Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. 6 Şubat’ın Kahramanları Paşa ve Paz Eğitimlerde Görev Alıyor

6 Şubat’ın Kahramanları Paşa ve Paz Eğitimlerde Görev Alıyor

admin admin - - 6 dk okuma süresi
1 0

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarda protein tozu yiyerek hayatta kalan iki kardeşin de ortalarında bulunduğu çok sayıda arama kurtarma faaliyetinde vazife yapan eğitimli köpekler, AFAD bünyesindeki yeni arama kurtarma köpeklerinin eğitimine katkı sağlıyor

Elazığ ve İzmir sarsıntılarında de arama kurtarma çalışmalarına katılan Paşa ve Paz’ın deneyimlerinden parkurlardaki çeviklik ve canlı arama eğitimlerinde faydalanılıyor. Kendilerinden sonra vazife alacak köpeklerin arama kurtarma eğitimlerine katkı sağlıyor.

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde, arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Ankara’dan sarsıntı bölgesine giden AFAD’ın arama kurtarma köpekleri 7,5 yaşındaki Paşa ve Paz, 14 canlıya ulaşarak enkazdan çıkarılmalarını sağladı.
Paşa ve Paz’ın enkazlarda tespit ettiği şahıslar ortasında protein tozu içip hayata tutunan, sarsıntının 198’inci saatinde sağ olarak kurtarılan 2 kardeş de yer aldı.
Kahramanmaraş’taki Pınar Apartmanı’nın enkazında, 5 grubun günlerce yaptığı çalışmaya karşın umutların tükendiği anda Paşa ve Paz, dakikalarca havlayarak 17 yaşındaki Muhammed Enes ve 21 yaşındaki ağabeyinin de yerinin tespit edilmesini sağladı.
AA muhabirine konuşan Paz’ın eğitmeni Sait Açıkalın, zelzele haberini alır almaz bölgeye gittiklerini, 24 gün boyunca enkazdan enkaza koştuklarını, Paz ve Paşa’nın 14 canlı tespit ettiğini aktardı.
6 Şubat sarsıntılarında yaşananların kendilerini çok etkilediğini tabir eden Açıkalın, “Burada bizi en çok etkileyen 198’nci saatte, artık umutların kesildiği vakitte tespit ettiğimiz canlar oldu. Enkazda yaklaşık 5 grup arama yaptı, canlıya ulaşamayınca bizden yardım istediler. Enkazda arama yaptık, 2 köpeğimiz de sinyal verdi. Bölgede çalışmalarımızı ağırlaştırdık. Arama yapan takımlar umutlarını kesmişti aslında lakin köpeklerimizin ısrarla sinyal verdiğini söyledik. Sonraki sabah 2 kardeş o enkazdan çıkartıldı. Kardeşlerin de bir kıssası vardı, 198 saat boyunca protein tozu yiyerek hayatta kalmışlar, onları aslında bizim köpeklerimiz buldu.” diye konuştu.
Yıkıntılarda canlı tespiti yapıldıktan sonra işin kurtarma takımlarına devredildiğini kaydeden Sait Açıkalın, “Ben kardeşlerin çıkartılma anına şahit olmadım ancak oradaki arkadaşlardan imajlarını çekmelerini istedim. Biz aramayı yapıyoruz, bir sonraki enkaza geçiyoruz. Orada artık kurtarma grupları çalışmaya başlıyor.” tabirlerini kullandı.
– “Seslerini duyduğumuz an çok hoş bir duyguydu”
Bir diğer enkazda tespit ettikleri anne ve kızının sesini duyduklarında da hisli anlar yaşadıklarını anlatan Açıkalın, şunları söyledi:
“Kahramanmaraş sarsıntısı bizim için çok büyük bir olaydı, ülkemizde daha evvel görülmemiş büyüklükte sarsıntıydı. Enkazda anne ve kızının yerini tespit ettik, onların öyküleri de çok etkilemişti. Köpeklerimiz çok güç şartlarda ince boşluklardan geçerek bir enkazda bize sinyal verdi. Gidip bağırdığımızda da anne ve kızının orada sesini almıştık, onların sağ olarak çıkartılması çok hoş bir histi. Verdiğimiz bütün emeklerin karşılığını alıyorsunuz. Emeklerin boşa gitmediğini, mesleğin kutsal olduğunu tekrar anlıyorsunuz ve bir cana ulaşmanın memnunluğu çok büyük.”
– Eğitim alan köpeklere rol model oluyorlar
Deprem bölgesinde arama kurtarma köpeklerinin vakit zaman yaralandığını ayaklarında derin kesikler oluştuğunu ancak buna karşın yıkıntılar ortasında canlı aramaya devam ettiklerini söyledi.
Açıkalın, “Köpeğimizi o günler için yetiştirmiştik. Köpeğimiz enkazdan çıktı, tedavisini yaptık, sonra diğer enkaza koştu, o formda çalışmalarımız sürdü.” dedi.
Paz ve Paşa’nın afetlerde büyük deneyimler edindiğini, arama kurtarma köpeklerinin bu deneyimlerinin başka köpeklerin eğitiminde kullanıldığını tabir eden Açıkalın, Paz ve Paşa’dan da bu kapsamda yararlanıldığını vurguladı.
Açıkalın, Paz ve Paşa’nın parkurlardaki çeviklik eğitimleri ve havlama kutularındaki canlı arama eğitimlerinde yer aldığını, eğitim alan arama kurtarma köpeklerine rol model olduğunu söyledi.
Paşa’nın eğitmeni Bülent Güllü, AFAD bünyesinde ülke geneli sertifikalı 19 köpeğin bulunduğunu, Ankara’da 2 köpeğin daha eğitimlere başladıklarını kaydetti.
Güllü, Elazığ, İzmir ve Kahramanmaraş merkezli zelzelede büyük muvaffakiyet elde eden Paşa ve Paz’ın deneyimlerini, öbür köpeklerin eğitimlerinde kullandıklarını lisana getirdi.
Deprem öncesindeki eğitimlerin arama kurtarma köpeklerinin enkazlardaki muvaffakiyetini arttırdığına işaret eden Güllü, yeni eğitimine başlanan köpeklerin enkazda “oyun arkadaşlarını” aradıklarını, yaşları ilerledikçe misyon şuuruyla davrandıklarını kelamlarına ekledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın