Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Abdulkadir Uraloğlu: Kalkınma Yolu Projesi’nde 2024 yılında önemli bir aşama kaydedeceğiz

Abdulkadir Uraloğlu: Kalkınma Yolu Projesi’nde 2024 yılında önemli bir aşama kaydedeceğiz

admin admin - - 11 dk okuma süresi
46 0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul’da düzenlenen ‘Ukrayna’nın Tekrar İnşası Forumu’na katıldı.

Burada konuşma yapan Bakan Uraloğlu, gündeme ait açıklamalarda bulundu.

Dünyanın izlediği savaşa, Türkiye’nin değerli projelerine ve hayata geçirilecek çalışmalara değinen Uraloğlu, Irak’la ve öbür bölge ülkeleriyle yürütülen Kalkınma Yolu’na ait kıymetlendirme yaptı.

“Soykırım konusunda Cumhurbaşkanımızın büyük uğraşları var”

Rusya ve Ukrayna ortasında yaşananlar ile Gazze’de ve Filistin’de devam eden soykırımın derinden üzdüğünü söz eden Uraloğlu, “Gerek Ukrayna-Rusya savaşının durdurulması noktasında orada takındığımız hal gerekse İsrail’deki, Gazze’deki, Filistinli kardeşlerimize karşı uygulanan soykırım ve bunun önlenmesi noktasında Sayın Cumhurbaşkanımızın hakikaten çok büyük uğraşları var. Ve inşallah bunları bir an evvel bu uğraşla sonuç alır da bu insanların pak insanların öldürülmemesi ve savaşların bir an evvel durdurulmasıyla ilgili daima bir arada çaba içerisinde oluruz ve sonuç alırız diye umuyorum.” diye konuştu.

“Altmış yedi ülkeye tam dört saatte biz ulaşabiliyoruz”

Bakan Uraloğlu, Türkiye’nin stratejik pozisyonunun kıymetine işaret ederek, “Bulunduğumuz pozisyon dört saatlik uçuş arasıyla 67 ülkeye tam dört saatte biz ulaşabiliyoruz. Buradaki 40 trilyon dolarlık bir gayri safi ulusal hasıla ve 8,5 trilyon dolarlık da bir ticaret hacminden konuşuyoruz. Münasebetiyle, Türkiye’nin bu türlü stratejik bir pozisyona sahip olduğunu görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Kalkınma Yolu’nu hayata geçirmeyi planlıyoruz”

Uraloğlu, Türkiye’nin nakliye, ulaşım ve ticaret koridorları noktasında da kıymetli bir yerde bulunduğunun altını çizdi.

Kalkınma Yolu Projesi’nin kıymetine değinen Bakan Uraloğlu, “Son vakitlerde en çok gündeme gelen bilhassa Süveyş Kanalı’ndaki dertler sonra Ümit Burnu’na dönen taşımacılık…Eğer burada biz bugün düşündüğümüz Kalkınma Yolu’nu hayata geçirmiş olsaydık, Pekin’den çıkan bir yük Londra’ya yalnızca 26 günde ulaşabilecekti. Süveyş Kanalı’ndan 35 günde ulaşabiliyor. Lakin yaşanan sorunlardan ötürü bu Ümit Burnu’na yüklü olarak dönmüş durumda ve yaklaşık 45 günde bu nakliye, bu ticaret gerçekleşebiliyor.

Irak’la ve öbür bölge ülkeleriyle yürütülen Kalkınma Yolu’nu 1200 kilometrelik Irak’ın başlayıp Ovaköy’den Türkiye’ye gelen ve Türkiye’yi demir yoluyla kateden ve tıpkı vakitte da 3 tane deniz, Karadeniz, Ege Denizi ve Akdeniz’deki limanlara bağlayan Kalkınma Yolu’nu hayata geçirmeyi planlıyoruz. 2024 yılında bu noktada kıymetli bir basamak kaydedeceğiz.” dedi.

“Ulaştırma ve haberleşme noktasında 250 milyar dolarlık yatırım yaptık”

Ulaştırma ve haberleşme alanındaki yatırımlara da değinen Uraloğlu, “Ülke olarak son 21 yılda ulaştırma ve haberleşme noktasında 250 milyar dolarlık yatırım yaptık. Onun şimdiye kadarki yüklü kısmını karayollarına yaptık. Fakat bundan sonraki kısmını daha çok demir yolları üzerine yapmayı planladık.” sözünü kullandı.

“Dünyadaki orta açıklığıyla en büyük köprü”

Bakan Uraloğlu, karayolu bölümünde yapılan yatırımların Türk müteahhitleri, Türk mühendislerinin yapıtları olduğuna dikkati çekerek, “1915 Çanakkale Köprüsü. Orta açıklığı 2023 metre. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını sembolize ediyor. Dünyadaki orta açıklığıyla en büyük köprü. Nitekim yaklaşık 1,8 milyar dolarlık bir yatırımla hayata geçirdik. Deniz içerisinde muhakkak zorluklarla inşa edilmiş. Bir mühendis ve yönetici olarak bu süreçte olmuş olmanın gurur ve memnunluğunu yaşadığımı sizlere söz etmek isterim. Tekrar bu yolun devamın da 101 kilometrelik otoyolunda bitirerek hayata geçirdik. 3 gidiş 3 geliş şerit olmak üzere ki bu köprü ve otoyolu yalnızca 4,5 yıllık bir kısa vakit içerisinde bitirdik.” diye konuştu.

“Günlük 80 bin civarında araç burayı kullanıyor”

Avrasya Tüneli’nin de denizin altında kıymetli bir tünel olduğunu belirten Uraloğlu, “İstanbul Boğazı’nı deniz altından birinci kara yolu kontağıdır. Burayı da bitirerek yaklaşık 14.6 kilometrelik bir proje. Burayı da bitirerek hayata geçirdik ve şu an için günlük 80 bin civarında araç burayı kullanmaktadır. Yeniden bir diğer projemiz Osmangazi Köprüsü. Bu da 2016 yılında bitirerek trafiğe açtığımız kendi hududunda dünyada 7. sırada bulunmaktadır. Bu da ülkemizdeki kuzey-güney akslarında kıymetli bir köprü pozisyonundadır.” dedi.

“Marmaray Projesini denizaltı birinci raylı sistem geçişidir”

Dünyada sekizinci Avrupa’da altıncı süratli tren işletmecisi ülkelerden birinin olduğunu tabir eden Uraloğlu, “Marmaray Projesi, denizaltı birinci raylı sistem geçişidir. Anadolu’yla, Asya’yla, Avrupa ortasındaki. Burada da günde yaklaşık 300 sefer yaparak 600 bin civarında yolcu taşıması yapıyoruz. Tıpkı vakitte biraz evvel bahsettiğim orta koridorun da demir yolu irtibatını bu proje sayesinde sağlamaktayız.” biçiminde konuştu.

“344 kilometrelik bir arayı yaklaşık 80 dakikada geçeceğini öngördük”

Ankara ve İstanbul ortasında yapılacak Harika Süratli Tren Projesi’ne değinen Uraloğlu, “O güzergahtaki vilayetleri düşündüğümüzde yaklaşık 25-30 milyon civarında bir nüfustan bahsediyoruz. Ve buraya muhteşem süratli tren projesine başladık. 350 kilometre saat süratle seyret seyredecek olan projenin 344 kilometrelik bir arayı yaklaşık 80 dakikada geçeceğini öngördük ve bu sene proje çalışmalarını başlattık. 2028 yılına kadar inşallah bunun üretimine da başlamayı ümit ediyoruz.” diye konuştu.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden Avrupa’ya ikinci demir yolu geçişinin de yapılacağını tabir eden Uraloğlu, “120 kilometrelik bir demir yolu çizgisiyle orta koridorun kapasitesini çok net bir formda arttırmış olacağız. İnşaatına inşallah bu sene başlamayı planlıyoruz.” tabirlerine yer verdi.

“Hedefimiz 200 milyon”

Havacılık bölümünde ki yatırımlardan da bahseden Uraloğlu, “Avrupa’nın en ağır, en büyüğü olan İstanbul Havalimanı’nı hayata geçirdik. Avrupa’da 1. dünyada 7., tekrar Antalya ve Sabiha Gökçen Havalimanları da Avrupa’da ve dünyada sıralama noktasında ve kapasite noktasında, büyük havalimanlarımız. İstanbul Havalimanımız sahiden bizim göz bebeğimiz. Burada yalnızca bu sene 78 milyon insanı ağırladık. Maksadımız 200 milyon. Onunla ilgili de çalışmalarımızı yürütüyoruz. Gerek ilave pistler gerekse ilave terminaller ile.” diye konuştu.

“Turistik maksatlı da çok ağır bir formda kullanılıyor”

Dünyada deniz üzerine inşa edilmiş havaalanlarından birisinin de 2015 yılında Ordu Giresun’da hizmete girdiğini hatırlatan Uraloğlu, “Havaalanının kapasitesini artırıyoruz ve bizim için değerli, turistik hedefli da çok ağır bir halde kullanılıyor. Tekrar Akdeniz Bölgesi’nde Çukurova Bölgesel Havalimanı’nı inşallah önümüzdeki ay içerisinde hayata geçirmiş olacağız.” dedi.

“İstanbulumuzda 100 tane radyo vericisini tek antende birleştirdik”

Denizcilik dalında ise Karadeniz’deki Filyos Limanının tamamlandığını tabir eden Uraloğlu, “Şu an için Karadeniz’de bulduğumuz doğalgazın lojistik limanı olarak kullanıyoruz. Ancak 25 milyon tonluk bir kapasitesiyle orayı ticari kullanıma da inşallah önümüzdeki birkaç yıl içerisinde açmış olacağız. Yeniden Karadeniz kıyısında Doğu Karadeniz’de olan Rize lojistik merkezini önümüzdeki yıl bitirmeyi planlıyoruz. Oradan süratlice çalışıyoruz. Akdeniz’de, Doğu Akdeniz’de yeni 2 tane liman projesi üzerinde çalışıyoruz. Bunlar nitekim memleketler arası dünya ticaretinde değerli vazife yapacak iki liman. Proje basamağındayız orada. Haberleşme de baktığımızda İstanbulumuzda 100 tane radyo vericisini tek antende birleştirdik. Ve Avrupa Birliği’ni kabul ettiği buradaki elektromanyetik dalgaları kabul edilmiş düzeyin altına düşürdük ve mevcuttun 2,5 kat, bu vesileyle azaltmış olduk. Birebir vakitte da çok hoş bir eser ortaya koymuş olduk.” şeklinde konuştu.

“Uzaydaki gücümüzü artırmış olacağız”

Türkiye’nin uzayda da kelam sahibi olduğunu vurgulayan Uraloğlu, “Uzayda bulunan uydularımızı görüyorsunuz. İnşallah 2024 yılında kendi ürettiğimiz ulusal ve yerli uydumuzu Amerika’ya göndererek Haziran ayında uzaya fırlatarak oradaki gücümüzü artırmış olacağız. Sahiden Türk mühendisliğinin, Türk müteahhitliğinin nereye geldiğini, neler yapabildiğini yalnızca Türkiye’de lakin dünyanın her tarafında olduğunu söz etmek isterim. Bu düzeye gelinceye kadar emek sarf eden ben bütün Türk müteşebbis insanlarımıza, mühendislerimize teşekkür ediyorum.” tabirlerini kullandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın