Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Almanya Başbakanı Scholz: Dexit, en büyük refah yıkımı olur

Almanya Başbakanı Scholz: Dexit, en büyük refah yıkımı olur

admin admin - - 4 dk okuma süresi
31 0

AA

Başbakanı Olaf Scholz, Birliği’nden (AB) ayrılma tarafındaki fikirlere reaksiyon gösterdi.

Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi Eş Genel Lideri Alice Weidel, iktidara gelmeleri halinde, AB’den çıkmak (Dexit) için referandum yapacaklarını söyledi.

Bu kelamlar, Başbakan Scholz’un yansısını çekti. Scholz, Dexit’in Almanya’nın başına gelebilecek en büyük “refah yıkımı” olacağını belirtti.

Scholz, Federal Meclis’te bütçe görüşmeleri kapsamında yaptığı konuşmada, ortalarında AfD siyasetçilerinin da bulunduğu bir toplantıda, milyonlarca yabancı kökenlinin Almanya’dan zorla hudut dışı edilmesini öngören plan üzerinde konuşulmasına reaksiyon gösterdi.

“Alman tarihinin en karanlık periyotlarını hatırlatıyor”

Başbakan Scholz, şöyle dedi:

Ülkedeki villalarda, nüfusun bir kısmının bu ülkeden nasıl çıkarılabileceğinin konuşulduğu konferanslar düzenlendiğinde sessiz kalamayız.

Bu, Alman tarihinin en karanlık periyotlarını hatırlatıyor.

Söz konusu planlara karşı duran çok sayıda vatandaşın sokaklara çıkmasından büyük memnuniyet duyduğunu vurgulayan Scholz, yıllardır Almanya’da yaşayan ve çocuklarını burada yetiştirenlerin ülkenin terk edilmesi telaffuzundan endişelendiklerini aktardı.

“Onların korkmalarına gerek yok”

Scholz, “Bu nedenle burada hepimizin çok net bir taahhütte bulunması gerektiğini düşünüyorum.” dedi ve ekledi:

Bu vatandaşların yanında duruyoruz, onların korkmalarına gerek yok. Demokrasi bizi korur.

“Almanya’nın başına gelebilecek en büyük refah yıkımı olur”

AfD temsilcilerinin Almanya’nın AB’den ayrılmasını tabir eden “Dexit” sözünü kullandığına dikkati çeken Scholz, “Bu, Avrupa ve Almanya’nın başına gelebilecek en büyük refah yıkımı olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Scholz, Almanya’nın AB’den en fazla faydalanan ülke olduğunu kaydetti.

“Macron ile hareket edeceğiz”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile dünyadaki gelişmelerle ilgili birlikte hareket edeceklerini aktaran Scholz, şu sözleri kullandı:

Eğer dünyadaki gelişmeler, örneğin ABD’deki seçimlerin mümkün sonuçları nedeniyle daha da güç bir hale gelirse AB’nin daha da güçlü hale gelmesi gerekir.

Bunun sahiden mümkün olabilmesi için Fransa ve Almanya bu vazifesi üstlenmeli. AB’nin en büyük ulusal çıkarımız olduğunu elbette her vakit gözümüzün önünde bulundurmamız lazım.

Avrupa ülkelerine Ukrayna’ya daha fazla dayanak vermeleri davetinde bulundu

Almanya Başbakanı Scholz, Almanya’nın Avrupa’nın güvenliği için Ukrayna’ya dayanak vermeye devam edeceğini aktardı.

Scholz, Brüksel’de yarın düzenlenecek Avrupa Önderler Doruğu öncesinde öteki Avrupalı ülkelere Ukrayna’ya daha fazla dayanak vermeleri davetinde bulunarak “Bu yalnızca Almanya’ya bağlı olmamalı.” tabirini kullandı.

“Ukrayna için kâfi olmaz”

Ukrayna’nın desteklenmesine daha fazla ülkenin katılmasını istediğini vurgulayan Scholz, “Çoğunu biz yapmak zorunda kalırsak bu Ukrayna için kâfi olmaz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ana muhalefetteki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Lideri Friedrich Merz de yaptığı konuşmada, Almanya’nın Fransa ile AB’de öncü rol üstlenmesini istedi.

Alman hükümetinden Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un uzattığı eli tutup AB’nin hareket kabiliyetine sahip olduğunu gösterecek yeni teklifler sunmasını talep eden Merz, tıpkı vakitte bu tekliflerin ABD’de yapılacak seçimlerde mümkün idare değişikliğine karşı Avrupa’yı hazırlaması gerektiğini kaydetti.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın