Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Alev Alatlı hayatını kaybetti

Alev Alatlı hayatını kaybetti

admin admin - - 4 dk okuma süresi
22 0

ve eğitimci Alev Alatlı, bir müddettir rahatsızlığı nedeniyle hastanede tedavi görüyordu.

79 yaşındaki Alatlı’yla ilgili makus geldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, müellif Alev Alatlı’nın hayatını kaybettiğini açıkladı.

Alev Alatlı’dan acı haber geldi…

Sosyal medya hesabından vefat haberini duyuran Koca, “Alev Hanımı kaybettik.” dedi.

Alatlı’nın bir müddettir tedavi altında olduğunu belirten Koca, “Kendisini ziyarete gittiğimde, ‘Bu toprakları daha çok sevdirmeliyiz.’ demişti. Bu kelamını aydınlarımıza, yöneticilere, ülkemizin bugününe, yarınlarına tesir etme gücüne sahip herkese yönelik bir vasiyet olarak anlamıştım.” dedi.

“Hepimizin başı sağ olsun”

Yazar Alatlı’nın fikir ve sanat hayatının büyük isimlerinden olduğunu vurgulayan Koca, “2014 yılında edebiyat kolunda Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Mükafatı başta olmak üzere, pek çok mükafatla onurlandırılmıştı. Hepimizin başı sağ olsun.” sözlerini kullandı.

Çok sayıda ölümsüz yapıta imza attı

Öte yandan Alatlı, “Yaseminler Tüter mi, Hâlâ?”, “İşkenceci”, “O.K Musti Türkiye Tamamdır”, “Schrödinger’in Kedisi”nin de ortalarında olduğu çok sayıda yapıta imza attı.

Filistin davasının tanıtımına yaptığı katkılardan ötürü 1986’da Tunus’ta sürgünde bulunan Yaser Arafat tarafından “Özgürlük Madalyası”yla onurlandırılan usta muharrir, geçen yıl verdiği röportajda, “Çok şanslı bir insan olarak kendimi konumlandırırım. Bu talih evvel bir asker kızı olarak başlar. Her vakit bir kısıtlı bütçe halinde hareket etmek zorunda olan bir ailenin çocuğu olmak değerli, memur çocuğu olarak devamlı olarak tayin edilirseniz, çok görüyorsunuz Türkiye’yi. Bu benim en büyük şansımdır. Bilhassa Türkiye’nin doğusunda yaşamak, okula gitmek, oradaki meşakkatleri görmek büyük talihti.” tabirlerini kullanmıştı.

Alev Alatlı kimdir?

1944 İzmir doğumlu olan Alev Alatlı, liseyi Tokyo, Japonya’da okudu. İktisat & İstatistik lisansını ODTÜ, İktisat & Ekonometri Yüksek Lisansını Fulbright bursu ile gittiği ABD, Vanderbilt Üniversitesinden (Nashville,Tennessee) aldı.

Felsefe tahsiline başlayan Alatlı doktora çalışmalarını New Hampshire, Dartmouth College’de sürdürdü. İlâhiyat, Fikir ve Medeniyet Tarihi üzerinde ağırlaştı.

1974’de Türkiye’ye döndü, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde öğretim vazifelisi, Ankara Devlet Planlama Teşkilatında kıdemli ekonomist olarak çalıştı.

California Üniversitesi (Berkeley) ile ortak psiko-dilbilim çalışmaları yürüttü.

Yaser Arafat tarafından ‘Özgürlük Madalyası’ ile onurlandırıldı

Cumhuriyet Gazetesi ile birlikte “Bizim English” isminde bir mecmua çıkaran Alatlı, daha sonra Türk Muharrirler Kooperatifinde (YAZKO) lider yardımcısı olarak vazife aldı.

1985 ve 1986 yıllarında Edward Said’in “Haberlerin Ağında Islam” (Covering Islam) and “Filistin’in Sorunu” (The Question of Palestine) yayınlandı.

Filistin davasını duyurmak üzere yaptığı çalışmalar, 1986’da Tunus’ta sürgünde olan Yaser Arafat tarafından “Özgürlük Madalyası” ile onurlandırıldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın