Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ankara’da iptal edilen simit zammı geri geliyor!

Ankara’da iptal edilen simit zammı geri geliyor!

admin admin - - 4 dk okuma süresi
22 0

Ankara’da simit artırımı geri alınırken, Ankara Pideciler ve Simitçiler Odası Lideri Savaş Delibaş, “Bakanlığın talimatı ile artırımı geri aldık, haftaya 12,5 TL yapacağız, seçim sonrası da ayarlama olacak” tabirlerini kullandı.

Simit fiyatlarındaki belirsizliğin akabinde Pideciler ve Simitçiler Odası Lideri Savaş Delibaş ve Ankara Kahveciler Esnaf Odası Lideri İsa İnanç Sözcü’den Hürmet Öztürk’e konuştu.

Delibaş, artırım sürecini ve sonrasını şöyle anlattı:

“Zam için valiliğe başvurmadan evvel maliyet hesabı yaptık. Bir simidin bize maliyetini 11 lira 20 kuruş olarak belirledik. Maliyetleri, girdilerdeki beklenen artışları dikkate alıp fiyatı 15 lira olarak belirledik. Valilik, fiyat listemizi onayladı, Biz de bunu üyelerimize liste olarak bildirdik. Simit fiyatlarına yaptığımız artırımın haberlerde yayımlanması üzerine Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan beni makamına davet etti ve niye artırım yaptığımızı sordu. Fiyat artışlarını hatırlattım. Tarım Bakanlığı uzmanlarının çıkardığı maliyeti bakan yardımcısına gösterdim. Onların hesabına nazaran 12 lira 70 kuruş maliyet çıktı. Yani bizim belirlediğimiz maliyetten de yüksek. Artırımı ertelememizi istedi. Hatta bizi üzen, kıran birtakım sözleri de oldu. Ben de bunun üzerine açıklama yapacağımı söyledim.

“Bize talimat geldiği için halkımızdan, esnafımızdan özür diledik”

“Zammı geri aldığımızı halkımızdan özür dileyerek açıkladım. Özür dilemememin sebebi şudur: Biz maliyet hesabı çıkardık, bunun onayını aldık ancak bize talimat geldiği için halkımızdan, esnafımızdan özür diledik. Bu hususta bize dönük oldukça tenkitler oldu. Şu anda maliyetin altında simit satmak zorunda kaldık. Önümüzdeki hafta fiyatlarımızı artırmak zorunda kalıyoruz. 12 lira 50 kuruş şeklinde… İdare olarak karar alıp bunu onay için valiliğe göndereceğiz. Simit artırımının seçimden sonra da yapmak zorunda kalacağız. Fiyatlar yerinde dursa biz niye artırım yapalım? Seçim sonrası her şeye artırım beklentisi var. Biz de istemeye istemeye artırım yapmak durumunda kalırız.”

Ankara Kahveciler Esnaf Odası Lideri İsa İtimat ise,

“Evet, çay ve simit birlikte anılır, fiyatları çabucak hemen tıpkı olurdu. Geçen yıl bir bardak çayın fiyatını 15 liraya yükselttik. Simit fiyatını geride bıraktık. Kahvelerde oyun oynayanların izleyenlere ‘yancı’ denilir. Yancıların çay parası da ödenirdi. İnanın artık yancılara çay ikram eden kalmadı. Hatta kahvede mecbur olmasalar çay içen bile yok.” diye konuştu.

Simit artırımı kararının geri alınması, maliyetlerin arttığı lakin siyasi iktidarın artırım yapmaması tarafındaki baskısı nedeniyle alındığı yorumları yapıldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın