Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. 5 Soruda Zatürre: Belirtileri Neler?

5 Soruda Zatürre: Belirtileri Neler?

admin admin - - 4 dk okuma süresi
23 0

Başta Türkiye olmak üzere dünya genelinde zatürre hadiselerinde artış meydana geldi. Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) İngiltere, Fransa, Danimarka ve ABD üzere ülkelerde de pandemi yasaklarının kalkmasıyla grip ve gibisi hastalıklarda kayda bedel artışlar görüldü. Türkiye’de de son aylarda grip hadiselerinin arttığı biliniyor.

DSÖ datalarına nazaran zatürre tüm dünyada çocuk vefat nedenlerinde birinci sırada.

2019’da 5 yaş altı çocuklarda görülen ölümlerin yüzde 14’ü zatürreden kaynaklandı. Bilgilere nazaran 740 binden fazla çocuk 2019’de zatürre sonucu hayatını kaybetti.

ZATÜRRE NEDİR?

Zatürre, akciğerlerin alveolleri (hava keseleri) olarak isimlendirilen küçük hava keselerinin iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanma, akciğerlerin oksijen almasını zorlaştırır ve teneffüs sorunlarına yol açar. Zatürre, her yaştan insanı etkileyebilen, lakin bebekler, çocuklar ve yaşlılar için daha riskli olan bir hastalıktır.

ZATÜRRE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Zatürrenin en yaygın belirtileri şunlardır:

Öksürük: Bu öksürük çoklukla balgamlıdır ve yeşil, sarı yahut pas rengi olabilir.
Ateş: Ateş çoklukla yüksektir (38°C yahut üzeri) ve titreme ile birlikte olabilir.
Nefes darlığı: Nefes almada zorluk yahut nefes darlığı hissedilebilir.
Göğüs ağrısı: Göğüste nefes alırken yahut öksürürken ağrı hissedilebilir.
Yorgunluk: Halsizlik ve yorgunluk hissedilebilir.
Kas ağrıları: Beden kaslarında ağrılar olabilir.
Baş ağrısı: Baş ağrısı görülebilir.
İştahsızlık: İştahta azalma yahut isteksizlik olabilir.

Zatürre belirtileri yaşıyorsanız, doktora başvurmanız kıymetlidir. Tabip, zatürre olup olmadığınızı teşhis etmek için fizik muayene yapacak ve göğüs röntgeni isteyecektir. Teşhis konduktan sonra, hekim size uygun bir tedavi planı önerecektir.

ZATÜRRE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Zatürrenin tedavisi ekseriyetle antibiyotiklerle yapılır. Antibiyotikler, zatürreye neden olan bakterileri öldürür yahut durdurur. Tedavi müddeti, zatürrenin tipine ve hastanın genel sıhhat durumuna nazaran değişir.

Zatürre tedavisi sırasında bol bol dinlenmek, sıvı tüketmek ve ateş düşürücü ilaç kullanmak değerlidir. Sigara içiyorsanız, zatürre tedavisi sırasında sigarayı bırakmanız da değerlidir.

ZATÜRREYİ ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Zatürreyi önlemek için aşağıdaki tedbirleri alabilirsiniz:

Ellerinizi sık sık yıkayın: Ellerinizi sabun ve suyla sık sık yıkamak, zatürreye neden olan bakterilerin yayılmasını önleyebilir.
Sigarayı bırakın: Sigara içmek, zatürre olma riskini artırır. Sigarayı bırakmak, zatürre ve öteki teneffüs yolu hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltır.
Aşılarınızı yaptırın: Zatürreyi önleyen aşılar mevcuttur. Hekiminize hangi aşıların sizin için uygun olduğunu sorabilirsiniz.
Sağlıklı bir hayat üslubu sürdürün: Tertipli idman yapmak, sağlıklı beslenmek ve gereğince uyumak, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek zatürre olma riskinizi azaltabilir.

ZATÜRRE NASIL BULAŞIR?

BBC Türkçe’nin aktardığına nazaran zatürre birkaç yolla bulaşabilir. Çocuk ve yetişkinlerde, teneffüs yoluyla bedene giren virüsler ve kimi bakteriler akciğerlere ulaşarak hastalığa neden olabilir.

Hastaların öksürmesi ve hapşırmasıyla havaya yayılan damlacıkların solunması ya da bu patojenlerin bulunduğu cisimlerle temas, hastalıkların yayılmasında en önemli etkenlerdir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın