Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Avrupa Birliği, el koyduğu Rus varlıklarını Ukrayna’ya gönderecek

Avrupa Birliği, el koyduğu Rus varlıklarını Ukrayna’ya gönderecek

admin admin - - 3 dk okuma süresi
36 0

AA

Rusya’ya ilişkin dondurulan varlıkların, bir müddettir Ukrayna’nın tekrar inşası için kullanılması tartışılıyor.

(AB) ülkeleri, Moskova’nın itirazlarına karşın adım atmayı sürdürüyor.

El konulan Rus varlıklarından elde edilen kârların Ukrayna’nın tekrar inşasının finansmanında kullanılmak üzere ayrılması teklifi, AB ülkeleri tarafından kabul edildi.

Dondurulan Rus varlıklarıyla ilgili karar

AB Devir Lideri Belçika’nın resmi toplumsal medya hesabından şu paylaşım yapıldı:

AB ülkelerinin büyükelçileri, dondurulan varlıklarla ilgili beklenmedik kârların Ukrayna’nın yine inşasını desteklemek için kullanılmasına ait bir teklif üzerinde prensipte muahedeye vardı.

Onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek

Bu kademeden sonra hazırlanacak doküman, yasal denetimlerden geçmesinin akabinde resmen onaylanarak yürürlüğe girecek.

Rus varlıkları üzerinden yarar elde ediyorlar

AB ülkeleri, savaş nedeniyle Merkez Bankası’nın yaklaşık 200 milyar eurosunu dondurdu. Rus varlıklarını tutan finansal kurumlar, bunların vadesi geldikçe tekrar yatırım yaparak önemli bir çıkar sağlıyor.

Birlik yetkilileri, aylardır, dondurulan varlıklar ve bu varlıklardan sağlanan gelirin, sahibinin isteği olmadan kullanımının tüzel ve finansal boyutlarını tartışıyordu.

AB, ana para yerine bundan elde edilen gelirleri maksat almak istiyor.

Komisyonun bu mevzuyla ilgili aralık ayında hazırladığı teklif, Rus varlıklarından elde edilen gelirlerin farklı bir hesaba yatırılmasını içeriyor.

Parayı Ukrayna’ya aktarma planları

İkinci basamak olarak AB Komitesi bu kaynağı evvel kendi bütçesine, oradan da Ukrayna’ya aktarılmasını içeren bir teklif hazırlamayı planlıyor.

AB’nin dondurduğu Rusya Merkez Bankası rezervlerinin 180 milyar eurosu, Belçika merkezli menkul değer takas ve saklama hizmeti sunan Euroclear’da bulunuyor.

Faiz karı sağlıyorlar

Bu nedenle kurumun bilançosundaki varlıkları süratle artarken, Euroclear büyük ölçüde faiz geliri sağlıyor. Euroclear, AB yaptırımları nedeniyle dondurulan Rus varlıklarının faizinden geçen yıl 3 milyar eurodan fazla gelir elde etmişti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise geçen yılın haziran ayında Rusya Merkez Bankası’nın dondurulan varlıklarına yönelik AB Kurulu’nu uyarmıştı.

ECB, Rus varlıklarına yahut bunların gelirlerine el koymanın, euronun global para ünitesi olarak pozisyonuna ve finansal istikrara ziyan verebileceği konusundaki hassasiyete dikkati çekmişti.

Özellikle AB’nin tek taraflı hareket etmesi durumunda büyük ölçüde döviz rezervine sahip öteki merkez bankalarının eurodan çıkabileceğine işaret eden ECB, euro cinsinden varlıklardan uzaklaşılabileceğini ve Avrupa ülkelerinin finansman maliyetlerinin yükselebileceğini belirtmişti.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın