Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Akademi Ödülüne “Oscar” Adını Kim Verdi?

Akademi Ödülüne “Oscar” Adını Kim Verdi?

admin admin - - 7 dk okuma süresi
2 0

Peki Oscar ismi nereden geldi? Bu, birtakım tartışmalara yol açan bir sorudur ve kesin karşılık hiçbir vakit bilinemeyebilir. Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’ne nazaran takma isim 1930’larda ortaya çıktı , fakat birkaç farklı kişi bunu icat ettiğini tez etti.

Margaret Herrick

Oscar isminin en ünlü ve geniş çapta kabul gören köken öyküsü, Akademi’nin birinci kütüphanecisi Margaret Herrick’e atfedilir. Öyküye nazaran Herrick, ödüllerden birini bir yöneticinin masasında görür ve “Bana Oscar Amcam’ı hatırlatıyor” demiştir.
Söz konusu Oscar , Teksaslı bir meyve ve buğday yetiştiricisi olan Oscar Pierce’di ve her ne kadar ona sevgiyle “amcası” dese de aslında o, bir vakitler onun birinci kuzeniydi (annesinin kuzeni). Akademi işçisinin, Herrick’in niyetsiz kelamlarına kulak konuğu olduğu ve bu kelamların, heykelciğin resmi olmayan takma ismi haline geldiği bildirildi.
Bugün bu öyküyle daha çok tanınmasına karşın Akademi, Herrick’i “sinemanın en eski şampiyonları ortasında daha az tanınanlardan biri” olarak isimlendirdi ve onu “tarihi, sanatı belgeleyen dünyanın en kıymetli koleksiyonlarından biri olan Akademi’nin araştırma kütüphanesinin temelini attığı için” takdir etti. , bilimler ve sinema sanayisi.”

Burada 1955’te model ve sosyetik Vikki Dougan’la birlikte fotoğraflanan Hollywood köşe yazarı Sidney Skolsky, Akademi Mükafatları hakkında yazarken Oscar takma ismini icat ettiğini sav ediyor.

Hollywood’un ünlü köşe muharriri Sidney Skolsky, 1934’teki 6. Akademi Mükafatları hakkında yazarken bu lakabın aklına geldiğini argüman etti. Daima “altın heykelcik” yazmaktan yorulduğunu, bu kelimeyi hem savlı hem de hecelenmesi güç bulduğunu argüman etti.
Skolsky , Don’t Get Me Wrong—I Love Hollywood isimli kitabında “O Akademi Ödülünün züppeliği beni rahatsız etti” diye yazmıştı . “Altın heykelciği insan yapmak istedim… Ödül konusunda ne kadar yüksek ve kudretli davrandıklarını onlara gösterirdim. Ona bir isim verirdim, onların geçersiz prestijini silecek bir isim.”
Skolsky, bir komedyenin orkestra şefine “Puro alır mısın Oscar?” diye sorduğu eski bir vodvil latifesi nedeniyle “Oscar”ı seçtiğini yazdı. lakin orkestra önderi puroya uzanmaya çalıştığında puroyu geri çekmek için. Skolsky şunu yazdı: “Birkaç yıl içinde Oscar kabul edilen isim oldu. Sihirli isim olduğunu kanıtladı.”
Akademi, Skolsky’nin 16 Mart 1934 tarihli köşe yazısının “Akademi Ödülü’nün Oscar olarak onaylandığı birinci gazete referansı” olduğunu belirtiyor . Lakin bu terimi kendisinin icat edip etmediği sorgulanıyor; bilhassa de efsanevi Walt Disney’in, Skolsky’nin haber yaptığı 1934 merasiminde mükafatı kabul ederken Oscar terimini kullandığı bildirildiğinden beri.

Akademi Mükafatı heykelciğine kocası Harmon Oscar Nelson’ın anısına “Oscar” ismini taktığını tez eden Bette Davis

En yaygın ve renkli teorilerden biri de Oscar’ın ismini Hollywood’un en efsane oyuncularından biri olan Bette Davis’in verdiği istikametinde . Now, Voyager (1942) ve All About Konuta (1950) üzere sinemalardaki rolleriyle tanınan Davis, 1941’de Akademi’nin birinci bayan lideri da oldu.
Davis, 1936’da Dangerous (1935) isimli drama sinemasındaki performansıyla iki Akademi Ödülünden birincisini En Âlâ Bayan Oyuncu kolunda kazandı . Davis , heykelciği aldıktan sonra heykelin çıplak art kısmının kendisine duştan çıkan kocası Harmon Oscar Nelson’ı hatırlattığını belirtti.
O yılki merasimle ilgili gazete makalelerinde Davis’in mükafatı “küçük Oscar” olarak nitelendirmesi de bu takma ismi icat eden kişinin kendisi olduğuna dair söylentileri körükledi. Lakin birçok gözlemci , takma ismin Davis’in kazanmasından yıllar evvel kullanıldığını belirtti ve bunun Davis’ten kaynaklandığı konusunda kuşku uyandırdı.

Eleanore Lilleberg

2004’te burada fotoğraflanan eski Akademi İcra Yöneticisi Bruce Davis, kitabı için araştırma yaparken Eleanore Lilleberg’in Oscar takma ismini icat ettiğini gösteren ispatlar ortaya çıkardığını söyledi.
Oscar’ın isminin arkasındaki en son öne sürülen teori, eski Akademi İcra Yöneticisi Bruce Davis’ten geldi. Davis , Akademi ve Ödül isimli kitabı için araştırma yaparken , bu tabirin, ödül birinci defa sunulduğunda Akademi sekreteri olan Eleanore Lilleberg’den kaynaklandığına dair ispat bulduğunu sav ediyor.
Törenden evvel mükafatların dağıtımından Lilleberg sorumluydu. Araştırması sırasında Davis, Eleanore’un kardeşi Einar Lilleberg’in yazdığı bir otobiyografi buldu; bu otobiyografide, Lilleberg’in mükafatları , Chicago’da tanıdığı ve Einar’ın her vakit “dik ve dik durduğunu” söylediği Norveçli bir ordu gazisinden esinlenerek “Oscar” olarak isimlendirdiği belirtiliyor.
Davis, kimilerinin kazara takma ismin Norveç Hükümdarı II. Oscar’dan ilham aldığına inandığını, lakin bunun bir yanılgı olduğunu yazdı. Sardalya konservelerinin üzerinde yer aldığı için imajı geniş çapta bilinen kral, anlaşılan o ki Oscar heykelciğine hiç benzemiyordu.
Deadline’a nazaran Davis, kesin olmasa da, bu teoriyi doğrulayan ek gazete röportajları ve kelamlı tarihler bulduğunu argüman ediyor . İçlerinden biri şunu okuyordu: “Her ne kadar aranılmamış olsa da, dünyanın en düzgün bilinen takma isimlerinden birini yaratma prestiji neredeyse muhakkak ona ilişkin olmalıdır.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın