VOA Türkçe ve DW Türkçe’ye erişim engeli

VOA Türkçe ve DW Türkçe’ye erişim engeli

30/06/2022 Kapalı Yazar: sevi


Almanya merkezli DW Türkçe ile ABD merkezli Amerikanın Sesinin (VOA Türkçe) web sitelerine erişim engeli getirildi. Karar RTÜKün talebiyle Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından alındı. RTÜK, lisans başvurusu yapmadıkları gerekçesiyle sitelerin erişime engellenmesini istemişti.

Amerikanın Sesi web sitesindeki uyarıda30/06/2022 tarihli ve 2022/7982 D.İş sayılı Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla erişime engellenmiştir ifadesi yer alırken, DW Türkçede 30/06/2022 tarihli ve 2022/7978 D.İş sayılı Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla erişime engellenmiştir açıklaması yer aldı.

Karar sonrası Amerikanın Sesi, RTÜKün 9 Şubattaki kararı doğrultusunda görüntülü haberleriyle ilgili lisans başvurusu yapmamaları gerekçesiyle VOA Türkçe ve DW Türkçeye erişim engelleme kararı Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğinin bugünkü kararıyla hayata geçirildi açıklamasında bulundu.

İŞTE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ VE İLERİ DEMOKRASİ

RTÜKün CHPli üyesi İlhan Taşcı da kararı sosyal medya hesabından Lisans başvurusu yapmayan DW Türkçe ve Amerikanın Sesi’nin erişimi RTÜK Başkanlığının istemi üzerine Ankara Sulh Ceza Hakimliğince engellendi. İşte basın özgürlüğü ve ileri demokrasi! diye duyurdu.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Şubat ayında Türkçe yayın yapan uluslararası haber sitelerinin denetleneceğini bildirmişti. RTÜK, Amerika’nın Sesi, DW Türkçe ve Euronews haber sitelerine lisans için 72 saat tanımış, lisans başvurusunda bulunmayanların ise erişimlerinin engelleneceğini söylemişti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/gundem.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Ekonomi Haberleri