Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. ABD ile Teksas arasındaki sınır gerilimi, Trump’ın bitmeyen duvarını hatırlattı

ABD ile Teksas arasındaki sınır gerilimi, Trump’ın bitmeyen duvarını hatırlattı

admin admin - - 7 dk okuma süresi
27 0

AA

Anayasa Mahkemesi’nin kararına karşı çıkarak hududunda göçmenlerin geçişini engellemek için kurulan jiletli telleri koymaya devam edeceğini açıklayan Valisi Greg Abbott’a ortak bildiri yayınlayan 25 eyaletten dayanak geldi.

Trump, eyaletleri Teksas’a askeri takviyeye çağırdı

Vali Abbott’a eski ABD Lideri Donald Trump’tan dayanak geldi. Trump, “Tüm eyaletleri yasa dışı bireylerin sondan girişini önlemek ve huduttan geri göndermek için ulusal muhafızlarını Teksas’a yerleştirmeye davet ediyorum” dedi.

Trump’ın bitiremediği ve paslanmaya başlayan duvar görüntülendi

AA takımı, Trump’ın, başkanlığı periyodunda aldığı kararla 2018’de üretimini başlattığı fakat tamamlayamadığı tartışmalı hudut duvarını görüntüledi.

Teksas ile Meksika ortasında sonu teşkil eden Rio Grande Irmağı’na belirli aralıklarla paralel uzanan, yüksekliği 10 metreye varan ve literatüre “Trump duvarı” olarak geçen demir levhaların, paslanarak kahverengiye döndüğü, kimilerinin ise dikilmeden hududa yakın bölgelerde atıl bırakıldığı görüldü.

ABD Yüksek Mahkemesinin kaldırılması tarafında aldığı karara karşın Teksas ulusal muhafızlarının Eagle Pass kentinde sondaki ırmak kıyısına ördüğü jiletli tellerin birkaç yüz metre gerisinde, Trump devrinde inşasına başlanan demir duvarlar yer alsa da bunlar, bir bütünlüğü olmadığı için sistemsiz göçmenlerin geçişine pürüz olamıyor.

Meksika sonuna duvar örme projesini 1940’larda Demokrat liderler başlattı

ABD kaynaklarına nazaran, göçü engellemek için ABD-Meksika sonu boyunca duvar örme fikri her ne kadar Cumhuriyetçi Donald Trump’ın başkanlığı periyodunda gündem olsa da bu projenin başlangıcı 1940’lara kadar uzanıyor.

Kaynaklarda, Meksika sonuna önemli manada inşa edilen birinci çitlerin bilinenin bilakis, Demokrat Franklin D. Roosevelt ve Harry S. Truman devrinde yapılmaya başlandığı belirtiliyor.

ABD’ye 1940’lı yıllarda güney Amerika ülkelerinden giderek artan insan akışını denetim etmesi için baskı gören Roosevelt idaresi, hudut geçişlerini daha denetimli alanlara yönlendirmek için kentsel alanlarda çit inşaatı planlamaya başlamış, Truman idaresinin sonuna gelindiğinde (1953) hudut kentlerinin birden fazla çitlerle çevrilmişti.

Time mecmuasında yer alan makaleye nazaran, yeniden bilinenin tersine, birinci kez Demokrat Lider Lyndon B. Johnson, Meksika üzere ülkelerden ABD’ye göç edebilecek insan sayısını sınırlayan Göç ve Vatandaşlık Maddesi’ni imzaladı.

Meksika hududunda bekleyen göçmenler (1953)

Cumhuriyetçi Başkan’ın eşinin yıktırdığı çitleri, Demokrat liderler tekrar diktirdi

Cumhuriyetçi Lider Richard Nixon’ın eşi Pat Nixon, 1971’de, California eyaletinin Meksika ile hududunda bulunan San Diego kenti yakınlarındaki hudut boyunca, “sınır ötesi kültüre hürmet göstergesi” olarak Dostluk Parkı’nı açtı.

Pat Nixon, açılış merasiminde, hudut çizgisindeki Meksikalıları selamlayabilmek için güvenlik grubundan dikenli telleri kesmesini istemiş ve “Umarım burada çok uzun bir çit kalmaz.” kelamlarını kullanmıştı.

Cumhuriyetçi Lider Richard Nixon’ın eşi Pat Nixon, sondaki göçmenlerle. (1971)

Demokrat Lider Jimmy Carter, 1979’da, Dostluk Parkı projesini iptal ettirerek hudut parkına büyük bir çit çektirdi.

Carter bunun için, ABD’de baş gösteren ekonomik problemleri ve Meksika’dan personel göçünün artmasını mazeret olarak kullandı.

1990’lı yılların Demokrat Lideri Bill Clinton periyodunda de bu parkın bulunduğu bölgeye birbirine paralel 3 kat çit inşa edildi.

Demokrat Lider Jimmy Carter

Demokrat Obama, Trump’tan daha uzun yeni duvar inşa etti

Meksika hududuna yaklaşık 85 yıldır yapılagelen duvarın tarihine bakıldığında, eski ABD Lideri Barack Obama’nın hududa Donald Trump’tan daha uzun yeni duvar inşa ettirdiği ortaya çıktı.

Kamuya açık bilgilere nazaran, Demokrat Obama ve lider yardımcılığını üstlenen Joe Biden idaresinde Meksika sonuna yaklaşık 130 mil (yaklaşık 210 kilometre) ek duvar inşa edildi.

Trump, ABD Gümrük ve Hudut Müdafaası bilgilerine nazaran 4 Ocak 2021 prestijiyle toplamda 452 mil (yaklaşık 727 kilometre) duvar inşa etmiş görünse de bunun yalnızca 52 milinin (yaklaşık 84 kilometre) daha evvel hiç çit bulunmayan alanı kapsadığı belirtiliyor.

Bu datalar göz önüne alındığında, Obama’nın, Meksika hududuna Trump’tan 126 kilometre daha fazla yeni duvar ördürdüğü anlaşılıyor.

Eski New Jersey Valisi Chris Christi de Ağustos 2023’teki toplumsal medya paylaşımında, Trump’ı, kelam verdiği hudut duvarının “sadece 52 milini inşa ettiğini” belirterek eleştirmişti.

ABD Lideri Donald Trump, Teksas sonundaki duvarın önünde

Biden gelir gelmez duvarı iptal etti, lakin hükümet “devam” kararı aldı

Ülkenin güney sonuna daha sağlam ve yüksek bir duvar inşa etmek isteyen Trump’ın projesi, ikinci periyot başkanlık yarışını kaybetmesiyle yarım kalmıştı.

ABD Lideri Joe Biden, 2021’de vazifeye başlamasının çabucak akabinde, Trump’ın duvar için federal bütçeden ayırdığı fonu sonlandırmıştı.

Biden 2020’de, seçildiği takdirde “bir metre daha” duvar inşa etmeyeceğini vadetse de yönettiği Demokrat hükümet, Ekim 2023’te, göçü durdurmak için Teksas’ın güney sonundaki duvara yaklaşık 32 kilometre ekleme yapılacağını duyurmuştu.

ABD Lideri Joe Biden, Teksas sonundaki duvarın önünde.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın