Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Adıyaman’da deprem konutları teslimata hazır! Depremzedeler örnek daireyi gezdi

Adıyaman’da deprem konutları teslimata hazır! Depremzedeler örnek daireyi gezdi

admin admin - - 3 dk okuma süresi
25 0

İHA

Türkiye el ele verdi, asrın felaketinin yaralarını sarıyor…

merkezli 6 Şubat sarsıntılarında Adıyaman’da 5 bin 953 bina yıkılırken 20 bin 201 bina ise ağır hasar aldı.

Depremlerde Adıyaman’daki yapıların yüzde 68,1’i hasar gördü.

Depremlerin çabucak akabinde refleks gösteren Türkiye Cumhuriyeti Devleti, depremzedeleri evvel çadırlara, sonra konteynerlere yerleştirdi.

Konteynerlerde 117 bin 899 kişi

Adıyaman’daki toplam 58 konteyner alanında 32 bin 763 aile konteynerlere yerleştirildi. Konteyner kentlerde 117 bin 899 kişi barınıyor.

Bir taraftan depremzedeler konteyner kentlere yerleştirilirken öbür taraftan kalıcı konutların üretimine başlandı. merkez, ilçeler ve köylerde toplam 44 bin 352 kalıcı konutun imali sürüyor.

Örnek daireleri gezdiler

Adıyaman merkez Örenli Mahallesi’nde üretimi tamamlanan ve depremzedelere teslim edilmeye hazır hale getirilen konutları gezen depremzedeler, meskenlerine kavuşmak için sabırsızlanıyor. Konutları çok beğenen depremzedeler bir an evvel konutlarda yaşamak istiyor.

Örnek daireler çok hoş görünüyor

Şubatın birinci haftasında Adıyaman’da 2 bin 800 konutun kurasının çekilerek hak sahiplerine teslim edileceği öğrenildi. Konutları gezen ve inceleyen Dilan Sönmez, “ nedeniyle meskenlerimiz maalesef yıkıldı. Şu anda örnek daireleri gezmek için buralara geldik. Pek hoş görünüyor. Temennimiz bir an evvel teslim edilmesi, insanların mağduriyetlerinin giderilmesi ve insanların yerleşmesidir.” dedi.

“Allah devletimizden razı olsun”

Konutların imalinden ötürü devlete teşekkür eden Abuzer Akın ise, “Allah devletimizden razı olsun, açıkta kaldığımız için bizi konteynerlere yerleştirdi. Şu anda 4 kişi konteynerde kalıyoruz. Konutları gezdik ve çok beğendik. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Sağ olsun devletimiz. Allah bir daha bu türlü bir acıyı kimseye yaşatmasın.” tabirlerini kullandı.

“Allah devletimize zeval vermesin”

Mehmet Altundal ise konuşmasında, “Konteyner dar olduğu için milletimiz dert yaşıyor. Bir an evvel teslim edilmesini bekliyoruz. Allah devletimize zeval vermesin. Allah bir daha bu acıyı yaşatmasın.” dedi.

“Devletimiz verdiği kelamı tutuyor”

Burhan Yolcu isimli vatandaş ise konuşmasında, “Şu an TOKİ’ler yapılıyor. 6 Şubat sabahı bu günleri hayal edemiyorduk. Çok berbat bir süreç geçirdik. Lakin şu an gördük ki devletimiz verdiği kelamı tutuyor. Çok hoş işler yapıyor. Allah emeği geçen herkesten razı olsun.” diye konuştu.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın