Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. 1 Kilo Yeşil Erik Mi Daha Pahalı Yoksa Gram Altın Mı?

1 Kilo Yeşil Erik Mi Daha Pahalı Yoksa Gram Altın Mı?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
28 0

Özellikle kış ayında anne adaylarının aşerdiği yeşil erik, fiyatıyla cep yakıyor. Mevsiminde olmadığı için soğuk hava depolarında hudutlu adette stoklanan yeşil erik, manav ve pazar tezgahına da adetle çıkarılıyor. Antalya’nın Konyaaltı ilçesindeki bir manavda yeşil eriklerin tanesi 100 lira, ortalama 50 gram gelen 3 adet biçimindeki paketi 300 liradan satılıyor. 60 adedin bulunduğu ve 6 bin liradan satışa sunulan eriğin kilogram fiyatı ise yaklaşık 3 gram altın fiyatına denk geliyor.

‘PAHALI BULUP ALMAYAN DA OLUYOR’

Tezgahındaki en bedelli eserin yeşil erik olduğunu söyleyen manav Osman Bayık, sık sık yeşil erik almak için baba adaylarının geldiğini söyledi. Kasımdan ocak ayına kadar geçen müddette eriğin fiyatının daima arttığını ve güç bulunan bir eser olduğunu kaydeden Bayık, “Tane olarak satılıyor. Ortalama 1 tanesi 15- 20 gram geliyor. 3 adedi 300 lira. Geçenlerde kent dışından bir müşterim geldi ve 3 tane aldı” dedi.

Bayık, kargoyla adreslere yeşil erik gönderdiklerini de söyledi. Anne adaylarının istekleri nedeniyle daima soğuk hava depolarında yeşil erik bulundurduklarını aktaran Bayık, “Kimi değerli buluyor almıyor lakin çoğunlukla da alıyorlar. 60 erik 1 kilo geliyor. 1 kilosu 6 bin lira. Herkes tane hesabıyla alıyor. Altınla yarışıyor fiyatı” diye konuştu.

‘ALTIN ALSALAR DAHA KARLI’

Yeşil eriğin fiyatını yüksek bulan Hüseyin Sevinç, “Ben yemem ancak gebe olanlar için alınabilir. Altın alsalar daha karlı bence. 3 gram altın daha mantıklı, eriğe bu kadar para verilmez. Eşim aşerseydi alırdım herhalde” dedi.

‘GÜNDE 15-20 KİŞİ GELİP ALIYOR’

Antalya Toptancı Hal Kompleksi’nde de kimi komitecilerde yeşil erik bulunuyor. Yeşil eriğin fiyatının halde de yüksek olduğunu anlatan komiteci Bünyamin Gengertepe, günlük gelip satın alan baba adayı müşterilerinin olduğunu söyledi. Gengertepe, “Hamileler için getirtiyoruz. Günde 15- 20 kişi gelip alıyor. Vatandaş mağdur olmasın diye bulunduruyoruz” dedi.

Diğer yandan yeşil eriğin her yıl şubat sonlarına hakikat Mersin ve Antalya’da başlanan hasadı mayıs ayı sonuna kadar sürüyor. Toplanan eriklerin bir kısmı da yıl içerisinde muhtaçlığa yanıt vermesi için soğuk hava depolarında bekletilip satılıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın