Yaz boyu muhafazakârlık adına festivaller iptal ettiren iktidar, Diyarbakır’da Kürt gençlerin gönlünü sekülerlik ve eğlenceyle kazanmaya çalıştı 

Yaz boyu muhafazakârlık adına festivaller iptal ettiren iktidar, Diyarbakır’da Kürt gençlerin gönlünü sekülerlik ve eğlenceyle kazanmaya çalıştı 

29/10/2022 Kapalı Yazar: seviKarar yazarı Yıldıray Oğur, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 8-16 Ekim tarihleri arasında Sur Kültür Yolu Festivali adıyla Diyarbakır’da yaptığı festivali köşesine taşıdı. 

HDP’nin gençlik kolları olan Gençlik Meclisi’nin sözcüsünün gençleri Sur’daki konserlere gitmemeye, etkinlikleri protesto etmeye çağırdığını belirten Oğur, “HDP ve PKK’ya yakın örgütlerin boykot çağrıları, hendeklerdeki kayıpları konser boykotu gerekçesi yapmak, kültürel asimilasyon iddiası Oğuzhan Koç ve Zeynep Bastık’ı dinlemek isteyen Kürt gençleri durduramadı” dedi. 

Oğur, şu ifadeleri kullandı:

“Yaz boyu muhafazakârlık adına festivaller, konserler iptal ettiren, Gülşen’i tutuklatıp, Sezen Aksu’yu linç ettiren, Tarkan ile bile kavga eden iktidar Diyarbakır’da Kürt gençlerin gönlünü ise sekülerlik ve eğlenceyle kazanmaya çalıştı. Kürtçe konserler, Ermeni kilisesinde ilahiler, CSO, Demet Akbağ, Yılmaz Erdoğan gösterileri ile Türkiye ortalamasının üzerinde bir özgürlük havası esti Diyarbakır’da.

İktidar bir süredir tutuştuğu hayatla kavgasına bölgede ara verdi. Çünkü karşısında hayatla çetin ve kazanılması zor bir kavgaya tutuşmuş daha katı bir yapı var.

Kürtlere siyaseten yaklaşamayan iktidar, siyasetten soğumuş, davanın artık heyecanlandırmadığı bölgede kültür, eğlence, hizmet, inşaat, belediyecilikle açığını kapatmayı deniyor.

Ama gönüller de böyle kazanılmıyor.

Sadece Oğuzhan Koç konserine katılan insan sayısı, festival programına özenle yerleştirilmiş bütün dini müzik konseri ve dini sohbetlere katılan insan sayısının en az beş katıydı.

İktidarın sunduğu alternatifin de alıcısı çok değil.

Yani günün sonunda bütün büyük davalar, süfli eğlencelere ve hayata yenilmiş oldu.”

Yazının tamamı için tıklayın.

Ekonomi Haberleri