Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Amazon yenilenebilir enerjide yatırımlarını artırıyor

Amazon yenilenebilir enerjide yatırımlarını artırıyor

admin admin - - 4 dk okuma süresi
3 0

Amazon yenilenebilir güç kaynaklarına yaptığı yatırımlarla net sıfır karbon emisyonuna ulaşmayı hedefliyor.

Şirketten yapılan açıklamaya nazaran Amazon, 2023’te 100’den fazla yeni güneş ve rüzgar gücü projesine yatırım yaparak üst üste dördüncü kere dünyanın en büyük kurumsal yenilenebilir güç alıcısı oldu.

Şirketin dünya çapında 500’den fazla rüzgar ve güneş gücü projesi bulunuyor. Bu projeler faaliyete geçtiğinde her yıl 77 bin gigawatt saatten (GWh) fazla pak güç üretmeleri bekleniyor ve bu ABD’deki 7,2 milyon konutun güç gereksinimine tekabül ediyor.

BloombergNEF ve kamuya açık kaynaklara nazaran Amazon, 2020’den bu yana öbür tüm şirketlerden daha fazla yenilenebilir güç satın aldı. Projeler Amazon’u, 2025’e kadar operasyonlarına güç sağlayan elektriğin tamamının yenilenebilir güç kaynaklarından elde edilmesi maksadına yaklaştırıyor.

Projeler halihazırda Amazon Web Services (AWS) bilgi merkezlerinin, Amazon lojistik merkezlerinin, fizikî mağazaların ve kurumsal ofislerin güçlerini karşılamaya yardımcı olurken birebir vakitte projelerin bulunduğu mahallî toplumlara da yeni pak güç kaynakları sağlıyor.

Amazon tarafından geliştirilen yeni bir ekonomik modele nazaran, Amazon’un güneş ve rüzgar santralleri 2014’ten 2022’ye kadar dünya çapında iktisada tahminen 12 milyar dolardan fazla yatırım yapılmasına yardımcı oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Amazon Türkiye Ülke Müdürü Richard Marriott, pak güç kaynaklarına geçişin, karbon emisyonlarını azaltmanın en tesirli yollarından biri olduğunu ve 2040’a kadar operasyonlarında net sıfır karbona ulaşma taahhütlerinin de bir kesimi olduğunu belirterek, “Amazon’un 500’den fazla yenilenebilir güç projesi büsbütün faaliyete geçtiğinde, yılda 26,7 milyon tondan fazla karbon emisyonunu ortadan kaldıracak.” bilgisini paylaştı.

Global ölçekte Amazon’un, yalnızca bir perakende şirketi olmadığını birebir vakitte bir cümbüş stüdyosu, bir bulut sağlayıcısı, bir filo operatörü ve çok daha fazlası olduğunu belirten Marriott, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Operasyonlarımız çok çeşitli ve elektrik kullanılan tüm operasyonlarımızı yüzde 100 yenilenebilir güçle desteklemek için çalışıyoruz – ki büyüklüğümüz düşünüldüğünde bu hiç azımsanacak bir çalışma değil. Güneş ve rüzgâr gücü projelerine yaptığımız yatırımlar, operasyonlarımıza güç sağlamaya yardımcı olurken tıpkı vakitte lokal iktisatların de büyümesini sağlıyor. Geçen yıl global çapta faaliyetlerimizin yüzde 90’ından fazlası yenilenebilir güç kaynaklarıyla desteklendi, lakin işimizin bittiğini şimdi söyleyemeyiz. Yeni projeleri hayata geçirmeye ve iklim değişikliğinin tesirlerini azaltmak için yenilikçi yollar bulmaya odaklandık. Bu çalışmalarımız sonucunda Amazon’un 2025 yılına kadar yüzde 100 yenilenebilir güce ulaşma maksadına daha da yaklaşacağız.”

Açıklamada yer alan bilgilere nazaran Amazon, bugüne kadar ABD’nin Arkansas, Georgia, Maryland, Michigan, Mississippi, Missouri, Ohio, Oklahoma ve Virginia eyaletlerinin yanı sıra Kanada, Yunanistan ve Güney Kore’deki yeni projelerle birlikte yenilenebilir güç portföyünü 27 ülkeye ve 20’den fazla ABD eyaletine yaymış durumda. Amazon’un yenilenebilir güç yatırımları, Paris Mutabakatı’nın 2050 prestijiyle tüm gezegenin karbon-nötr olma gayesinden 10 yıl evvel, yani 2040 yılına kadar şirketin net sıfır karbon emisyonuna ulaşma gayesini kapsayan İklim Taahhüdü’nün bir kesimi.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın