Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Avukatın Öldürülmesi Davasında Tanıktan ‘Yalan Beyan’ İtirafı

Avukatın Öldürülmesi Davasında Tanıktan ‘Yalan Beyan’ İtirafı

admin admin - - 6 dk okuma süresi
36 0

Diyarbakır’da avukat Armanç Arkaş’ı (28) öldürülmesine ait davada şahit olarak dinlenen Tuğba K., palavra beyanda bulunduğunu dilekçe ile itiraf etti. Tutuklu sanık Abdurrahman Doğan’ın fazla ceza alması için avukat Ö.Ş. tarafından tehdit edildiğini sav eden Tuğba K., Adamın müebbet mahpus cezası aldığını Ö.Ş. bana söylediğinden beri günlerdir uyuyamıyorum, vicdan azabı çekiyorum dedi.
Abdurrahman Doğan ile bir arkadaşı, 22 Haziran 2019’da bir cümbüş merkezine gitti. Burada, 2 arkadaş ile yer sahibi ortasında tartışma çıktı. Tartışmanın büyüyünce taraflar, yerin önüne çıktı. Bu sırada 2 kişinin kendisine silah çektiğini söyleyen Doğan, arabasından tabancasını aldı. Teze nazaran; etraftakiler, Doğan’ın elinden silahını almak istedi, arbede çıktı. Arbedede Doğan’ın tabancası ateş aldı. Bu sırada açılan ateşte Diyarbakır Barosu’na kayıtlı avukat Armanç Arkaş, ağır yaralandı. Arkaş hastanede hayatını kaybetti, Abdurrahman Doğan tutuklandı.
Abdurrahman Doğan hakkında ‘kasten öldürme’ hatasından müebbet mahpus cezası istemi ile iddianame hazırlandı. İddianame, 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edildi. Yargılama sonunda Doğan ‘olası kastla adam öldürme’ cürmünden 16 yıl 8 ay mahpus cezası aldı. Karar, istinaf mahkemesine taşındı. İstinaf da kararı bozup, belgeyi yine mahallî mahkemeye gönderdi.


İKİNCİ YARGILAMADA YENİ TANIK

13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2022?de tekrar görülen davanın belgesine yeni bir şahit eklendi. Şahit Tuğba K., tabirinde, olayın yaşandığı kafenin karşısında oturduğunu belirterek, Sonraki gün seyahate çıkacağım için kafenin bahçesine bakan yatak odamda eşyalarımı toparlıyordum. Bu sırada gürültüler duydum. Bir bayan ‘Bozo yapma, Bozo yapma’ diye feryat ediyordu. Kısa bir müddet sonra 1 el silah sesi duydum. Dışarıya baktığımda genç bir adam yerde yatıyordu. Saldırgan halli bir kişi ise kollarına girmiş 3 kişi tarafından siyah bir otomobile bindirilmeye çalışılıyordu. Bu şahsın başkalarına hitaben ‘Bırakın beni, bırakın beni, bir tane daha’ kelamlarını duydum. Bu şahıs, hırsını alamamış üzere duruyordu dedi. İkinci yargılamanın sonunda Abdurrahman Doğan, bu sefer ‘kasten öldürme’ kabahatinden müebbet mahpus cezasına çarptırıldı.


MAHKEMEYE DİLEKÇE YAZDI

İstinaf ve Yargıtay’ın onaması ile Doğan’ın müebbet mahpus cezası kesinleşirken, şahit Tuğba K.’nin 10 Ocak 2024’te yargılamanın yapıldığı 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe yazdığı ortaya çıktı. Dilekçede Tuğba K., şunları anlattı
Daha evvel verdiğim tabirimle ilgili vicdanen rahatsız olduğum için bu dilekçeyi yazma gereğini duyuyorum. Hakkında tabir ve şahitlik ettiğim Abdurrahman Doğan ile ilgili psikolojikman kendimi rahatsız hissettiğim için mahkemenin olduğu tarihte kimi baskı ve tehditten ötürü gerçek tabirimi veremedim. Olaydan evvelki periyotta Ö.Ş. ile yakinen münasebetimiz vardı. Şahitlik yapmam konusunda kendisiyle alakam olduğunu, birlikte çekilmiş özel manzaralarımızı imam nikahlı eşim V.S.’ye ve toplumsal medyaya atacağını söyleyerek, beni tehdit ederek zorladı. Ben imgelerimi paylaşmasın diye dehşetten onun istediği formda tabir verdim. Adamın müebbet mahpus cezası aldığını Ö.Ş. bana söylediğinden beri günlerdir uyuyamıyorum, vicdan azabı çekiyorum. Daha evvel vermiş olduğum ve daha evvel şahitlik etmiş olduğum bu davanın gerçek olmadığını beyan ederek tekrar asıl gerçek sözümün alınmasını istiyorum. Ö.Ş., bana birinci mahkemenin verdiği cezanın az olduğunu söyleyip daha fazla cezayı alması için elinden geleni yapacağını, tanıdıklarının olduğunu söyleyip ‘en ağır cezayı aldıracağım’ dedi. Ö.Ş., konutumun olay yerine yakın olduğunu söyleyip olayla ilgili şahitlik etmem için zorladı. Ben olayın olduğu gece konutta olup ancak net görmediğimi söylediğim halde, ‘sen bu olaya şahitlik edeceksin ve benden haber bekleyeceksin’ dedi. Nasıl söz vermem gerektiği konusunda 2 gün boyunca kendi konutunda şantajla tutup beni bu ifadeyi vermeye zorladı. Ben de özel imgelerimi yayınlamasın, paylaşmasın, diye bu ifadeyi verdim. Zira çok korkmuştum. Tuğba K. ayrıyeten kendisini yalancı şahitliğe zorladığını tez ettiği avukat Ö.Ş. hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulundu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın