Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bankada parası olanlar dikkat: Mevduat faizlerinde 6 hafta sonra ilk! Neden düşüyor? Prof. Dr. Şenol Babuşcu nedenini anlattı

Bankada parası olanlar dikkat: Mevduat faizlerinde 6 hafta sonra ilk! Neden düşüyor? Prof. Dr. Şenol Babuşcu nedenini anlattı

admin admin - - 5 dk okuma süresi
38 0

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), siyaset faizini 8 ayda 36,5 puan artışla yüzde 45’e çekti. Buna paralel olarak 3 ve 6 aya kadar verilen mevduat faizleri de yüzde 50’leri aştı. Lakin yüksek enflasyonun seyretmesi nedeniyle mevduat faizlerinin de daha üste çıkacağına yönelik beklentiler oluşurken piyasalarda tam bilakis yeni yılla birlikte düşüşler görülmeye başlandı.

YÜZDE 52’Yİ AŞMIŞTI

TCMB tarafından 19 Ocak ile biten haftaya ait bankaların mevduat faizlerine verdiği ortalama faiz oranlarını yayımladı. Rapora nazaran, 1-3 ay ortası mevduata verilen faiz oranı 6 hafta sonra birinci defa yüzde 50’nin altına düşerek ortalama yüzde 49 düzeyinde gerçekleşti. 22 Aralık haftasında ise 1-3 ay ortası mevduata verilen faiz yıllık yüzde 52,60 düzeyinde bulunuyordu. Bankaların 6 aya kadar vadeli mevduata verdiği faiz oranı ise son 4 haftadır gerilerken 19 Ocak haftası itibariyle yüzde 47 civarına düştü. 1 aya kadar vadeli mevduatta ise yıllık faiz oranı yüzde 44 oldu.

ENFLASYONUN 15-20 PUAN ALTINDA SEYREDİYOR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) datalarına nazaran, 2023 Aralık ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 64 artış kaydetti.

Mayıs ayında tepe yapması beklenen enflasyonun yılın ikinci yarısından itibaren ise baz tesiriyle gerilemesi bekleniyor.

GERİLEMENİN EN BÜYÜK NEDENİ

Eski Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşcu, mevduat faizlerinin seyrine ait Cumhuriyet Gazetesi’nden Remzi Akkök‘e değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Şenol Babuşcu, mevduat faizlerinde düşüş görülmesinin en büyük nedeni olarak bankalarda likidite fazlasını işaret etti. Babuşcu, “En değerli neden bankaların fonlama gereksiniminin azalması. Ayrıyeten kredi talebi de hudut olunca bankaların mevduata muhtaçlığı geriledi” halinde konuştu.


Prof. Dr. Şenol Babuşcu

Merkez Bankası’nın ocak ayında siyaset faizini 250 baz puan artırarak yüzde 45’e çekmesinin ise mevduat faizlerine tesiri üzerine ise Şenol Babuşcu, “250 baz puanlık artış kararı mevduat faizlerine sonlu ölçüde yansıyacaktır. Mevduat faizlerinde tahminen 1-2 puanlık artışlar görülebilir” dedi.

KREDİ KARTLARINA DÜZENLEME SİNYALİ

Eski Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Babuşcu, Para Siyaseti Heyeti (PPK) raporunda yer alan, ‘Gerekli nakdî sıkılık seviyesine ulaşıldığı’ sözlerine ait ise artık TCMB tarafından kredi kartlarına yönelik düzenlemeler beklediğini söz etti.

Babuşcu “Kredi kartlarıyla birlikte mevduatın bankalara olan maliyetini etkileyecek mecburî karşılık üzere uygulamalar ve kredi kısıtlamaları halinde önlemler görebiliriz” diye konuştu.

YILIN ORTASINDAN İTİBAREN DÜŞÜŞLER GÖRÜLEBİLİR

2024’ün ortasından itibaren ise vadeli mevduat faiz oranlarında düşüş trendinin görülebileceğini belirten Prof. Dr. Şenol Babuşçu, şunları kaydetti:
“Mayıs ayına kadar enflasyon yüksek devam edecek. Buna paralel olarakta mevduat faizlerinin yüzde 40’ın altına düşeceğini sanmıyorum ve yüzde 40-50 aralığında seyredeceğini düşünüyorum. Mayıstan sonra ise bilhassa Haziran ve temmuz aylarından itibaren bir ölçü düşüşler görülebilir.”

Merkez Bankası ocak ayı Piyasa İştirakçileri Anketi’ne nazaran yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 42 olurken Babuşcu, bu yıl mevduat faizlerinin gerçek getiriyi bir ölçü da olsa sağlayabileceğini belirtti.

Mayıs ayından sonra baz tesiriyle enflasyonun düşmesiyle birlikte mevduat faizlerinin de yıllık TÜFE’nin 1-2 puan üzerinde seyredebileceğini belirterek, “Vadeli mevduat faiz oranları bu yıl enflasyonun 1-2 puan üzerinde olabilir. Lakin gerçek getiriyi gereğince sağlamayacaktır. Enflasyonun ise anket sonuçlarının üzerine çıkacağını kestirim ediyorum. Yıl sonu yüzde 45-50 ortası enflasyona karşı mevduat faizleri de yüzde 40-50 aralığında değişkenlik gösterecektir” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın