Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Antony Blinken: Üs saldırısına çok katmanlı ve aşamalar halinde karşılık vereceğiz

Antony Blinken: Üs saldırısına çok katmanlı ve aşamalar halinde karşılık vereceğiz

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

AA

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Washington’da ortak basın toplantısı düzenleyen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 3 Amerikan askerinin öldüğü hücuma ait değerlendirmelerde bulundu.

“Saldırıya karşılık, çok katmanlı ve basamaklar halinde olacak”

Blinken, hücumda hayatını kaybeden askerler için yas tuttuklarını ve bir daha bu türlü hücumların olmaması için mümkün olan her önlemi aldıklarını söz ederken, Joe Biden idaresi olarak askeri karşılık seçeneklerini değerlendirdiklerini hatırlattı.

Blinken, ABD’nin ne halde karşılık vereceğine ait soruya, “Dün Başkan’ın da belirttiği üzere, biz (bu saldırıya) karşılık vereceğiz ve bu karşılık çok katmanlı olacak, evreler halinde ve uzun periyodik formda gerçekleşecek.” formunda karşılık verdi.

İran’la bir savaş peşinde olmadıklarını belirten Blinken, 7 Ekim’den bu yana bölgede tansiyonun çok arttığını ve ABD’nin Orta Doğu’daki çıkarlarını muhafazaya devam edeceklerini kaydetti.

“İran’la bir savaş peşinde değiliz”

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik Bağlantı Koordinatörü John Kirby de, günlük basın brifinginde ABD üssüne yönelik hücumun akabinde Washington’daki gelişmeleri aktardı.

Kirby, Lider Joe Biden’ın kelam konusu taarruza “uygun karşılığı” verme noktasında kararlı olduğunu vurgularken, “İran’la bir savaş peşinde değiliz, rejimle askeri bir çatışma peşinde değiliz.” sözünü kullandı.

Bölgede tansiyonu ve tansiyonu artırma emelinde olmadıklarını kaydeden Kirby, hafta sonu gerçekleşen akının ise tansiyon artırıcı bir taarruz olduğunu ve karşılık vermeleri gerektiğini belirtti.

Kirby, atağa ne biçimde karşılık verecekleri ve bunları yeri ve vakti konusunda ise tüm ayrıntıların kendi uhdelerinde olduğunu, gerçekleştiğinde herkesin bunu göreceğini lisana getirdi.

ABD güçlerine yönelik İHA ile düzenlenen saldırı

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Lider Joe Biden, “Ürdün’ün kuzeydoğusunda, Suriye hududu yakınında konuşlanmış güçlerimize düzenlenen insansız hava aracı taarruzunda 3 ABD askeri öldürüldü, çok sayıda da yaralı var.” tabirini kullanmıştı.

Biden, akınla ilgili bilgileri hala toplamaya devam ettiklerini belirterek, “Bunun Suriye ve Irak’ta faaliyet gösteren İran takviyeli radikal militan gruplarca gerçekleştirildiğini biliyoruz.” açıklamasında bulunmuştu.

Saldırının sorumlularından, ABD’nin seçeceği vakit ve formda hesap sorulacağını kaydeden Biden, bu savaşta gayrete devam edeceklerini vurgulamıştı.

Pentagon, kelam konusu hücumda 3 ABD askerinin öldüğünü, yaralı asker sayısının ise 40’ın üzerinde olduğunu açıklamıştı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın