Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Almanya’da yabancıların da askere alınması tartışılıyor

Almanya’da yabancıların da askere alınması tartışılıyor

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

Almanya, silahlı kuvvetlerdeki işçi eksikliğinin giderilmesi için tahlil arıyor. Tahliller ortasında Alman pasaportuna sahip olmayanların da askere alınması yer alıyor.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Tagesspiegel gazetesine yaptığı açıklamada, yabancıların Alman ordusuna alınması teklifinin uzmanlar tarafından gündeme getirildiğini, hususun gerekli titizlikle ele alındığını belirtti.

Bu bahsin incelenmesinin şimdi başında olduklarını aktaran Pistorius, “Avrupa’da bunu yapan birinci silahlı kuvvetler biz olmayız. Ülkede yaşayan ve Alman vatandaşlığına sahip olmayan ikinci ve üçüncü jenerasyon (göçmen) beşerler var.” tabirlerini kullandı.

Yabancıların askere alınabilmesi teklifine ana muhalefetteki Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi ile hükümet ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) olumlu bakıyor.

CDU Milletvekili Johann Wadephul, Rheinische Post gazetesine yaptığı açıklamada, silahlı kuvvetlerin Alman vatandaşı olmayan adaylara açılması istikametindeki kanıyı prensipte hakikat bulduğunu fakat bunun nasıl şekillendirileceğinin kıymetli olduğunu söz etti.

Wadephul, bu bağlamda, “Bu seçenek sırf Avrupa Birliği (AB) yahut NATO ülkelerinin vatandaşlarına mı yoksa diğer vatandaşlar için de mi geçerli olacak? Ve Almancayı tam olarak bilmek gerekli mi?” üzere soruların yanıtlanması gerektiğini belirtti.

FDP Milletvekili ve Federal Meclis Savunma Kurulu Lideri Marie-Agnes Strack-Zimmermann da yabancıların Alman ordusuna alınabileceğini savunarak, “Alman ordusunda misyon yapmak isteyen uygun gençleri ararken daha fazla Avrupalı olarak düşünmek zorundayız.” dedi.

Strack-Zimmermann, Alman pasaportuna sahip olmayan askerlerin, Alman ordusunda başarılı bir formda hizmet ederek bu pasaportu daha süratli bir halde almalarının da düşünülebileceğini kaydetti.

YEŞİLLER PARTİSİ TEKLİFE KARŞI

Hükümetin başka ortağı Yeşiller Partisi Milletvekili Sara Nanni ise Alman pasaportuna sahip olmayanların orduda misyon almalarına muhakkak karşı olduğunu, Alman ordusuna vazife almak isteyen adayların, vatandaşlık yasasında yapılan ıslahatla süratli bir biçimde Alman vatandaşı olabileceğini söz etti.

Nanni, ülke dışında yapılacak vazifelere Alman vatandaşı askerlerin gönderilmesinden yana olduğunu aktardı.

ALMANYA ASKERLİK İÇİN İŞÇİ BULMADA ZORLANIYOR

Almanya’nın yaklaşık 181 bin askeri bulunuyor. Bu sayının 2031’e kadar 203 bine çıkarılması hedefleniyor fakat bu sayının da ülke savunması için kâfi olmayacağı ileri sürülüyor. Mecburî askerliğin kaldırıldığı Almanya’da yaşlanan nüfus ve nitelikli işgücü eksikliğinden ötürü askerlik yapacak işçi bulmakta zorluk yaşıyor ve 2031 için hedeflenen sayıya ulaşılamayacağı belirtiliyor.

Savunma Bakanı Pistorius, mecburî askerliğin kaldırılmasını “hata” olarak nitelendirmiş, Alman ordusu için işçi bulma konusunda nisan ayına kadar yeni imkanlar konusunda çalışmalar yapılacağını duyurmuştu.

Pistorius, Almanya’nın savunma harcamalarını artırması ve silahlı kuvvetlerin modernize edilerek yeni güvenlik meseleleriyle başa çıkabilecek hale getirilmesi gerektiğini belirterek, “Avrupa’da bir savaş tehdidi olabileceği fikrine alışmalıyız ve bu da savaşa hazır olmamız gerektiği manasına geliyor.” sözünü kullanmıştı.

Zorunlu askerlik uygulaması, 2011’de devrin Başbakanı Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Hür Demokrat Parti (FDP) koalisyon hükümeti tarafından kaldırılmıştı lakin Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasının akabinde ülkede mecburî askerliğin yine uygulamaya konulmasına ait tartışmalar da ağırlaşmıştı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın