Yeşil Sol Parti adayı Cengiz Çandar hakkında suç duyurusu

Yeşil Sol Parti adayı Cengiz Çandar hakkında suç duyurusu

18/04/2023 Kapalı Yazar: sevi


DUVAR – 15 Temmuz Derneği, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Diyarbakır milletvekili adayı Cengiz Çandar hakkında, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin açıklamasından dolayı suç duyurusunda bulundu.

15 Temmuz Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada, “15 Temmuz Derneği hain darbe girişiminin yaşandığı geceden bugüne kadar 15 Temmuz’la ilgili ‘kontrollü darbe’ söylemlerinin karşısında oldu ve olmaya devam ediyor. 15 Temmuz’u sulandırmaya çalışanlar, aradan geçen 7 yılda her fırsatta 15 Temmuz’la ilgili ‘kontrollü darbe’ yalanının arkasına sığındı. Şimdi de Cengiz Çandar, bu halkaya dahil olarak, 252 şehidimizi ve 2 bin 700’den fazla gazimizi hiçe sayıp, FETÖ’yü aklama girişiminde bulundu” ifadeleri kullanıldı. 

Çandar hakkında suç duyurusunda bulunulduğu aktarılan açıklamada, “15 Temmuz Derneği olarak, Cengiz Çandar’ın bu açıklamasını kınıyor ve hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Hiç kimsenin hepimizin gözü önünde yaşanan 15 Temmuz’u bu şekilde sulandırıp uydurma bir tarih yazma girişimine izin vermeyeceğiz” denildi.

T24’ten Cansu Çamlıbel’e konuşan Cengiz Çandar, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili olarak “15 Temmuz’un ne olduğu konusunda daha yolun başında bile değiliz. 15 Temmuz’dan bu yana bu ülkeye ve dünyaya anlatılan olayın gerçekten o olay olup olmadığından emin değilim. 15 Temmuz’un ne olduğunun daha deşilmesi gerekiyor. Dolayısıyla da 15 Temmuz’un ürettiği söylemlerle konuşmayı sevmiyorum. Gülen cemaati 15 Temmuz’da tankla topla meclise saldırarak, bu kadar insan öldürerek insanların İslam’dan uzaklaşmasına yol açtı şeklinde bir tez konuşulacaksa önce şu konuşulmalı. 15 Temmuz gerçekten bize söylenen şey miydi önce onu bir tartışalım” demişti.

“15 Temmuz mevcut rejimin bilgisi dahilinde kontrollü olarak Gülencilerin de dahil olduğu bir olay” diyen Çandar, “KHK’lı on binlerce kişi var bu ülkede, hayatları karartıldı. Bu insanların hepsi darbeci mi şimdi? Darbeden haberdarlar mıydı ya da sorulsa onaylayacaklar mıydı bunu? Hiç emin değilim. Çok büyük bir kitle mağdur. Çok dallı budaklı bir iş bu” ifadelerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)Ekonomi Haberleri