Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Beyaz Saray Taylor Swift İçin Adım Attı

Beyaz Saray Taylor Swift İçin Adım Attı

admin admin - - 4 dk okuma süresi
5 0

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Taylor Swift’in yapay zeka tarafından oluşturulan geçersiz müstehcen içerikli manzaraları ile ilgili olarak, “Taylor Swift’in düzmece imgelerinin toplumsal medyada paylaşılması telaş vericidir. Bu tıp olayların bayanları ve kız çocuklarını orantısız bir formda etkilediğini biliyoruz. Biden idaresi, yasal tedbir yoluyla geçersiz yapay zeka manzaraları riskini azaltmamızı sağlamaya kararlıdır. Gerçek tahliller bulmaya yönelik çalışmalar devam edecektir. Bu noktada toplumsal medya şirketleri içerik idaresi konusunda kendi bağımsız kararlarını verirken, yanlış bilgilerin ve gerçek bireylerin isteği olmayan, mahrem imgelerinin yayılmasını önlemek için kendi kurallarını uygulama konusunda değerli bir rol oynayacaklarına inanıyoruz” dedi.

Pierre ayrıyeten, ABD idaresinin yapay zeka ve internet ortamında yaşanan bir dizi sorunlarla ilgili çalışma yaptığının altını çizdi. Yapılan çalışmalar ortasında, çevrimiçi taciz ve istismarla çaba etmek için bir çalışma kümesi oluşturma, internet ortamında cinsel istismardan kurtulanlar için birinci ulusal 7/24 yardım sınırını başlatma üzere tedbirlerin yer aldığını söz etti.

“SIFIR TOLERANS SİYASETİMİZ VARDIR”

Elon Musk’ın sahibi olduğu X platformu güvenlik takımı (eski ismiyle Twitter) paylaşılan müstehcen imajlar için, “X’te İsteğe Dayalı Olmayan Müstehcen (NCN) imajları yayınlamak muhakkak yasaktır ve bu cins içeriklere karşı sıfır tolerans siyasetimiz vardır. Gruplarımız tespit edilen tüm imajları etkin bir halde kaldırmakta ve bunları yayınlamaktan sorumlu hesaplara karşı uygun tedbirleri almaktadır. Diğer ihlallerin derhal ele alınmasını ve içeriğin kaldırılmasını sağlamak için durumu yakından izliyoruz. Tüm kullanıcılar için inançlı ve saygılı bir ortam sağlamaya kararlıyız” sözlerini kullandı. Toplumsal medya kullanıcıları, “çocuklar dahil herkesin” yapay zeka kullanılarak müstehcen manzaraların oluşturulabileceğine dikkat çeken yorumlar yaptı.

SİYASETÇİLERDEN YAPAY ZEKA TEPKİLERİ

ABD’li siyasetçiler yayınlanan manzaralar sonrasında durumu önleyecek bir yasa oluşturulması davetinde bulundular. Demokrat Parti Temsilci Üyesi Joe Morelle, imajları “dehşet verici” olarak nitelendirerek, “Taylor Swift’in yapay zeka tarafından üretilen müstehcen imajlarının yayılması dehşet verici ve ne yazık ki her gün, her yerde bayanların başına geliyor. Bu bir cinsel istismar ve ben de bunu federal bir kabahat haline getirmek için yasa dizaynla çaba ediyorum: Mahrem İmajların Derin Sahtelerinin Önlenmesi Yasası” sözlerini kullandı.

Bir öteki Demokrat Parti Üyesi Yvette Clarke ise, “Taylor Swift’in başına gelenler yeni değil. Yıllardır bayanlar, istekleri olmadan deepfake’lerin amacı oldu. Yapay zekadaki gelişmeler sayesinde deepfake oluşturmak daha kolay ve daha ucuz. Bu, koridorun her iki tarafının da bir sıkıntısıdır ve Swiftie’lerin (Taylor Swift hayranlarına verilen isim) bile çözmek için bir ortaya gelmesi gerekir” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın