Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. 11 Milyonun Üstünde Dava Karar Bekliyor

11 Milyonun Üstünde Dava Karar Bekliyor

admin admin - - 5 dk okuma süresi
1 0

Hakimler Savcılar Heyeti (HSK) Teftiş Şurası Başkanlığı Kıymetlendirme Toplantısı, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, HSK Teftiş Konseyi Lideri Osman Nuri Yiğit, bakan yardımcıları, HSK üst seviye yöneticileri ve müfettişlerin iştirakiyle Antalya’da yapılıyor. 4 gün sürecek toplantının açılışında konuşan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, adalet, hukuk devleti ve HSK’nın kıymetlerinden bahsederek, yargısal kararların kanun yolu kontrolünün dışında dünyanın her yerinde olduğu üzere ülkemizde de bu araçlardan en aktif ve değerli olanın kuşkusuz HSK bünyesindeki Teftiş Konseyi olduğunu kaydetti.

2022 VE 2023’TE 24 MİLYON BELGEDE KARAR VERİLDİ

Yargıdaki ağır iş yüküne işaret eden Bakan Tunç, şu sayıları verdi:

“Sürekli bilhassa yargının ağır iş yükünden bahsediyoruz. Sayılarla da ortaya koymakta yarar var. Yargımız, bu iş yükünün altından kalkıyor mu, kalkamıyor mu? Bunu da 2022, 2023 sayılarını şöyle bir gözden geçirdiğimiz vakit aslında tablonun o kadar da makûs olmadığını söyleyebiliriz. Evet eksiklikler, yapılması gerekenler var. Yargıyı hızlandırmamız lazım. Geciken adalet, adalet değildir. Bir an evvel vatandaşlarımızın, bilhassa hakkına kavuşabilmeleri, mahkemenin bir an evvel sonuçlanması kıymetli. Fakat iş yükünü de göz önünde bulundurduğumuzda ele aldıkları evraklar, verdikleri kararlar bakımından 2022 yılında Cumhuriyet savcılıklarında 5 milyon 40 bin karar verilmiş, soruşturmalarla ilgili. Ceza mahkemelerinde 1 milyon 916 bin karar verilmiş. Hukuk mahkemelerinde 2 milyon 688 bin karar verilmiş. Yönetim ve vergi mahkemelerinde 386 bin karar verilmiş. Bölge adliye ve bölge yönetim mahkemelerinde 1 milyon 471 bin karar verilmiş. Yargıtay ve Danıştay tarafından ise 643 bin karar verilmiş. Yani toplamda 12 milyondan fazla karar verilmiş. 2023 yılında Cumhuriyet savcılıklarımızda ceza soruşturmalarıyla ilgili olarak 5 milyon 180 bin karar verilmiş. Ceza mahkemelerinde 1 milyon 909 bin karar verilmiş. Hukuk mahkemelerinde 2 milyon 856 bin karar verilmiş. Yönetim ve vergi mahkemelerinde 432 bin karar verilmiş. Bölge adliye ve bölge yönetim mahkemelerinde 1 milyon 477 bin karar verilmiş. Yargıtay ve Danıştay’da ise 445 bin karar verilmiş. Yani 2023’te de 12 milyondan fazla karar verilmiş. 2022’de 12 milyon, 2023’te de, geçtiğimiz iki yılda toplamda 24 milyon davada, evrakta karar verilmiş. Alışılmış bunun 10 milyonu ceza soruşturmalarıyla alakalı öteki kalan kısmı davalarla ilgili, mahkemelerle ilgili kararlar.”

11 MİLYONUN ÜSTÜNDE DAVA KARAR BEKLİYOR

2024 yılına gelindiğinde dava sayılarını da açıklayan Bakan Yılmaz Tunç, “Bugün prestijiyle Cumhuriyet savcılıklarımızda 5 milyon 929 bin derdest evrak bulunuyor. Ceza mahkemelerinde 1 milyon 476 bin evrak var. Hukuk mahkemelerinde 2 milyon 73 bin belge var. Yönetim ve vergi mahkemelerinde 205 bin evrak var. Bölge adliye ve bölge yönetim mahkemelerinde 1 milyon 172 bin belge var. Yargıtay ve Danıştay’da da şu anda 543 bin evrak var. Toplamda 11 milyondan fazla evrak, derdest durumda. Her yıl 12 milyon karar verildiğini düşündüğümüzde, önümüzde 11 milyon görülmesi gereken derdest belge, dava bulunuyor. Bilhassa geçtiğimiz iki yıl içerisinde 24 milyon davada ve soruşturmada karar veren yargı mensuplarımız inşallah önlerindeki bu 11 milyon belgeyi da bitirerek, devreden belgeyi ve yeni açılanlarla bir arada bu sayısı daha da aşağıya çekerek, evrak sayısını azaltarak yargının işleyişine en kıymetli takviyesi vereceklerdir” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın