Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Adanalıların gözbebeği şırdan değerlendi! Güncel fiyatı dudak uçuklattı

Adanalıların gözbebeği şırdan değerlendi! Güncel fiyatı dudak uçuklattı

admin admin - - 3 dk okuma süresi
6 0

İHA

Adana’ya has olan lezzetlerden biri de sakatat olan şırdan.

Yöresel yemek, bundan 5 yıl evvel kimse bilmezken ve günde ortalama 3 bin 500’ü çöpe dökülüyordu.

Bugün ise şırdanın ünü sınırları aştı ve talep çoğaldı.

Zengin yemeği oldu

Bu nedenle şırdanı bulabilmek neredeyse imkansız hale gelmesiyle fiyatı 5 yıl evvel tane olarak 3 liradan satılırken artık ise 100 liraya kadar çıktı.

Altın üzere kıymetlenen şırdan artık varlıklı yemeği oldu.

“Sakatat lakin bugün çok değerli”

Şırdancı Rıfatcan Alım ise şırdanın fiyatının her yıl olduğu üzere bu yıl da yükselmeye devam ettiğinin altını çizerek şöyle devam etti:

“Şırdanda her yıl olduğu üzere yükselme oluyor. Fakat bu sene fiyatlarda çok bir yükseliş var. Başka vilayetlerde de satışı çoğaldığı için yükseliş çok oldu. Geçen yıl bu aylarda 40-45 bandında olan şırdan şu an 85 lira lakin 100 liraya satanlar da var. Çorba ve paçayı sabit tutmaya çalışıyoruz, elimizden geldiği kadar artırım yapmıyoruz. Fakat şırdan fiyatı bizim elimizde olan bir şey değil. Her hayvandan bir tane çıkıyor ismi üstünde sakatat ancak bugün çok kıymetli. Resmen restoran hizmeti vermeye başladık şırdancılar olarak. Şırdan bulmakta çok kahırlar yaşıyoruz. Fiyatların yükselme nedeni eserin az olmasından kaynaklanıyor. Şayet çok ucuz bir eser olsaydı Adana’da akşam saatlerinde bitmiş olacaktı ve parası olan da erişemeyecekti. Şırdan resmen altın oldu.”

“Fiyatların yükselmesi güzel değil”

Şırdan yiyen Sevhan Öksüz ise, “Fiyatlar çok yükseldiği için birkaç yıldır şırdan yiyemiyorduk. Uzun vakit sonra bugün birinci sefer geldik. Uzun vakit sonra yiyoruz, fiyatların yükselmesi güzel değil.” dedi.

“Biraz daha makul olması gerekiyor”

Ünal Öksüz ise “El yakıyor, cep yakıyor esasen piyasanın durumu belirli, yapacak bir şey yok. Müşteri sayısının artması için fiyatların biraz daha makul olması gerekiyor.” diye konuştu.

Şırdan nedir?

Adana’ya has bir yemek olan şırdan aslında bir sakatat dolması. Şırdan küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarda yalnızca bir tane bulunuyor. Şırdan geviş getirenler kümesindeki hayvanların midelerinin 4. kısmı diyebiliriz. Bu kısım midenin bağırsaklardan evvelki son kısmıdır.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın