Yerli ve yabancı yatırımcının güvenle yatırım yaptığı bir mecra haline geldi

Yerli ve yabancı yatırımcının güvenle yatırım yaptığı bir mecra haline geldi

02/09/2022 Kapalı Yazar: sevi


Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Borsa İstanbul’un bugünkü kapanış oranına dikkat çekerek, “Borsa İstanbul, yerli ve yabancı yatırımcının güvenle yatırım yaptığı bir mecra haline geldi.” açıklamasını yaptı. 

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 2,55 kazançla 3.222,74 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek günlük ve haftalık kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü en yüksek seviye rekorunu 3.228,88 puana taşıdı.

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Nebati şu ifadeleri kullandı: 

“BIST 100 endeksi, günü yüzde 2,55 kazançla 3.222,74 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek günlük ve haftalık kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü en yüksek seviye rekorunu 3.228,88 puana taşıdı.

Borsa İstanbul, 2 milyon 526 bin yatırımcı sayısına ulaşmış durumda. Halka açık şirketlerimize ait hisse senetlerinin toplam değeri ise 400 milyar TL seviyesinde. Borsa İstanbul, yerli ve yabancı yatırımcının güvenle yatırım yaptığı bir mecra haline geldi.

Ekonomik aktivitedeki güçlü seyir ve şirket karlılıklarındaki artış BIST’i yatırımcılar için cazip kılıyor. Borsamız son dönemdeki performansıyla diğer gelişen ülke borsalarından pozitif yönde ayrışmış durumda. İlerleyen dönemde de bu güçlü seyrin sürmesini bekliyoruz.

Tüm bireysel ve kurumsal yatırımcılarımızın finansal bilinç ile yatırım yapabilmesi için hem Borsa İstanbul yönetimi hem de ekonomi yönetimi, üzerine düşen sorumluluğun bilinci ile çalışıyor.”

TIKLAYIN | Borsa haftayı rekorlarla tamamladı

Ekonomi Haberleri