Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Battal İlgezdi istifasının perde arkasını anlattı: İmamoğlu benimle yol yürümeyeceğini söyledi

Battal İlgezdi istifasının perde arkasını anlattı: İmamoğlu benimle yol yürümeyeceğini söyledi

admin admin - - 5 dk okuma süresi
35 0

Türkiye mahallî seçimler için gün saymaya başladı.

Aday belirleme çalışmalarında sona gelinirken CHP’de kriz çıktı.

Ataşehir Belediye Lideri Battal İlgezdi, yine aday gösterilmemesi üzerine yaptığı açıklamayla Cumhuriyet Halk Partisi’nden ettiğini duyurdu.

Yeniden aday gösterilmeme nedeni olarak Kemal Kılıçdaroğlu’na olan yakınlığını gösteren İlgezdi, ” Kılıçdaroğlu’na takviye verdiğim için tasfiye ediliyoruz.” dedi.

‘Aday gösterilmemem istifa sebebim değil’

İstifa kararının akabinde bir açıklama daha yapan İlgezdi, aday gösterilmemesinin, istifa etmesinin sebebi olmadığını belirtti.

CHP’nin kurumsal kimliğini ve hiyerarşisini korumak için istifa ettiğini tabir eden İlgezdi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu’nu gaye aldı.

“Karar partinin üst şuralarında alınmadan İmamoğlu tarafından bildiri edildi”

İmamoğlu’nun kendisiyle bir görüşme yaptığını ve aday gösterilmeyeceğini söylediğini aktaran İlgezdi, “Partimizin üst konseylerinde karar alınmadan böylesi bir kararı tarafıma bildirim etmeye İBB Lideri’nin misyon ve yetkisi yoktur.” dedi.

“İmamoğlu, şahsımla ilgili hangi vazife ve yetki ile bu türlü bir karar veriyor?”

İmamoğlu’yla ilgili kelamlarına devam eden İlgezdi, “Bu kararı alacak konsey, MYK ve PM’dir. Buradan soruyorum herkese, İBB Lideri Sayın Ekrem İmamoğlu, şahsımla ilgili hangi vazife ve yetki ile bu türlü bir karar veriyor ve partimizin üst heyetlerinin karar alma yetkisini hangi hakla kullanıyor?” halinde konuştu.

“Aday gösterilmediğim için değil, CHP’nin kurumsal kimlik ve hiyerarşisini korumak için istifa ettim”

Battal İlgezdi, yaptığı açıklamada şu tabirlere yer verdi:

“41 yıldır Cumhuriyet Halk Partimizin ilçe başkanlığı, vilayet yöneticiliği, vilayet sekreterliği ve son olarak 3 periyot Ataşehir Belediye Lideri olarak partimizin bayrağını dalgalandırmaktan her vakit gurur duydum. 2009 yılında da dört ilçenin art mahallelerinin birleştirilmesi ile kurulan ve Ataşehir halkımızın büyük dayanağı ile Kurucu Belediye Lideri olarak seçildiğim günden bugüne kadar Ataşehirimizi, İstanbul’un en beğenilen ilçelerinden biri haline getirdik. Gerek Partimiz gerekse şahsımın yaptırdığı anketlerde açık orta önde olmama karşın son yapılan kurultayda Genel Liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklediğim için aday gösterilmedim. Halbuki Partimizin yöneticileri tarafından yapılan açıklamalarda, anket sonuçlarına nazaran aday belirleneceği üzerine basa basa söz edilmişti. Kamuoyu bilmelidir ki Battal İlgezdi aday gösterilmediği için istifa etmedi. Tam tersine Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurumsal kimlik ve hiyerarşisini korumak ismine istifa etmiştir.

“Ekrem İmamoğlu, şahsımla ilgili hangi misyon ve yetki ile bu türlü bir karar veriyor ve partimizin üst heyetlerinin karar alma yetkisini hangi hakla kullanıyor?”

26 Ocak Cuma günü sabah saat 09.00’da İBB Lideri Sayın Ekrem İmamoğlu şahsımı makamına davet ederek benimle bir görüşme gerçekleştirdi. Ekrem İmamoğlu, Ataşehir’de belediye lider adayı olarak benimle yol yürümeyeceği kararını şahsıma söz etti. Bu kararı bana ilettiğinde partimizin en üst konseyleri olan ve aday belirlemede tek yetkili merci olan MYK ve PM şimdi toplanmamıştı. Yani Ataşehir ile ilgili bir karar alınmamıştı. Yüzyıllık Ulu Çınar olan Partimizin türel işleyişi ve parti kültüründe üst heyetlerinde karar alınmadan böylesi bir kararı tarafıma bildiri etmeye İBB Lideri’nin vazife ve yetkisi yoktur. Bu kararı alacak heyet, MYK ve PM’dir. Buradan soruyorum herkese, İBB Lideri Sayın Ekrem İmamoğlu, şahsımla ilgili hangi misyon ve yetki ile bu türlü bir karar veriyor ve partimizin üst konseylerinin karar alma yetkisini hangi hakla kullanıyor? Tüm bunların sonucunda aday yapılmadım diye istifa ettiğimi düşünenlere söz etmek isterim ki, Cumhuriyet Halk Partisi’ne yıllarını veren her bir yol arkadaşımın hakkını hukukunu korumak ve partimin kurumsal kimliğine sahip çıkmak için istifa ettim.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın