli müdahalenin faal biçimde yapılmasını sağlamak maksadıyla GIS Tabanlı Afet İdare Sistemi devreye alındı. Bu uygulamayla vatandaşlar toplanma alanlarına ve gereksinim noktalarına yönlendirebiliyor. Uygulamayla birebir vakitte olumsuz hava şartlarında da çalışmalar anlık olarak takip edilebiliyor.

Çalışmalar kapsamında afet anında gereksinim duyulması halinde arama kurtarma çalışmalarını hızlı bir biçimde gerçekleştirmek maksadıyla Nefes Arama Kurtarma Grubu kuruldu ve son teknoloji ekipmanlarla donatılmış afet müdahale araçları Belediye bünyesine katıldı. Ayrıyeten ilçe genelinde toplam 337 bina – 2.438 bağımsız ünitenin kentsel dönüşüme girerek yenilenmesi sağlandı.

“Afet ve Acil Durum Müdahale İstasyonu”

Afet ve Acil Durum Müdahale İstasyonu’nda arama-kurtarma takımlarının dinlenmesi için 9 kişilik yatakhane ve wc-duş bulunuyor. Bunun yanı sıra arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılmak üzere elektrikli ağır kırıcılar, akaryakıtlı beton kesiciler, elektrikli ve manuel demir kesiciler, manuel kırıcı deliciler, elektrikli ısıtıcılar, aydınlatma ekipmanları, el fenerleri, yangın söndürme ekipmanları, kurtarma ekipmanları, aşı koruma dolabı, yangın battaniyeleri, teneffüs tüpleri, sedyeler, serum üniteleri, sabit telsiz ve haberleşme aygıtları da yer alıyor. Ayrıyeten istasyon içerisinde çevrim dışı da çalışma imkanı veren ve dışarıdan yardıma gelen takımlar için Beylikdüzü’ne dair haritalar, nüfus bilgileri, afet merkezleri üzere bilgileri içeren tablet ve Afet Yönetici El Rehberi de yer alıyor.

Afet Anı Nefes Birliği kuruldu

İzmir Bornova ve Zonguldak Devrek Belediyeleriyle imzalanan dayanışma protokolü ile “Afet Anı Nefes Birliği” kuruldu. İmzalanan protokolle muhtemel bir afet yahut kriz durumunda kentler ortasında işbirliği yapılarak yardım ve takviye uyumu sağlanacak.

Hava Araçları Kullanılacak

Beylikdüzü Afet İdare Modeli kapsamında Afet ve acil durumlarda teknolojiden de faydalanılacak. Hizmete alınan Kırlangıç-HT1 ve Kırlangıç-HA2 Hava Araçları aktif biçimde kullanılarak enkaz tespiti, yıkım tahlili ve anlık data akışı sağlanacak. Afet dışı durumlarda ise hava araçları 3 boyutlu kent modellemesi, bina stok takibi, kaçak tespiti, atık ve hafriyat kontrolü, yangın tahlili ve sokak hayvan toplulukları nezaretinde kullanılacak.

KA Band Uydu İrtibat Teknolojisiyle Kesintisiz İletişim

Tüm bunların yanı sıra kolay heyetimi ve kesintisiz irtibat sağlama özelliğiyle dikkat çeken KA Band uydu irtibat teknolojisi de Beylikdüzü’nde hayata geçti. Bu sayede afet devirlerinde Beylikdüzü’nde kesintisiz bağlantı sağlanacak.

Taşınabilir Ve Giyilebilir Afet Teknolojisi

Belediye ayrıyeten, taşınabilir ve giyilebilir teknoloji ile arama kurtarma gruplarını daha donanımlı hale getiriyor. KIRLANGIÇ- GSY operasyonel sistemler ile afet devrinde irtibat ve güvenlik bir adım öteye taşınacak. Bu sistemle arama kurtarma operasyonlarına özel tahliller kazandırılırken kar periyodu ve günlük operasyonlar üzere afet dışı vakitlerde da kullanılmak üzere daha tesirli ve koordineli bir irtibat altyapısı olacak. Enkazlarda ömür sinyali gönderebilen ve bilgileri anlık iletebilen Ömür Denetim Bilekliği ise mümkün afet sırasında enkaz altında kalan insanların hayat bilgilerine kolay kolay ulaşılması ve tespitin süratlice yapılmasını sağlayacak. Bileklik üzerinden kalp atışı tespit edilecek ve merkezi aygıt üzerinden “Yaşam Tespiti” yapılabilecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın