Yurt dışından deprem bölgelerine gönderilen yardım malzemelerine gümrük vergisi kaldırıldı

Yurt dışından deprem bölgelerine gönderilen yardım malzemelerine gümrük vergisi kaldırıldı

07/02/2023 Kapalı Yazar: sevi


Ticaret Bakanlığı, Kahramanmaraş’ta merkezli 10 ili etkileyen depremlerden zarar gören kişilere “ücretsiz” olarak dağıtılmak üzere yurt dışından gönderilen eşyaların, kamu kurum ve kuruluşlarına, kamu yararına çalışan derneklere, cumhurbaşkanınca vergi muafiyeti tanınan vakıflara gönderilmesi durumunda gümrük vergilerine tabi olmadığı duyurusunu yayınladı.

Bakanlığın sosyal medya hesabında, yurt dışından gönderilen yardım malzemelerin gümrük işlemlerine ilişkin duyuru paylaşımı yaptı. Buna göre, depremler nedeniyle zarar gören kişilere ücretsiz olarak dağıtılmak veya kullanımlarına sunulmak üzere yurt dışından gönderilen temel ihtiyaç maddeleri ile diğer eşyalar, kamu kurum ve kuruluşlarına, kamu yararına çalışan derneklere, cumhurbaşkanınca vergi muafiyeti tanınan vakıflara gönderilmesi durumunda, gümrük vergilerine ve ticaret politikası önlemlerine tabi olmadan ithal edilebilecek.

İlgili bakanlıklarca koordinasyonun düzenli yapılabilmesini teminen, söz konusu kapsamda gelen eşyanın belirtilen kurum ve kuruluşlardan herhangi birinin adına gönderilmesi gerekiyor.

Sosyal medya hesabından yapılan duyuruda, yardım gönderilecek kurum ve kuruluşlar ise şu şekilde sıralandı:

“AFAD, Ankara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Şanlıurfa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Kahramanmaraş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Adıyaman Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Adana Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Hatay Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Diyarbakır Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı.”

İlgili eşyanın gümrük işlemlerinin yapılabilmesi için varsa taşıma belgesinin ve eşya listesinin, geldiği gümrük idaresine sunulması yeterli olacak.

TIKLAYIN  I Ticaret Bakanlığı, depremden etkilenenlere yönelik, “e-Seferberlik” başlattı

TIKLAYIN I CANLI BLOG | Kahramanmaraş merkezli en büyüğü 7,7 olan depremler, 10 ili vurdu: Can kaybı artıyor, kurtarma çalışmaları sürüyor

 

Ekonomi Haberleri