Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bakan Işıkhan Duyurdu: Kamu İşçisine Ek Zam!

Bakan Işıkhan Duyurdu: Kamu İşçisine Ek Zam!

admin admin - - 6 dk okuma süresi
18 0

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nın Reşat Moralı Salonu’nda TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ ile farklı başka düzenlenen ek protokol imza merasimine Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ve TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek katıldı.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, merasimdeki konuşmasında, 2023-2024 devrini kapsayan Toplu İş Mukavelesi Çerçeve Mutabakat Protokolünün 9 Mayıs 2023’te imzalandığını anımsattı.

Mayıs ayındaki mukaveleyle personellerin en düşük fiyatının 15 bin liraya yükseltildiğini hatırlatan Işıkhan, “Bu 15 bin lira fiyatın üzerine 2023 yılı birinci 6 ayı için refah hissesi dahil olmak üzere yüzde 45 oranında artırım yapılmış ve öbür kalemlerde de iyileştirmeler gerçekleştirilmişti. Bu periyotta personel konfederasyonlarımız ve sendikalarımızın tam bir mutabakatıyla toplu iş mukavelesini imza altına almıştık” dedi.

“BİR AYDIR YÜRÜTTÜĞÜMÜZ ÇALIŞMALAR NETİCESİNDE…”

Işıkhan, emekçi konfederasyonlarının toplu iş kontratlarının fiyat devirlerine ait takvim farklılıklarından ötürü yeni bir ek protokol talebi kendilerine ilettiğini belirtti. Toplu iş kontratlarında başlangıç tarihlerinin, alınacak fiyatın ve enflasyon farkının belirlenmesinde değerli bir etken olduğuna dikkati çeken Işıkhan, şöyle devam etti:

“Yıl içinde enflasyon oranlarının makul aylarda farklılaşması, enflasyon farkının hesaplanması nedeniyle kamu çalışanlarının farklı fiyat artış almasına sebep olmaktadır. Bu nedenle ocak ayında kamu personellerinin aldığı fiyat artışlarının, yürürlük tarihi farklı periyotlarda olan kamu emekçileriyle eşitlenmesine dair bir karar almış durumdayız. Emekçi konfederasyonlarımızla yaklaşık bir aydır yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda bu ek protokol ortaya çıkmıştır.”

Kamu emekçilerine ocak 2024’te yapılan artıştan, müddetleri şimdi gelmeyen kamu emekçilerinin de toplu mukavele müddetleri içinde yararlanmalarını sağladıklarını belirten Işıkhan, yeni devir toplu iş kontratlarında bir daha kelam konusu farklılıkların olmaması için kamu emekçileri toplu iş kontratlarının yürürlük tarihinin 1 Ocak 2025 olması tarafında düzenleme yapılmasının da ek protokolle kararlaştırıldığını bildirdi.

“AZAMİ HASSASİYET GÖSTERDİK”

Kamu çalışanlarının refahını Türkiye’nin refahı olarak gördüklerini vurgulayan Işıkhan, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü iradesiyle, her fırsatta tekraren lisana getirdiği üzere, hiçbir vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz dedik, ezdirmedik. Hepimiz çok âlâ biliyoruz ki alın teri, emek bizim için kutsaldır. Bu sebeple, ülkemiz ismine taş üstüne taş koyan, kalkınmamızda ve büyümemizde emekleri olan personellerimizin refahını kendi sorunumuz olarak gördük. Bugünkü ek protokolümüzde de gereken tüm mali ve toplumsal istikrarları muhafazaya azami hassasiyet gösterdik.”

“KAYBIN BÜYÜK KISMINI GİDERİYORUZ”

TÜRK-İŞ Genel Lideri Ergün Atalay da bir müddettir Türkiye’nin çalışma hayatının gündeminde vergi ve taşeron konusunun olduğunu belirtti.

Atalay, taşeronların taleplerine ait Bakan Işıkhan’a bilgi verdi.

İşçilerin bir yılda aldığı maaşın iki ayının vergi kesintisine gittiğini vurgulayan Atalay, bu sistemin bütün çalışanlar için birebir olduğunu ve sistemin sürdürülebilir olmadığını söyledi.

Kamuda çalışan çalışanların bir kısmının TÜRK-İŞ’e, bir kısmının da HAK-İŞ’e üye olduğunu anımsatan Atalay, “Sayın Bakanımız, bu yaptığınız azımsanacak bir iş değil. Bu 230 bin emekçiyi ilgilendiren bir problem. Bu az bir şey değil. Mukavele başlangıcı ocak ayı olanlar yüzde 32,57 aldı. Ocak ayında sonra mukavele başlangıçları şubat, mart, nisan, mayıs, bu ağustosa kadar sürüyor. Bunların bu yüzde 32,57 alma imkanIarı yok, tablo onu gösteriyor. Ortalama en makus ihtimalle yüzde 10 ila 14 puan ortasında kayıp var. Bu kaybın büyük kısmını, bugün attığımız bu imza ile gideriyoruz” dedi.

“BELLİ BİR NOKTADA UZLAŞTIK”

Arslan, “Mümkün olduğu kadar natürel ki toplu iş mukavelelerimizin bitişini değil de başlangıcını 1 Ocak’a çekerek bütün enflasyon oranındaki artırımın herkese uygulanması talebimiz vardı. 32,57’yi biraz daha yükselterek güzelleştirme yapılması talebimiz vardı” dedi.

“YENİ ADIMLAR ATILDI”

Taleplerinin, yaşanılan zorlukların, üyelerinin kendilerinden beklentilerinin sendikal hareketin en doğal sonucu olduğunu lisana getiren Arslan, şunları kaydetti:

“Bu beklentileri karşılamak için de bizler gayret ediyoruz. Türkiye’nin içinden geçtiği sıkıntı bir periyot var. Bütün bunları da dikkate alarak elde ettiğimiz sayıların da küçümsenmeyecek sayılar olduğunu da bilerek bir uzlaşma arayışı içinde olduk. Zatıalinizle birkaç sefer görüştük, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızla, TÜRK-İŞ ile koordineli bir halde çalıştık. Geldiğimiz noktada taleplerimizin hepsi karşılanmadı lakin belirli bir noktada da uzlaştık, yeni adımlar atıldı.”

Bakan Işıkhan ve TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek, birinci merasimde TÜRK-İŞ Genel Lideri Atalay ile ikinci programda ise HAK-İŞ Genel Lideri Arslan ile kamu emekçisini ilgilendiren kontratın ek protokolünü imzaladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın