Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. 2 Ton Ekipmanla 90 Saatlik Yolculuk! Türk Ekip Antarktika’ya Ulaştı!

2 Ton Ekipmanla 90 Saatlik Yolculuk! Türk Ekip Antarktika’ya Ulaştı!

admin admin - - 4 dk okuma süresi
35 0

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü uyumunda gerçekleşen 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferine katılan grup, İstanbul’dan ayrıldıktan 4 gün sonra 103 enlem güneye uzanan rota üzerinden şiddetli bir seyahati geride bıraktı.

İstanbul’da 27 Ocak’ta Brezilya Sao Paulo’ya uçuşla başlayan seyahat, yaklaşık 24 saatlik 4 başka uçak seyahati sonrası 13 bin 800 kilometre yol kat ederek 2 ton civarında teknik ekipmanla Antarktika King George Adası’na vardı.

“SEFERİMİZE 3 LİSE ÖĞRENCİMİZİ DE DAHİL ETTİK”

8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi Koordinatörü Prof. Dr. Burcu Özsoy, yaptığı açıklamada, İstanbul’dan başlayan seyahatlerinin 4’üncü gününde Antarktika’ya vardıklarını söz ederek, “Güneşli fakat soğuk bir Antarktika günü. Şu an 20 Türk bilim insanımız Antarktika’ya indi ve beraberinde 3 lise öğrencimiz var.” dedi.

Lise öğrencilerinin Antarktika’da bilim beşerlerine dahil olarak projelerini burada hayata geçireceğini lisana getiren Özsoy, bunun yanı sıra Türk bilim seferine İspanya, Bulgaristan ve Amerika’dan bilim insanlarının bu yıl dahil olacağını söyledi.

Özsoy, Antarktika King George Adası’na birkaç gündür uçuş gerçekleştirilemiyor olmasının altını çizerek, “Aslında Antarktika’da yapılan tüm çalışmalar, hava şartları fakat müsaade ettiğinde oluyor. Hava şartları da birkaç gün sonra birinci defa müsaade ettiği için biz bu uçuşa, Çek, Bulgar ve Türk bilim insanları olarak ayak bastık.” diye konuştu.

ÇOK SAYIDA DENEY GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Prof. Dr. Burcu Özsoy, Türk bilim takımının bu yıl 22 başka proje gerçekleştireceğini belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

“62 Güney enleminden hareketle 68 Güney enlemine gidecek Türk bilim insanları, Horseshoe Adası ve etrafında bu projeleri hayata geçirecek. Yer bilimlerinden hayat bilimlerine kadar çok geniş yelpazede bilimsel çalışmalarımız mevcut. Bu bilimsel çalışmalar mikroplastiklerden volkanik çalışmalara ve yer bilimlerinden örnekler alınmasına kadar geniş bir yelpazede olacak. Ayrıyeten Ulusal Teknoloji Atağı çerçevesinde geliştirdiğimiz ekipmanların da test edilmesi ve Antarktika şartlarında denenmesini içeriyor.”

LİSE ÖĞRENCİLERİNİN OLUŞTURDUĞU MONT BİLİM İNSANLARI ÜZERİNDE DENENECEK

Prof. Dr. Burcu Özsoy, 2204-C TÜBİTAK Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışına müracaat yaparak birincilik kazanan 3 liseli öğrenciden oluşan grubun giyilebilir teknolojiden oluşturduğu montun, Antarktika şartlarında bilim insanlarının üzerinde deneneceğine söyledi.

Özsoy, “Bu mont aslında bilim insanlarının kalp atışı nabzı üzere aslında beşere yönelik parametrelerin ölçümlerini gerçekleştirilecek, periyodu 8.Ulusal Antarktika Bilim seferi için çok önemli yelpazede bir araştırma bizi bekliyor.” formunda konuştu.

Ekip, King George Adası’ndan hareket ederek bir haftalık gemi seyahatiyle evvel Dismal Adası’na, daha sonra ise Türkiye’nin süreksiz bilim kampının bulunduğu Horseshoe Adası’na varmayı planlıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın