YÖK’ten ‘El-Ezher ve Medine Üniversitesi’ne denklik’ açıklaması

YÖK’ten ‘El-Ezher ve Medine Üniversitesi’ne denklik’ açıklaması

25/08/2022 Kapalı Yazar: sevi


ANKARA– Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Mısır’daki El-Ezher Üniversitesi ve Suudi Arabistan’daki Medine İslam Üniversitesi’nde 2015 yılından bugüne kadar verilen denklik belgelerinin iptal edildiği ve diplomaların geçersiz kılındığı haberlerine ilişkin açıklama yaptı.

Haberlerin “gerçeği hiçbir şekilde yansıtmadığını” savunan YÖK, “Mısır’daki El-Ezher Üniversitesi ve Suudi Arabistan’daki Medine İslam Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu tarafından tanınan üniversiteler arasındadır” dedi.

‘2015 TARİHLİ KARAR YÜRÜRLÜKTE’

Konuya ilişkin açıklama yapan YÖK, Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun 4 Şubat 2015 tarihli toplantısında “Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından İlahiyat alanında alınmış diplomaların denklik başvurularında; ilgililerin Türkiye’deki İlahiyat/İslami İlimler Fakültelerindeki Temel İslam Bilimleri alanlarında yer alan tefsir, hadis, fıkıh, kelam (akaid veya mezhepler tarihi), Arap dili ve belagati derslerini veya içeriğinde bu konuları içeren muadil dersleri almış olmalarının yanı sıra Felsefe ve Din Bilimleri alanında verilen derslerin içeriğiyle ilişkili en az bir dersi almış olmaları şartı aranarak doğrudan denklik işlemlerinin yapılması; daha önce Temel İslam Bilimleri alanındakiler dışında birden fazla dersi tamamlamaları için lisans tamamlama programına yerleştirilen ilgililerin, talep etmeleri halinde, tamamlamalarına karar verilen ders sayılarında gerekli azaltmanın yapılması” kararı alındığını, ilahiyat alanına ilişkin herhangi yeni bir karar alınmadığını ve bu kararın halen yürürlükte olduğunu söyledi.

‘EL-EZHER ÜNİVERSİTESİ MEZUNU 299 KİŞİYE DOĞRUDAN DENKLİK VERİLDİ’

“Yurt dışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği” hükümleri uyarınca denklik başvurularının Yükseköğretim Kurulu tarafından bireysel bazda incelendiğini, doğrudan denklik, ders tamamlama sonrası denklik ve ret şeklinde üç farklı kararların uygulandığını belirten YÖK, “Ders tamamlamaya örnek vermek gerekirse, İslam Hukuku veya İslam Tarihi bölümünden mezun Türkiye’de İlahiyat denkliği talebinde bulunanların dosyası münferiden incelenip, Tefsir dersi almadıysa mezunun tercih edeceği üç üniversitenin birinde bu dersi başarı ile tamamla şartı konulabilmektedir. Bu çerçevede, 2016-2022 arasında El-Ezher Üniversitesi mezunu toplam 299 kişiye doğrudan denklik, 43 kişiye ders tamamlama ve 15 kişiye ret kararı verilmiştir. 2022 yılında Suudi Arabistan’dan toplam 4 kişinin başvurusuna ders tamamlama kararı verilmiş, hiçbir ret kararı verilmemiştir” ifadelerini kaydetti.

YÖK açıklamasında, “Yükseköğretim Kurulu fakülte bazında mezunların belli kriterlerle mezun olmaları ve eşdeğerlilikleri gözeterek tüm mezuniyet alanlarında denklik işlemlerini hakkaniyet, kalite ve fırsat eşitliği ilkeleri doğrultusunda yapmaktadır” denildi. (DUVAR)

Ekonomi Haberleri