Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Batı Şeria’da yeni kaçak yerleşim kuruldu

Batı Şeria’da yeni kaçak yerleşim kuruldu

admin admin - - 3 dk okuma süresi
26 0

AA

İsrail işgali altındaki Batı Şeria’da kaçak yerleşimlerin inşası devam ediyor.

merkezindeki El-Bire kenti yakınlarında, yeni bir yerleşim kurulduğu ortaya çıktı.

Kentin doğusundaki Burka’nın Köy Meclisi Lideri Sail Kenan, “bir küme fanatik Yahudi yerleşimcinin köy yerleri üzerinde kaçak yerleşim ünitesi kurduğunu” belirtti.

Diğer yerleşimlerle bağlamak istiyorlar

Yeni yerleşim ünitesinin köyün batısında yer aldığını aktaran Kenan, “İsrailli fanatik Yahudi yerleşimcilerin geniş yerleri denetim ederek bunları bölgede birkaç yıl evvel kurulan yerleşim yerlerine bağlamayı amaçladığını” tabir etti.

Söz konusu toprakların halkının özel mülkiyeti olduğunu ve tapularının bulunduğunu tabir eden Kenan, “yerleşimcilerin, İsrail ordusunun takviyesi ve muhafazasıyla bin dönüme yakın araziyi denetim ettiğini” aktardı.

Taciz ve taarruzlarda artış

Yerel yetkili, köylerinin yıllardır maksat alındığını lakin 7 Ekim 2023’ten bu yana fanatik Yahudi yerleşimciler ile İsrail ordusu tarafından yapılan taciz ve ataklarda artış olduğuna işaret etti.

Filistinli çiftçilerin tarlalarına gitmelerine mani olunduğunu aktaran Kenan, köye girişlerin de İsrail ordu güçleri ve fanatik Yahudi yerleşimciler tarafından kapatıldığını lisana getirdi.

İsrailli sivil toplum kuruluşu (STK) Peace Now (Barış Şimdi) Hareketi, 5 Ocak’ta yayınladığı raporda, Gazze akınlarının başladığı 7 Ekim’den bu yana işgal altındaki Batı Şeria’da yerleşim ünitesi faaliyetlerinde daha evvel görülmemiş bir “sıçrama” yaşandığını ve Yahudi yerleşimcilerin, Batı Şeria’da yeni yerler ele geçirmek için Gazze ataklarından faydalandığını belirtmişti.

Kaçak yerleşimler İsrail kanunlarına nazaran de yasa dışı

Kaçak yerleşim üniteleri, genelde Filistinlilerin özel mülkü olan tarım topraklarına, karavan ve konteyner gibisi prefabrik yapılarla inşa ediliyor.

Batı Şeria’daki memleketler arası hukuka ters Yahudi yerleşim yerlerinden farklı olarak bu gecekondu yerleşimler, İsrail maddelerine nazaran de hukuk dışı kabul ediliyor.

Yahudi yerleşimcileri koruyorlar

Gecekondu yerleşim ünitelerindeki Yahudi yerleşimciler, Filistinlileri taciz ederek tarım yerlerine ulaşmalarını engelliyor, İsrail ordusu da buralardaki Yahudi yerleşimcilere muhafaza sağlıyor.

İşgal altındaki ve Doğu Kudüs’te yaklaşık 700 bin Yahudi yerleşimci yaşıyor. Memleketler arası hukuka nazaran Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki Yahudi yerleşim üniteleri yasa dışı sayılıyor.

Bu yerlerde ikamet eden Yahudi yerleşimciler, Batı Şeria’da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zorlaştırıyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın