Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Türkiye’ye F-16 satışına onay

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Türkiye’ye F-16 satışına onay

admin admin - - 3 dk okuma süresi
1 0

ve ortasındaki F-16 düğümü çözülüyor.

İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanmasının akabinde Türkiye, ABD tarafının F-16 kararını beklemeye geçmişti.

ABD hükümetinden beklenen açıklama geldi.

Kongre’ye resmi bildirim gönderildi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye 23 milyar dolarlık F-16 uçağı ve modernizasyon kiti satışını onayladı.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansından yapılan yazılı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığının, Türkiye’ye 40 F-16 Blok 70 savaş uçağı ile 79 F-16 modernizasyon kitinin satılmasını onaylayan resmi tebligatı Kongre’ye gönderdiği belirtildi.

Açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti’ne yaklaşık 23 milyar dolar kıymetinde F-16 alımı ve modernizasyonu ve ilgili ekipmanların satışını onaylayan kararını verdi.” sözlerine yer verildi ve Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansının ilgili sertifikasyonu bugün Kongre’ye ilettiği kaydedildi.

Türkiye’ye F-16 satışının NATO’nun güvenlik ve istikrarı açısından kıymetli olduğu vurgulanan açıklamada, Ankara’ya 40 yeni F-16 savaş uçağı ile 79 F-16 modernizasyon kitinin yanı sıra ilgili ekipmanların temin edileceği belirtildi.

Silah satışının gerçekleşebilmesi için ABD idaresinin sunduğu satış tebligatına Kongre’den itiraz gelmemesi gerekiyor.

Senato Dış Alakalar Komitesi ile Temsilciler Meclisi Dış Bağlar Komitesinden satışa onay

Ayrıca, yabancı ülkelere silah satışlarında kontrol misyonu olan Senato Dış Bağlar Komitesinin Lideri Ben Cardin, Türkiye’ye F-16’ların satışına onay vereceğini açıkladı.

Aynı saatlerde bahse ait bir açıklama yapan Temsilciler Meclisi Dış Alakalar Komitesi Lideri Michael McCaul da İsveç’in NATO üyeliğinin Ankara tarafından onaylanmasından memnuniyet duyduğunu ve mevcut durumda Türkiye’ye F-16’ların satışına onay vereceklerini bildirdi.

Kongre’nin kıymetlendirme için 15 gün mühleti var

ABD Kongresinin satışı pahalandırmak için 15 günlük yasal müddeti bulunuyor, bu müddet zarfında itiraz olmazsa satış resmen gerçekleşmiş oluyor.

Söz konusu mühlet, ilgili yasaya nazaran, NATO üyesi ülkeler için 15 gün, NATO üyesi olmayan ülkeler içinse 30 gün olarak belirtiliyor.

Yabancı ülkelere silah satışı konusunda Senato Dış Bağlar Komitesi ile Temsilciler Meclisi Dış Alakalar Komitesinin kıymetlendirme ve varsa itiraz hakkı bulunuyor.

Türkiye, ABD’den 40 yeni F-16 Blok 70 savaş uçağı ve envanterindeki 79 uçak için ise modernizasyon kiti talep etmişti. Geçen yıl kimi Kongre üyelerinin F-16’ların satılmasını koşula bağlayan ek hususları ABD Savunma Bakanlığı Bütçe tasarısından çıkarılmıştı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın