Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Akaryakıt sektörü bu skandalla çalkalanıyor… Maliye’ye verilen teminatlar sahte çıktı!

Akaryakıt sektörü bu skandalla çalkalanıyor… Maliye’ye verilen teminatlar sahte çıktı!

admin admin - - 4 dk okuma süresi
40 0

Dinçer GÖKÇE

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir Yönetimi Başkanlığı (GİB), 12 bin 500 civarındaki akaryakıt bayii ile 40’a yakın dağıtım firmasına teminat verme mecburiliği getirdi. Firmalar; banka teminat mektubu, nakit para ya da sahibi oldukları gayrimenkulü teminat olarak gösterebiliyor.

Geçen 7 Ekim’de yayımlanan bir bildirimi ile de, anılan teminatlara ek olarak sigorta kefalet senetleri de kabul edildi. Akaryakıt bölümü temsilcilerinin talebi ile yayımlanan bildirim sonrası, bayiler ve dağıtım firmaları, kefalet senedi alabilecekleri firma arayışına girdi.

ANLAŞMA ÜYELERE DUYURULDU

Petrol Eserleri Patron Sendikası, yaptığı araştırma sonrası İstanbul merkezli G. Sigorta Aracılık Hizmetleri Limited Şirketinin, kefalet senedini uygun şartlarda verdiği bilgisine ulaştı. PÜİS yetkilileri ile G. Sigorta ortasında yapılan görüşme sonrası, sendika, ilgili acente ile muahedeye vardıklarını açıkladı. Mutabakat, sendikanın sitesi de toplumsal medya hesaplarında da yayımlandı.

GİB: VERDİĞİNİZ TEMİNATLAR SAHTE!

PÜİS açıklaması sonrası firmalar da, bu şirket ile temasa geçti. G. Sigorta, yüzde 6 kurulla sigorta kefalet senedi verebildiklerini kaydetti. Firmalar evraklarını ve ödemesini yaptıktan sonra G. Sigorta’dan aldıkları kefalet senedini GİB’e teslim etti. Lakin, başkanlık yaptığı araştırma sonrası firmaların getirdiği senetlerin geçersiz olduğunu belirledi. Başkanlık, ilgili firma yetkilileri ile temasa geçerek “Verdiğiniz kefalet senetleri geçersiz. Yeni teminat getirin” uyarısı yaptı.


İşte, teminat olarak Maliye’ye verilen lakin geçersiz çıkan o kefalet senetlerinden biri.

60 MİLYONLUK SENET DE SAHTE!

Edinilen bilgilere nazaran Bolu’da faaliyet gösteren bir firma 4.2 milyonluk kefalet senedi için toplamda 268 bin liralık komite ödedi. Yeniden Manisa Turgutlu’da bulunan bir akaryakıt dağıtım firması ise 60 milyon liralık kefalet senedi için 3.6 milyon lira ödedi. Aydın’daki bir bayiye de 1.5 milyonluk geçersiz senet verildi. Anılan firmaların dışında bir dizi firmanın daha misal bir sorunu yaşadığı kaydedildi.

‘O FİRMA İLE İŞ YAPMAYIN’ UYARISI

PÜİS Lideri İmran Okumuş, Halktv.com.tr’ye yaptığı açıklamada “Bu firmanın kefalet senedi verdiğini öğrendik. Biz de gittik görüştük. Ve muahedeye vardığımızı duyurduk. Lakin daha sonra bu türlü düşünceler ortaya çıktı. Bunu öğrenince, 4 üyemizi çabucak uyardık. Üyelerimize ‘O firma ile iş yapmayın’ dedik. Biz de PÜİS olarak artık bu firmayı araştırıyoruz” diye konuştu.

ACENTENİN LİSANSI İPTAL EDİLDİ

Çok sayıda firmaya düzmece kefalet senedi vermekle suçlanan acenteye yönelik bir atak de Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan geldi. Kurum, geçen 3 Ocak’ta G. Sigorta Aracılık Hizmetleri’nin uygunluk evrakını iptal etti.

HİSSELER BULGAR ŞİRKETE GEÇTİ

Görüş almak üzere aradığımız G. Sigorta’dan ise rastgele bir dönüş olmadı. Suçlamaların odağındaki şirkette ise dikkat çeken bir pay bölüm sürecinin yapıldığı anlaşıldı. Kayıtlara nazaran M. Ç., geçen 17 Ekim’de payını Bulgaristan’da yerleşik bir şirkete devretti. Bölüm sürecinin, kefalet sigortası verilmesine imkân veren 7 Ekim tarihli bildiriden 10 gün sonraya denk gelmesi dikkat çekti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın