Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Bakan Uraloğlu, “Trabzon Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı Projesi” toplantısında konuştu

Bakan Uraloğlu, “Trabzon Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı Projesi” toplantısında konuştu

admin admin - - 12 dk okuma süresi
1 0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Türkiye’nin ulaştırma alanında Avrupa Birliği (AB) müktesebatıyla uyumlu yüksek standart ve kuralları uygulama çalışmalarını kararlılıkla sürdürdüğünü söyledi.

Uraloğlu, Ortahisar ilçesindeki bir otelde düzenlenen, “Trabzon Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı Projesi”nin açılış merasiminde, Trabzon’un geleceğini şekillendirmek, daha sürdürülebilir ve yaşanabilir kent inşa etmek için projenin hayata geçirildiğini belirtti.

Bakan Uraloğlu, Türkiye Yüzyılı’nda insan ve etraf odaklı, akıllı ve inançlı entegre ulaştırma sistemleri ve süratli bağlantı ağlarıyla dünyada öncü olmak vizyonuyla çalışmalarını sürdürdüklerini tabir etti.

Ulaşım ve irtibat yatırımlarını kesintisiz kalkınmanın, rekabetçi bir iktisadın, toplumsal etkileşimin, sürdürülebilir şehirciliğin ve refahın temeli olarak gördüklerini lisana getiren Uraloğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde son 22 yılda 100 yıllık işler yaptık. Ülkemizin ulaşım ve haberleşme altyapısına yaklaşık 250 milyar dolar yatırım gerçekleştirdik. Bundan sonra da yaklaşık 195 milyar dolarlık yatırım yapmayı 2053 yılına kadar öngörüyoruz. Bunu da planladık.” dedi.

Uraloğlu, Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Yavuz Sultan Selim, Osmangazi ve 1915 Çanakkale köprüleri, İzmir-İstanbul otoyolu, Ankara-Niğde ve Kuzey Marmara otoyolları üzere dev projeleri birbiri arkasına hayata geçirdiklerine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Yüksek standartlı, bölünmüş yollarla ülkemizin her noktasını süratli, inançlı ve konforlu bir halde erişim sağlar hale getirdik. 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol uzunluğumuzu 29 bin 500 kilometreye, 1714 kilometre otoyol uzunluğumuzu ise yaklaşık 3 bin 700 kilometreye yükselttik. 10 bin 948 kilometre demir yolu ağımızı 14 bin 165 kilometreye yükselttik. Mevcut demir yolu ağımızı da neredeyse sil baştan yeniledik. Gerek elektrifikasyon, gerekse sinyalizasyon altyapısını tesis ettik. Tekrar ülkemizde sıfırdan, yüksek süratli tren yokken 2 bin 251 kilometrelik süratli tren ağı inşa ettik. 2002’den bu yana etkin havalimanı sayımızı 26’dan 57’ye, terminal kapasitemizi 55 milyon yolcudan yaklaşık 338 milyona yükselttik. Dış çizgilerde 50 ülkede 60 noktaya uçuş gerçekleştiriliyorken uçuş ağımıza 283 yeni nokta ekleyerek 343 noktaya dünyada uçmaya başladık.”

Uraloğlu, denizcilikteki memleketler arası liman sayısını 152’den 190’a, tersane sayısını 37’den 85’e, 8 bin 500 olan yat bağlama kapasitesini de 25 binin üzerine çıkardıklarını aktardı.

Karadeniz ve Trabzon’da ulaşımın ana damarı olan Karadeniz Kıyı Yolu’nu yeniden bu devirde bitirdiklerini belirten Uraloğlu, “Zigana Tüneli’ni, Maçka tünellerini, Tanjant Yolu’nu bitirdik. Yasal Bulvarı’nın en kıymetli kısımlarını bitirerek trafiğe açtık. Artık Boztepe-Değirmedere ilişkisinde çalışıyoruz. Tıpkı biçimde Maçka Yolu’nu direkt kıyıya bağlamak için tünel çalışmalarını süratlice yürütüyoruz. Kışın geçit vermez KOP’ta tünel çalışmalarımızı hızlandırdık.” diye konuştu.

TRABZON’DA YENİ HAVALİMANI VE RAYLI SİSTEM SINIRI ÇALIŞMALARI

Uraloğlu, Trabzon’a yeni bir havalimanı kazandırmak için çalışmalara başladıklarını söz ederek, şu değerlendirmede bulundu:

“Mevcut iç sınırlar terminal binasına iki adet sabit yolcu köprüsü ve körük ekleyeceğiz. Bilhassa yeni dış çizgiler gelen yolcu terminali ve CIP binasının aciliyeti vardı. Yıl sonuna kadar 3 bin 240 metre uzunluğundaki yeni pisti ve 10 milyon yolcu kapasiteli 110 bin metrekare büyüklüğündeki yeni terminal binasının fizibilite çalışmalarını tamamlayıp ihale sürecini başlatalım istiyoruz. Sonrasında Trabzon Havalimanı’nın üretim sürecini başlatmış olacağız. Tamamlandığında Trabzon’a uzun yıllar hizmet edecek çok değerli bir yapıtı inşallah önümüzdeki yıllarda hayata geçirmiş olacağız.”

Uraloğlu, Akçaabat ilçesi, Meydan bölgesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Trabzon Otogarı ve Trabzon Havalimanı ortasındaki seyahat talebine yanıt verecek Trabzon Raylı Sistem Çizgisi için de çalışmalara başladıklarının altını çizdi.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile hoş bir işbirliği yaptıklarına işaret eden Uraloğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın onayı ile bu projeyi de bir tarafından tuttuk ve bundan sonra inşallah belediyemizle birlikte kentimize kazandıracağız. Bu da ilimiz ve kentimiz için hakikaten elzem projelerden biri.” dedi.

Bakan Uraloğlu, projenin 31,9 kilometre uzunluğunda ve 56 istasyonlu olmasının planlandığını vurgulayarak, “İlimizin batısından doğusuna kadar nüfusun en ağır olduğu bölgeyi raylı sistem sınırlarıyla buluşturarak trafiği rahatlatmış olacağız. Etüt-proje hizmetleri ihale hazırlık çalışmalarını tamamladık. Şimdiye kadar büyükşehir belediyemizin yaptığı çalışmaları ete kemiğe büründürmeye bu sene içerisinde inşallah başlıyoruz.” diye konuştu.

“ULAŞIM PLANLARININ HAZIRLANMASINA ÇOK DEĞER VERİYORUZ”

Bakan Uraloğlu, bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da güçlü, çağdaş, sağlam alt ve üstyapı temelinde Türkiye Yüzyılı’nı daima birlikte inşa ederek milletin hayat kalitesini devamlı yükselteceklerini söyledi.

Artan nüfus oranlarının artık klasik yaklaşımların dışında sürdürülebilir siyaset ve projeleri, ileri teknolojileri içeren tahlil arayışlarını zarurî kıldığını vurgulayan Uraloğlu, “Bugün hem ülkemizde hem de dünyada birçok kentin dijital dönüşüm sürecinden geçtiğini ve bu değişeme adapte olmaya çalıştığını görüyoruz. Bu noktada bakanlık olarak memleketler arası ve ulusal ulaşım sistemimizdeki yatırımlarımızın yanında kent içi ulaşım sistemlerinin inşa edilmesi ve geliştirilmesi maksadıyla da kentlerimize birçok takviye sağladık, sağlamaya da devam ediyoruz.” tabirini kullandı.

Uraloğlu, İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Düzce ve Trabzon başta olmak üzere birçok kentte sürdürülebilir kentsel ulaşım planları hazırlamaya ve ulusal ulaşım sistemlerine entegre etmeye başladıklarını belirterek, “Ulaşım planlarının hazırlanmasına çok değer veriyoruz. Bu programlar dahilinde olmayan kentlerimizi de içine alacak yeni projeleri hayata geçirmek için AB ile çalışmalar yürütüyor, büyük ve güçlü Türkiye’nin her noktasında ulaşım ve haberleşme alanlarında dünya ölçeğinde projeleri hayata geçiriyoruz. Türkiye, ulaştırma alanında AB müktesebatıyla uyumlu yüksek standart ve kuralları uygulama çalışmalarını kararlılıkla sürdürmektedir.” dedi.

Bakan Uraloğlu, 2002’den bu yana devam eden Türkiye-Avrupa Birliği Mali İşbirliği ile bu çalışmaların ulaştırmanın her kesiminde desteklendiğini lisana getirerek, şöyle devam etti:

“Bu kapsamda Halkalı-Kapıkule Demiryolu Çizgisi, Ankara-İstanbul Süratli Tren Çizgisi Köseköy-Gebze kısmı, Irmak-Karabük-Zonguldak ve Samsun-Kalın Demiryolu sınırları projelerinde olduğu üzere kamu kaynaklarına AB hibelerini ekliyoruz. Bu büyüklükteki projelerin yanında milletimizin ömür kalitesini yükselten, inançlı, ekonomik, konforlu, süratli, etrafa hassas, akılcı hizmetlerin sunulduğu sürdürülebilir projelerin kıymetinin şuurundayız. AB’nin sürdürülebilir ve akıllı hareketlilik stratejisine paralel olarak, Bakanlığımız IPA fonları aracılığıyla sürdürülebilir kentsel ulaşım planlarının hazırlanması için belediyelere dayanak oluyor. Bu kapsamda, Trabzon Büyükşehir Belediyesinden diğer Kocaeli, Ankara, Düzce, İstanbul ve İzmir Belediyeleri ile sürdürülebilir kentsel ulaşım projeleri yapıyoruz ve bu kentlerimiz için 16,3 milyon euro hizmet alım mukavelesi imzaladık.”

TRABZON SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTSEL ULAŞIM PLANI PROJESİ’NİN MALİYETİ 2 MİLYON EURO

Trabzon Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı Projesi’nin yatırım kıymetinin yaklaşık 2 milyon euro olduğunu belirten Uraloğlu, “Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım kapsamında Trabzon Büyükşehir Belediyemiz için 1,7 milyon euro fiyatında bisiklet yolu imal işinin, 2,2 milyon euro fiyatında ise tedarik alımı projelerimizin yapılması gayesiyle da bütçemizi tahsis ettik. En kısa vakitte bu projelerimizi de hayata geçireceğiz. Bu projeyi hayata geçirerek Trabzon’u daha yeşil, daha çevreci, daha erişilebilir bir kent haline getirecek ve kentimizin trafik güvenliğini arttıracak çok kıymetli bir adım atıyoruz.” diye konuştu.

Projenin, daha güzel bir hayat kalitesi sağlamak maksadıyla kent sakinlerinin ve ilgili ticari tertiplerin hareketlilik gereksinimlerini karşılamaya yönelik tasarlandığının altını çizen Uraloğlu, lokal ve üst ölçekteki çevresel, toplumsal ve ekonomik gayelere ulaşabilmeyi de sağlayacağını aktardı.

Uraloğlu, projenin geliştirilmesi sürecinde toplu taşıma, özel araç, yolcu ve yük nakliyatında kullanılan tüm ulaşım modlarını dikkate alarak temel hareketlilik gereksinimlerini sürdürülebilir bir formda karşılamaya odaklandıklarını tabir etti.

Şehirlerin sürdürülebilir kentsel ulaşım planlarının, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile mahallî idareler ortasında ortak çalışma ve dayanışma ruhuyla başarılı olacağına dikkati çeken Uraloğlu, bu planın Trabzon’un büyümesine, gelişmesine ve daha yaşanabilir bir kent haline gelmesine katkı sağlayacağına canıgönülden inandığını kaydetti.

Bakan Uraloğlu, Trabzon’a birinci defa geldiğini öğrendiği AB Türkiye Delegasyonu Mali İşbirliği Lideri Odoardo Como’ya da “Dünyadaki cennete güzel geldiniz” dedi.

Programa, Vali Aziz Yıldırım, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komitesi Lideri, AK Parti Trabzon Milletvekili Adil Karaismailoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekili Vehbi Koç, AK Parti Genel Merkez Lokal İdareler Lider Yardımcısı Ayşe Sula Köseoğlu, Büyükşehir Belediye Lideri Murat Zorluoğlu, AB Türkiye Delegasyonu Mali İşbirliği Lideri Odoardo Como, AB ve Dış Alakalar Genel Müdürü Burak Aykan ve başka ilgililer katıldı.

Bakan Uraloğlu, temasları kapsamında Vali Aziz Yıldırım’ı makamında ziyaret etti, akabinde da esnaf ziyareti gerçekleştirdi.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın