Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. AKP’li Belediyede Skandal: Sosyal Medya Yüzünden İşinden Oldu!

AKP’li Belediyede Skandal: Sosyal Medya Yüzünden İşinden Oldu!

admin admin - - 3 dk okuma süresi
1 0

Rize’nin AKP’li Ardeşen Belediyesi’nde çalışan Hüseyin Adem Kanoğlu, arkadaşı Recep Eskiçırakoğlu’nun nın çalışanların sendikal hakları konusunda toplumsal medyadan yaptığı paylaşıma; ‘Kimsenin çalışan emekçiyi düşündüğü yok kim emekçinin hakkını yiyor gözetmiyorsa Allah’ın laneti üstüne olsun’ formunda yaptığı yorum nedeniyle işinden oldu.

Kanoğlu, “Kesinlikle kişi yahut zat yahut kurum hiçbir halde hakarette bulunmadım. Yazdığım yorumun İş Kanunu’nun 43 hususunda ‘işverenin, aile ahlakına, namusuna, onur ve haysiyetine hakaret’ olduğu savıyla dava açtılar. O yorumu o denli biçimde yorumlayıp işten attılar” dedi.

İŞE İADE DAVASINI KAZANDI ANCAK İŞE ALINMADI

Kanoğlu, işe iade davası açtığını, davayı kazanmasına karşın işe başlatılmadığını tabir etti. Kanoğlu, “Tazminatımı dahi eksik yatırdılar. Şu an tekrar dava açtım” dedi.

TAZMİNATINI DA EKSİK YATIRMIŞLAR

Yaptığı yorum nedeniyle işinden atılan Hüseyin Adem Kanoğlu ise şunları söyledi:

“2010 yılından bu yana yaklaşık 12 yıldan beri belediyede çalışıyorum. Artık arkadaşım orada siyasi partilere sesleniş de bulundu ben de orada hani o gün şöyle bir sözde bulundum; ‘çalışan emekçiyi düşünen kim kardeşim’ dedim. TAZSen bu türlü bir paylaşım yaptın lakin herkes kendi cebini, kendi çıkarını düşünüyor. ‘Bal tutan parmak yalıyor kimse çalışan emekçiyi düşündüğü yok kim personelin hakkını yiyor gözetmiyorsa Allah’ın laneti üstüne olsun’ dedim. O denli bir yorum yazdım yani burada katiyetle kişi yahut zat yahut kurum hiçbir biçimde hakarette bulunmadım. Alamadığımız o artırımların zahmetinden bu türlü bir serzenişte bulundum. Ben de isterdim ki siyasi partilerin bu türlü bir şeye bir teşebbüsleri olsun zira ben bütün işçi ismine bu türlü bir teşebbüste bulundum bütün çalışma arkadaşlarım ismine. Burada çok göze battık, herhalde birilerinin damarına bastık. Bana iş hakkı feshi geldi hiçbir halde tutanak hiçbir halde savunma hakkı hiçbir halde disiplin cezası uygulanmaksızın direkt iş hakkı fesih. Gerekçeyi de şöyle beyan ettiler mahkemede; 43. bir husus var. Yazdığım yorumun İş Kanunu’nun 43 hususunda ‘işverenin, aile ahlakına, namusuna, onur ve haysiyetine hakaret’ olduğu teziyle dava açtılar. O yorumu o denli biçimde yorumlayıp işten attılar. Üç mahkemeye başvurdum üçünde de adapsız işten çıkarıldığıma dair açtığım davayı kazandım. Ancak bana iş hakkım iade edilmedi, tazminatımı da eksik yatırdılar.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın