Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden bir ilk: Ankara Dijital Hayvanat Bahçesi açılıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden bir ilk: Ankara Dijital Hayvanat Bahçesi açılıyor

admin admin - - 4 dk okuma süresi
43 0

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kapsamıyla dünyada gibisi olmayan en büyük dijital hayvanat bahçesini Başkent’e kazandırıyor.

Çevre ve Muhafaza Denetim Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan Ankara Dijital Hayvanat Bahçesi, 3 Şubat 2024 Cumartesi günü saat 10.00’dan itibaren ziyarete açılıyor.

Dijital Hayvanat Bahçesi’ni görmek isteyen Başkentliler, https://ankaradhb.com/ internet adresi üzerinden rezervasyon yaptırabiliyor.

BAŞKAN YAVAŞ, DUYURDU

Dijital Hayvanat Bahçesi’ni toplumsal medya hesaplarından yaptığı görüntülü paylaşımla duyuran Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, “Hepimizin kalbinde özel bir yere sahip olan Atatürk Orman Çiftliği’nde bulunan eski hayvanat bahçesinin yerine kapsamıyla dünyada gibisi bulunmayan Dijital Hayvanat Bahçesi’ni açıyoruz. Çok yakında evcil hayvanlar parkını da ziyaret edebileceğiniz dijital hayvanat bahçemizi keşfetmek için rezervasyonlarınızıhttps://ankaradhb.com adresinden yaptırabilirsiniz. Rezervasyon yaptıranlar için Cumartesi saat 10.00’dan itibaren kapılarımız açık olacak, bekleriz” dedi.

ÇOCUKLAR İÇİN EĞİTİM ARACI

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Orman Çiftliği alanına kurduğu Doğal Hayat Parkı’nda bulunan 5 bin metrekarelik kapalı alanı Dijital Hayvanat Bahçesi’ne dönüştürdü.

Canlıların doğal ortamlarından koparılmadan ve kafeslere hapsedilmeden sergilenebildiği Dijital Hayvanat Bahçesi ayrıyeten, çocukların yaşadıkları dünyayı ve canlı tiplerini tanıyabilecekleri bir eğitim aracı olma özelliği de taşıyor.

EN İLERİ 5 TEKNOLOJİ KULLANILIYOR

Alanında bir birinci olan Dijital Hayvanat Bahçesi’nde dünyanın en ileri teknolojileri kullanıldı. Projede, 8K3D ile bugüne kadar televizyon ve sinemalarda kullanılan en yüksek çözünürlük olan, 4K’dan iki kat daha yüksek çözünürlük ve 6 kat daha fazla derinlik verebilen, el uzatıldığında karşıdaki canlıya temas edebilme hissini oluşturan, etkileşimli “Hyper 3D” sistemler, lazer teknolojisiyle donatılmış, gün ışığı dahil olmak üzere en aydınlık ortamlarda dahi imaj kaybına uğramayan, dünyanın en üstün hologram teknolojisi ile oluşturulan, canlılarla gerçek tabiat nesnelerini birleştirerek gerçeğe en yakın tecrübesi sunan “Mixed Reality” sistemler ve bu sistemlerin 8K çözünürlük ve ultra yüksek kontrast verebilen OLED ekranlı versiyonları, 3×2 metrelik imaj alanıyla geliştirilmiş LED teknolojili 3D ekranlı“Hyper 3D ‘Screen’” sistemler ile daha evvel Los Angeles, Bari ve Helsinki’den sonra Ankara’nın dünyanın 4. test kenti olduğu ve yeniden tüm dünya için bir yenilik olan “AR Cloud Teknolojili Sistemler” yer alıyor.

150’DEN FAZLA HAYVAN ÇEŞİDİ YER ALIYOR

Atatürk Orman Çiftliği’nde yer alan dijital bahçe içerisinde; 110 ünite ve karma gerçeklik teknolojisini destekleyen 40 kask içerisinde jenerasyonu tükenen ve hayvanat bahçesinde asla yaşatılamayan büyük beyaz köpekbalığı, balinalar üzere tipler de dâhil olmak üzere 150’nin üzerinde hayvan tipine yer veriliyor. Projeyi başkalarından farklı kılan bir öteki özellik ise, kullanılan üst seviye teknolojiler sayesinde ünitelerde birden fazla hayvan sergilenebiliyor. İstendiği takdirde projedeki tüm hayvan çeşitleri değiştirilebiliyor. İlerleyen yıllarda istenirse tüm merkez yeni bir temaya dönüştürülebilecek.

SAFARİ OTOBÜSLERİYLE GEÇMİŞ ÇAĞLARA VE UZAYA YOLCULUK

Ayrıca alan içerisinde özel olarak hazırlanmış iki otobüsle eski çağlara ve uzaya dijital seyahatler yapabilecek. Bunun yanı sıra çok yakın vakitte Evcil Hayvan Parkı’nda canlı hayvanlar da ziyaret edebilecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın