Yaptırım tehdidi gelmişti: Kamu bankalarının Mir kararı bekleniyor

Yaptırım tehdidi gelmişti: Kamu bankalarının Mir kararı bekleniyor

23/09/2022 Kapalı Yazar: sevi


Reuters’a göre, kamu bankalarının Mir’i kullanmaya devam etmesi olası, ancak Batı’ya karşı daha şeffaf olacaklar.

ABD’nin Rusya’nın Mir adlı yerel ödeme sistemine dahil olan Türk bankalarını odağına almasının ardından kamu bankalarının Rusya’nın Mir ödeme sistemini kullanmaya devam etmesi, ancak Batı’ya karşı daha şeffaf olacakları ve sistemin Moskova’ya yönelik yaptırımlarını delmek için kullanılmadığı konusunda güvence sağlamaları bekleniyor.

Reuters’a konuşan iki kaynak, kamu bankalarının bu konuda çok hassas olduğunu ve oldukça ihtiyatlı davranacaklarını belirtti.

Diplomatlar, Batılı devletlerin Türkiye ve Rusya arasındaki ekonomik ilişkilere dair endişelerinin, özellikle de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in birkaç kez bir araya gelmesinin ardından, bir süredir arttığını ifade ediyor.

ERDOĞAN ALTERNATİF ARAYIŞINDA

Erdoğan dün Türkiye’nin yaptırımlar nedeniyle “istese de istemese de” Mir sistemi için bir alternatif bulmaya yönelik adım atması gerektiğini söylemişti.

Kaynaklar kamu bankalarının, Batı’ya karşı daha şeffaf olarak Mir sistemini kullanmaya devam etmesinin olası olduğunu ifade etti.

Konu ile ilgili bilgi sahibi bir kaynak “Kamu bankalarının Mir sistemini kullanmaya devam etme olasılığı yüksek, ancak AB ve ABD’ye, bankaların yaptırımlara uyduğunu takip edebilecekleri yeni bir sistem sunacak ve daha fazla güvence sağlayacaklar” dedi.

İŞ BANKASI VE DENİZBANK ASKIYA ALMIŞTI

İş Bankası ve Denizbank, ABD’nin uyguladığı yaptırımları Mir sistemini işleten şirketin başındaki ismi de kapsayacak şekilde genişletmesinin ardından Rus ödeme sisteminin kullanımını askıya aldıklarını ifade etmişlerdi.

NATO üyesi olan Türkiye, prensipte Batı devletlerinin Rusya’ya karşı yaptırımlarını reddediyor ve Karadeniz’de komşu ülkeler olan Rusya ve Ukrayna’nın ikisiyle de yakın ilişkilere sahip. Türkiye aynı zamanda Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini kınamış ve diplomatik denge sağlamak adına Ukrayna’ya insansız hava araçları göndermişti.

Bir üst düzey bankacılık yetkilisi, bankaların sistemi kullanıp kullanmayacaklarına kendilerinin karar vereceğini ancak bu konuda çok ihtiyatlı davranacaklarını ifade etti.

Yetkili “Kamunun duruma kayıtsız kalacağını düşünmüyoruz; bu süreci dikkatle değerlendireceklerdir. Ben ‘Mir’i sıradan vatandaşlara kullandırıyoruz, yaptırım kapsamında olanlara zaten kullandırmıyoruz’ mesajı veren açıklamalar bekliyorum” dedi.

ABD tarafından uygulanan yaptırımlar Moskova’nın ekonomik yaptırımları delmesine yardımcı olan mali kurumları ve kişileri hedef alıyor.

TÜSİAD’A YAPTIRIM MEKTUBU GÖNDERMİŞLERDİ

ABD Hazine Bakanlığı geçen ay iş örgütü TÜSİAD’a, yaptırım uygulanan Ruslar ile ilişkilerini devam ettirmeleri durumunda ceza riski ile karşı karşıya kalacaklarının ifade edildiği bir mektup göndermişti.

Hafta başında ABD’li bir üst düzey yetkili, İş Bankası ve Denizbank’ın Mir’in kullanımını askıya alma kararını mantıklı olarak değerlendirmiş ve Washington’ın yaptırım tehlikesi nedeniyle daha fazla Türk bankasının Mir ödeme sistemini kullanmayı bırakmasını beklediğini ifade etmişti.

Erdoğan'dan ekonomi zirvesi: Borsa ve yaptırım uyarısı masada İlginizi Çekebilir Erdoğan’dan ekonomi zirvesi: Borsa ve yaptırım uyarısı masada Küresel piyasalar, 'şahin' merkez bankaları sonrası negatif seyrediyor İlginizi Çekebilir Küresel piyasalar, ‘şahin’ merkez bankaları sonrası negatif seyrediyorEkonomi Haberleri