Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Avrupa’nın Sevgililer Günü Çiçeği Türkiye’den

Avrupa’nın Sevgililer Günü Çiçeği Türkiye’den

admin admin - - 4 dk okuma süresi
31 0

Türkiye’nin kesme çiçek üretim merkezi Antalya’da, 14 Şubat Sevgililer Günü hareketliliği yaşanıyor. Kentteki seralarda üretimi yapılan karanfiller, 14 Şubat için Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. OAİB Lideri İsmail Yılmaz, 2022’de 137 milyon dolar olan ihracatın, 2023’te az bir düşüşle 135 milyon dolarda kaldığını belirterek, hem dünya hem Türkiye’deki ekonomik meselelere bakıldığında, 2 milyon dolarlık kaybı çok büyük bir başarısızlık olarak görmediklerini söyledi. Bilakis, bu durumu bir muvaffakiyet olarak gördüklerini anlatan Yılmaz, “Çünkü ekonomik zorluklarda süs bilgileri dalı her vakit birinci vazgeçilen sektördür” dedi.

‘2024 YILINDAN UMUTLUYUZ’

2024’e uygun başladıkları ve kış periyodunun Antalya’da yüksek hasat periyodu olduğunu belirten Yılmaz, 14 Şubat Sevgililer Günü hasebiyle Avrupa ülkelerine ağır bir sevkiyat süreci yaşandığı ve sevkiyatların sona ermek üzere olduğunu söyledi. Yılmaz, “2024’ten umutluyuz. Bir evvelki yıla nazaran; ekonomik kaideler, biraz daha bütün dünyada toparlanma periyoduna girdi. Önümüzde 14 Şubat Sevgililer Günü var. 14 Şubat’ın son sevkiyatlarını yapıyoruz diyebilirim. Zira TIR’lar buradan 6 güne yakın bir müddet içerisinde Avrupa’ya varabiliyor, Sevgililer Günü sevkiyatlarımızın son birkaç gün içerisindeyiz” diye konuştu.

​​​​​​​

‘CİDDİ SAYIDA KIRMIZI KARANFİL GÖNDERİMİ YAPTIK’

14 Şubat Sevgililer Günü için 30’a yakın Avrupa ülkesine ihracat yapıldığını kaydeden Yılmaz, toplamda 65- 70 milyon kol karanfil ihracatından 7 milyon dolara yakın gelir elde edildiğini söyledi. Sevgililer Günü nedeniyle en çok tercih edilen rengin kırmızı olduğunu söyleyen, koyu pembe rengin de talep gördüğünü belirten Yılmaz, “Sevgililer Günü’nde en değerli rengimiz; kırmızı. Kırmızıyı çok seviyorlar, kırmızı çiçeklere ilgi gösteriyorlar. Biz de en büyük üretim kalemimiz karanfil olduğu için önemli sayıda kırmızı karanfil gönderimi yaptık. Avrupa’da yaklaşık 30 ülkeye sevkiyatlarımız oldu, hala daha devam ediyor. Kestirim ediyorum ayın 7’sine kadar da uçaklarla da olsa son sevkiyatlarımızla devam edeceğiz” dedi.

​​​​​​​​​​​​​​

İÇ PAZARDA BÜYÜK ŞEHİRLER

14 Şubat Sevgililer Günü için Türkiye iç pazarındaki çeşitliliğin daha yüksek olduğunu belirten Yılmaz, karanfil dışında gül ve birçok çeşit kesme çiçeğin kullanıldığını, iç pazarda da bilhassa İstanbul, Ankara, İzmir üzere büyük kentler başta olmak üzere toplamda 65- 70 milyon kısımlık bir tüketim beklendiğini söyledi. Türkiye’de ekonomik sıkıntıların çiçek tüketimi etkilendiğine de değinen Yılmaz, “Ekonomik eza anında birinci vazgeçilen bölüm, süs bitkileri ve ülkemizde de son 1 yıldır önemli bir ekonomik eza kelam konusu. Bu periyotta beşerler çiçek alımından biraz uzaklaşıyor. Umut ediyoruz ki kısa müddette koşullar düzelir ve bizlerin de satışları eskisi üzere daha âlâ olur diye beklentimiz var” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın