Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Benzin Zammı Trilyonluk Arabayaya LPG Taktırttı

Benzin Zammı Trilyonluk Arabayaya LPG Taktırttı

admin admin - - 5 dk okuma süresi
36 0

Elazığ sanayi esnafı Zülküf Canpolat, akaryakıt fiyatlarına yapılan artırımlar nedeniyle insanların araçlarına tüp taktırdığını söyledi. Lüks araç kullananların dahi araçlarına LPG taktırmaya yöneldiğini belirten Canpolat, “Adam 1 trilyonluk otomobil alıyor. Geliyor 20 bin lira verip LPG taktırıyor. Onun motor masrafışu an 200 bin lira. O motoru 5 senede öldürmeyi göze alıyor lakin neden; yakıttan tasarruf ediyor. Konu bu. Mecburiyetten öteki bir şey değil” dedi.

Elazığ sanayi esnafı Zülküf Canpolat akaryakıt fiyatlarına yapılan artırımlardan ötürü insanların araçlarına tüp taktırdığını söyledi. Canpolat, şunları söyledi:

“LPG ARTIK TERCİH DEĞİL BEŞERLER İÇİN MECBURİYET OLDU”

“LPG artık araç şoförleri için bir mecburiyet üzere oldu. Yakıtlara yapılan son artırımlarla akaryakıt ve mazotun fiyatı 40 TL’yi aştı. LPG olmasa beşerler araçlarıyla seyahat bile yapamaz duruma geldiler şu an. Ben kendinm Diyarbakır’a gittim, akaryakıtlı araçla gidemedim. Bin lira yakıyordu. LPG’li araçla gittim 480 lira yaktı. Yarı yarıya fark ettiği için beşerler LPG’li araçları tercih ediyor. LPG motora ziyanlı. Motoru erken öldürüyor lakin mecburiyet karşısında beşerler bunu tercih etmek zorunda kalıyor. Bir mecburilik oldu neredeyse. Artık adam sıfır araç alıyor. Geliyor 20 bin TL verip LPG taktırıyor. Beşerler mecbur kaldığı için. Yani LPG dediğim üzere bir mecburiyet olmuş artık. Beşerler mecburiyetten takıyor. Bir motorun ömrü 20 yıl ise LPG ile 5 yıla düşüyor zira yağsız, havayla çalışıyor lakin akaryakıtın içinde yağ var, pistonları yağlıyor, sekmenleri yağlıyor. Motor ateşlediği vakit yağlıyor. Artık LPG yalnızca havayla çalışıyor. Adam 1 trilyonluk otomobil alıyor. Geliyor 20 bin lira verip LPG taktırıyor. Onun motor masrafışu an 200 bin lira. O motoru 5 senede öldürmeyi göze alıyor fakat neden; yakıttan tasarruf ediyor. Konu bu. Mecburiyetten öteki bir şey değil. Şu an birçok lüks araç LPG taktırıyor.”

“BÖYLE GİDERSE İŞ YAPACAK ZANAATKAR KALMAYACAK”

Sanayi esnafının artan fiyatlar ve kira masrafları nedeniyle de çok büyük ıstıraplar yaşadığını belirten Canpolat, esnafın dükkanını kapatacak duruma geldiğini söyledi. Çırak yahut yetişmiş eleman ıstırabı yaşandığını da tabir eden Canpolat, konuşmasınışöyle sürdürdü:

“Sanayi esnafının gidişatı hiç uygun değil. Esnaf daha makûs duruma geldi. Yakında beşerler dükkanlarını kapatacak duruma geldi. Geçen sene 20 bin lira olan kiralar bu sene 100 bin lira. Yani beşerler çok makûs durumda. Birtakım beşerler düzgündür diyorlar lakin kendine güzel olanlar söylüyor. Herkes düzgündür demiyor kimisi de dehşetinden konuşamıyor, “iyidir” diyor lakin gerçek bu türlü değil. Gerçek farklı bir dünya, apayrı bir şey. Maalesef makus gidişat olduğu için şu an sanayi çok makus durumda. Modüller almış başını gidiyor. Geçen yıl 90 liraya aldığımız parçalarışu an 750- 800 liraya alıyoruz. Yani yüzde 100 değil. Neredeyse yüzde bin oranında fark binmiş kesime. Endüstride denetim yok. Mali kontrol yok. Sanayi odası kontrolü yok. Hiçbir şey yok. Herkes kendi başına nazaran artırımını yapıyor. Herkes kendi başına nazaran ticaretini yapıyor. Endüstride şu an 4+4 eğitimden dolayıçırak yetiştirme imkanı yok Elazığ’da. Şu an biz yetiştirecek eleman bulamıyoruz. Şu an en küçük eleman yaşımız 30. Çırak yok. Eleman yetişmiyor. Bu biçimde giderse zannediyorum artık iş yapacak zanaatkar da kalmayacak.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın