Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Abdulkadir Uraloğlu: Metro hattında yerli tren ve sinyalizasyon sistemi kullanıldı

Abdulkadir Uraloğlu: Metro hattında yerli tren ve sinyalizasyon sistemi kullanıldı

admin admin - - 6 dk okuma süresi
25 0

AA

Türkiye dev yapıtlara kavuşmayı sürdürüyor…

İstanbul Havalimanı’na giden metronun son adımı tamamlandı.

Cumhurbaşkanı Recep TayyipErdoğan’ın iştirakiyle açılışı gerçekleştirilen Gayrettepe- Kağıthane metrosu, Megakent sakinleri için büyük değer arz ediyor.

Son etap hizmete girdi

Havalimanına ulaşımı yarım saate kadar düşüren projede, son etap hizmete girdi.

açılışında konuşan Abdulkadir Uraloğlu, projenin ayrıntılarından bahsetti.

“Türkiye Yüzyılı’na yakışır projeleri hayata geçiriyoruz”

Uraloğlu yaptığı konuşmada, Türkiye Yüzyılı’na yaraşır proje, hizmet ve yapıtları arka arda hayata geçirdiklerini söyledi.

Yaklaşık bir yıl evvel Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metro Sınırının Kağıthane-İstanbul Havalimanı etabını açtıklarını anımsatan Uraloğlu, “Bugüne kadar açılıştan itibaren 20 dakika sefer sıklığıyla günde 112 sefer yaparak, aylık ortalama 450 bin yolcu ağırladık ve yaklaşık 5,5 milyon yolcu taşıdık.” diye konuştu.

Hattın 3,5 kilometre uzunluğundaki Kağıthane-Gayrettepe etabını açmanın heyecanını, memnunluğunu ve gururunu yaşadıklarını lisana getiren Uraloğlu, bu kesitin de tamamlanmasıyla sınır uzunluğunun 37,5 kilometreye, istasyon sayısının da 9’a ulaştığını bildirdi.

Yerli ve ulusal sinyalizasyon sistemi kullanıldı

Uraloğlu, “Saatte 120 kilometre ile en süratli metro araçlarının kullanıldığı çizgi olması ya da birinci sefer yerli ve ulusal sinyalizasyon sisteminin kullanılması üzere birçok özelliğiyle birincilerin ve enlerin projesi olan Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metro Çizgimizin enlerine bugün bir yenisini daha ekliyoruz.” formunda konuştu.

Bu istasyonun hizmete alınmasıyla havalimanı metro çizgimiz metrobüs ve Yenikapı-Hacıosman Metro Sınırı ile de entegre olacak. Sınırın erişilebilirlik işlevi gelişecek birebir vakitte Şişli ve Beşiktaş’ta Kağıthane ve Eyüp ilçelerine metro ile bağlanmış olacaktır. Böylece hemşerilerimiz; İstanbul Havalimanı’na Kabataş-Mahmutbey Metro Çizgisine entegre olarak direkt raylı sistem ile inançlı, süratli ve ekonomik formda ulaşacaklardır.

“İstanbul’daki raylı sistem ağı uzunluğu 394,2 kilometreye yükselecek”

Bakan Uraloğlu, son etabı da açılan metro sınırı sayesinde seyahat müddetinin Gayrettepe-İstanbul Havalimanı ortasında 30 dakikaya, Göktürk-Mahmutbey ortasında 38 dakikaya, Tekstilkent-İstanbul Havalimanı ortasında 45 dakikaya, Taksim-İstanbul Havalimanı ortasında 41 dakikaya, Taksim-Göktürk ortasında 26 dakikaya ve 4. Levent-İstanbul Havalimanı ortasında 35 dakikaya düşeceğini söyledi.

Başakşehir-Kayaşehir Metro Sınırıyla İstanbul’da üretimini tamamlayıp hizmete sundukları metro sınırlarının uzunluğunun 127,5 kilometre olduğuna değinen Uraloğlu, “Bugün açılışını yaptığımız Kağıthane-Gayrettepe ortasındaki çizgimizle bu uzunluğu 131 kilometreye çıkarıyoruz.” diye konuştu.

Uraloğlu, üretimi devam eden “Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı Metro Hattı”, “Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattı”, “Altunizade-Bosna Bulvarı Metro Hattı”, “Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Jenerasyon Ulaşım Projesi” bittiğinde İstanbul’daki raylı sistem ağı uzunluğunun 338,5 kilometreden 394,2 kilometreye yükseleceğini anlattı.

Aralıksız sürdürdükleri çalışmaların sonuçlarının birer birer alındığını lisana getiren Uraloğlu, bu yılın birinci çeyreğinde, “8 istasyonlu ve 8,3 kilometre uzunluğundaki Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattının”, “7 istasyonlu ve 8,4 kilometre uzunluğundaki Bakırköy-Kirazlı Metro Hattının” ve “Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Sınırının Arnavutköy-İstanbul Havalimanı ortasındaki 14 kilometrelik kesimin” açılışını gerçekleştirmeyi planladıklarını bildirdi.

“Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak İstanbul’a hizmet etmeye devam ettik”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)AK Parti idaresindeyken 134,7 kilometre sınırın inşaatına başlandığını belirterek, “Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Sınırı ve Eminönü-Alibeyköy Tramvay Sınırında test sürüşleri yapılmaya başlanmış ve Dudullu-Bostancı Metro Çizgisinde yüzde 70 fiziki ilerleme kaydedilmişti.” sözlerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi mevcut idareye devredildiğinde 134,7 kilometre uzunluğunda inşaatı devam eden 10 adet raylı sistem sınırında ortalama ilerlemenin yüzde 50 olduğunu anımsatarak, “Yeni İBB idaresi İstanbul’un muhtaçlığı olan 1000 kilometre raylı sistem sınırının 2019 öncesinde planlanması yapılmış ve projeleri hazırlanmış olmasına karşın, bir metre dahi yeni metro sınırı projesinin inşaatına başlamadı. Biz, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak İstanbul’a hizmet etmeye devam ettik.” diye konuştu.

Uraloğlu, “Yapılmadığı için Bakanlığımızca devralınan Başakşehir-Çam Sakura Kent Hastanesi Metrosunu, Sabiha Gökçen Havalimanı-Pendik Metrosunu ve bir ortaya gelmemize vesile olan Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metro Sınırımızı açtık.” diyerek kelamlarını sonlandırdı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın