Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Almanya, Türkiye’den 82 Bin Lira Maaşla İşçi Arıyor! Eğitim Şartı Aranmayacak…

Almanya, Türkiye’den 82 Bin Lira Maaşla İşçi Arıyor! Eğitim Şartı Aranmayacak…

admin admin - - 4 dk okuma süresi
26 0

30 Ekim 1961’de Almanya ile Türkiye ortasında imzalanan İşgücü Mutabakatı sonrasında Türkler, Almanya’daki en kalabalık azınlık kümelerin başında yer alırken, Türkiye’den Avrupa’ya kitlesel göçün de birinci örneklerini oluşturdular.

Aradan geçen yıllarda, Almanya’daki Türk nüfusu daha da ağırlaşırken, pandemi sonrası yaşanan personel krizi Almanya’yı tekrar Türkiye’den emekçi alımına mecbur bırakmış durumda.

YÜZ BİNLERCE VATANDAŞ GİTMENİN YOLUNU ARIYOR

Türkiye’de son yıllarda artan hayat pahalılığı, yüksek enflasyon ve düşük maaş sarmalına giren fakir vatandaşlar, bir halde ABD ve Avrupa başta olmak üzere yurt dışında iş bulmayı, döviz kazanarak hayatlarını daha düzgün hale getirmeyi hedefliyor.

Özellikle gençler ortasında yurt dışına yerleşme isteğinin oranı yüzde 75’i geçerken, Almanya’nın 60 bin personel araması, Türkiye’de büyük heyecan yarattı. Avrupa Birliği ile imzalanan muahedeler doğrultusunda Almanya, etraf dostu güçler konusunda yatırımlarını artırırken, fosil yakıtlar yerine yenilenebilir güce geçişle ilgili son yasa da meclisten geçti.

Bu yasa doğrultusunda 2026 yılına kadar kademeli olarak meskenlerde kullanılan fosil ya da gaz türevi ısınma modellerinin yüzde 65’i yenilebilir güçten oluşacak Bunun için de, konutlara ısı pompası ve güneş paneli takviyeli sistemler kurulacak. Yani, tüm ısıtma sistemleri, borular, banyolar, kaloriferler değişecek. Bu maksadı gerçekleştirebilmek için de 2024 yılına kadar yeni 60 bin cürmü ve kaloriferci gerekecek.

İŞÇİLERE AYLIK 82 BİN LİRA ÖDENECEK

Almanya’da daha evvel meclisten geçen Nitelikli Göç Kanunu’na nazaran, Türkiye’de kendi alanında meslek eğitimi almış olan, yetkisi bulunan ya da bu alanda uzun mühlet çalıştığını belgeleyebilecek olan emekçiler, Almanya’da rastgele bir eğitim koşuluna tabi tutulmayacak.

SAATTE EN AZ 20 EURO ÖDENECEK

Kalorifer ve su tesisatçısı çalışanı ya da kalfasına saatte en az 20 Euro ödeneceği aktarılırken, aranan tek kaidenin müracaat yapacaklarda giriş düzeyinde Almanca bilinmesi olduğu aktarıldı.

Almanya’da çalışmaya başlayan bireylerin aylık maaşları ise 2500 Euro’yu bulacak. Usta ya da şirket sahipleri içinse üst hudut yok.

VASIFSIZ ELEMANLAR DA BAŞVURABİLECEK

Almanya, nitelikli personellerin yanı sıra, eğitim almak için Almanya’ya başvuracak çalışanları da kıymetlendirecek. Kelam konusu işi geçmişte çok az yapmış ya da yapmak isteyen tecrübesiz çalışanlar için, uzmanların yanına yerleştirilerek eğitim programları oluşturulacak ve bu istihdam programı ile 3.5 yılda sertifika verilecek.

ŞİRKETLER TALEPLERE YETİŞEMİYOR

Almanya’da yurt dışından ülkeye yönelik nitelikli emekçi göçü için çalışma gerçekleştiren binlerce kuruluş bulunmakta. Buna rağmen aranan personel sayısının fazlalığı ve taleplerin çokluğu, şirketlerden randevu almayı neredeyse imkansız hale getiriyor.

Türkiye’de, Almanya ile mutabakatlı olarak aracılık sağlayan şirketler, binlerce Türk vatandaşının başvurusunu sürece koymaya şimdiden başladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın