Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Adnan Oktar ve örgüt yöneticilerine hapis cezası: 12 kişi ceza aldı

Adnan Oktar ve örgüt yöneticilerine hapis cezası: 12 kişi ceza aldı

admin admin - - 4 dk okuma süresi
30 0

AA

silahlı hata örgütüne yönelik, Oktar’ın da ortalarında bulunduğu 16 sanık hakkında “6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Öbür Aletler Hakkında Kanun’a muhalefet” hatasından görülen dava karara bağlandı.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Adnan Oktar’ın da ortalarında bulunduğu 14 sanık, tutuklu bulundukları cezaevinden Ses ve Manzara Bilişim Sistemi aracılığıyla katılırken, sanık Mehmet Murat Atmaca ile avukatları salonda hazır bulundu.

Mahkeme kararını açıkladı

Duruşmada, sanıkların savunmalarının alınmasının akabinde mahkeme heyeti kararını açıkladı.

Heyet, sanık Ali Suat Kütahnecioğlu’nu “6136 sayılı Kanun’a muhalefet” suçunu işlediği sabit olduğu ve bu kabahati örgüte kazandırılacak bireyleri etkilemede kullandığı gerekçesiyle 1 yıl 6 ay mahpus ve 1500 lira isimli para cezasına çarptırdı.

Oktar ile örgüt yöneticisi 12 sanık mahpus cezası

Mahkeme, örgüt yöneticileri olan sanıklar Adnan Oktar, Alev Babuna, Ayşegül Hüma Babuna, Aylin Atmaca, Bora Yıldız, Halil Hilmi Müftüoğlu, Mehmet Noyan Orcan, İbrahim Tuncer, Merve Büyükbayrak, Sinem Hacer Tezyapar, Tarkan Yavaş, Ulviye Didem Ürer ve Yeliz Sucu’yu birebir kabahatten Türk Ceza Kanunu’nun ilgili hususu kapsamında, örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenen bütün kabahatlerden cezalandırılmaları sebebiyle 1 yıl 6’şar ay mahpus ile 1500’er lira isimli para cezasına mahkum etti.

Sanık Mehmet Murat Atmaca’yı “6136 sayılı Kanuna muhalefet” hatasından 2 yıl 6 ay mahpus ile 2400 lira isimli para cezasına mahkum eden mahkeme, Oktar’ın da ortalarında bulunduğu 13 örgüt yöneticisi sanığın da bu hatadan birebir oranda almasını kararlaştırdı.

Heyet, sanık Rasin Kotil’in, “6136 sayılı Kanuna muhalefet” suçunun ögeleri oluşmadığı için beraatına karar verdi.

Mahkeme ayrıyeten bir kısmı cürümde, bir kısmı örgütsel faaliyetler kapsamında kullanılan tabanca, tüfek, fişek, kovan, şarjör, taşıma kılıfı üzere gereçlerin müsadere edilmesini kararlaştırdı.

Oy birliğiyle verilen kararda, sanıkların cezasına indirim uygulanmazken, erteleme yapılmamasına da hükmedildi.

Ne olmuştu?

Adnan Oktar silahlı cürüm örgütüne yönelik, 215 sanıklı dava, istinafın metottan bozma kararının akabinde yine görülmüştü.

Mahkeme heyeti, ana davaya ait kararını 16 Kasım 2022’de açıklamıştı.

Aynı dava kapsamında, örgüte yönelik operasyonda silahların bulunmasıyla ilgili mahkeme, bu cürüm hakkındaki yargılamanın öteki bir asıldan yürütülmesine karar vermişti.

İnceleme sürüyor

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf), lokal mahkeme kararı üzerinde yaptığı incelemede, sanıklar hakkında verilen kararı hukuka uygun bularak Nisan 2023’te onamış ve belge Yargıtay’a gönderilmişti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Ocak 2024’te, 215 sanıklı Adnan Oktar organize hata örgütü davasına ait ortalarında 8 bin 658’er yıl mahpusa çarptırılan 14 sanığın da olduğu 215 sanık hakkındaki kararların onanması için görüş bildirmişti.

Yargıtay’ın evrak üzerindeki incelemesi sürüyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın